Průmyslová výroba v Česku se propadá rychleji, než se čekalo. A na lepší časy nesvítá
Průmyslová výroba v Česku loni v listopadu zklamala. Meziroční pokles o 2,7 procenta je nejslabším výsledkem od loňského června. Pokles se loni v listopadu sice čekal, ale výrazně slabší, jen o 0,5 procenta.
Klíčovým důvodem poklesu je silný, více než sedmiprocentní propad automobilové výroby. Autoprůmysl vyčerpává impuls, který mu poskytlo post-covidové hromadění zakázek, související se zpřetrhanými mezinárodními logistickými řetězci. Zároveň na něj doléhá obecnější ztráta konkurenceschopnosti celého evropského autoprůmyslu a globální ochabnutí poptávky po automobilech, byť zrovna tuzemským výrobcům se zatím daří se jeho neblahým dopadům z velké části vyhýbat.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se nicméně soustavně zhoršují. Tuzemské průmyslové podniky a firmy pod tíhou slabé domácí i zahraniční poptávky musí snižovat stav počtu zaměstnanců, což se loni projevilo v nejvyšší prosincové míře nezaměstnanosti od roku 2016. Podmínky v tuzemském průmyslu se zhoršují soustavně již více než dva a půl roku, což je v celé historii Česka od roku 1993 mimořádně dlouhá doba.
Svojí délkou už přesahuje útlum, jenž nastal v období covidu a před ním, kdy na průmysl neblaze dolehl prvotní pokles německé průmyslové výroby a celní válka Spojených států a Číny, ale i zavádění cel USA na některé zboží z EU. V letošním roce mohou být obchodní války napříč světem daleko vyhrocenější než ve zmíněném prvním prezidentském období Donalda Trumpa, což jen umocňuje již delší dobu panující skepsi českých průmyslníků.
Světlo na konci tunelu zatím vidět není i kvůli pokračujícím nesnázím německého průmyslu, jež plynou z nezvládnuté energetické politiky Německa a z fatálních problému tamního autoprůmyslu, jenž v globálním meřítku zásadně ztrácí na konkurenceschopnosti.
Leden letošního a minulého roku jsou jako den a noc. Zatímco loni se touto dobou očekával poměrně dynamický pokles úrokových sazeb u hypoték (realita však byla výrazně odlišná), letos odborníci vývoj moc růžově nevidí. Úroky u hypoték by v roce 2025 měly nadále klesat, ale jen velmi pozvolna. A to navzdory lednovému vývoji, kdy úrokové sazby hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zaznamenaly poměrně výrazné snížení o necelou desetinu procentního bodu. Index se však stále drží nad úrovní 5 procent.Swiss Life Hypoindex: Banky budou letos zlevňovat hypotéky jen velmi pozvolna
Money
Evropa ztrácí, říká Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady, která sleduje útraty státu. „Evropa se z hlediska svého světového významu zmenšuje,“ říká Hampl. Zatím se neprobudila, a nezjistila, že se směr vývoje dramaticky změnil.Mojmír Hampl: Evropa se z hlediska svého významu zmenšuje. Největší problém je dekarbonizace
Leaders