Reklama

Lukáš Kovanda: Zeman vetoval Stanjurovy škrty „na oko“. Šéf financí jen hodil problém na pojišťovny

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)
ČTK
Lukáš Kovanda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) škrtal v rozpočtu jen opticky, 14miliardovou „úsporu“ při zmrazení plateb za státní pojištěnce hodil na zdravotní pojišťovny. Prezident Miloš Zeman novelu o snížení plateb státu do zdravotnictví nyní vetoval. Vládní koalice ale zřejmě jeho veto přehlasuje.

Reklama

Prezident Miloš Zeman v pondělí vetoval legislativu zmrazující platby za státní zdravotní pojištěnce. Zmrazení prosadila Fialova vláda v rámci zimního „překopávání“ původního rozpočtu ještě Babišovy vlády.

Stranám stojícím v opozici proti Babišově vládě se před loňskými volbami podařilo navodit dojem, že s ozdravováním veřejných financí je třeba pospíchat. A s tím právě volby vyhrály. Bylo by pak tedy zvláštní, pokud by nyní nepospíchaly. Ztratily by kredit u veřejnosti. Pospíchaly tedy. A v režimu provizoria „překopaly“ rozpočet.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Stanjura na vládě prosadil zvýšení schodku rozpočtu na 330 miliard

Vláda ve středu schválila novelu letošního rozpočtu se schodkem 330 miliard korun, uvedlo ministerstvo financí. Sněmovna by novelu rozpočtu měla projednat v září. Vláda má v dolní komoře většinu 108 z 200 hlasů, dá se tak předpokládat, že rozpočet projde.

Přečíst článek

Bylo tedy zřejmé, že bude tedy třeba značné politické odvahy a neoblomnosti, aby si své rychlé škrty obhájily zejména u těch, kteří jsou jimi „rychle a nečekaně“ dotčeni, ba tedy zaskočeni. Zmrazení plateb za státní pojištěnce typu důchodců či dětí, proti němuž se od počátku hlasitě ozývají zdravotnické odbory, bylo snad vůbec nejodvážnějším škrtem. Nyní musí Fialova vláda projevit svoji neoblomnost nejen vůči odborům, leč i vůči Hradu.

Národní rozpočtová rada přitom v zimě upozorňovala, že pro zmrazení plateb, které představuje škrt za 14 miliard korun, chybí legislativní opora. A navíc, pokud současně se zmrazením plateb nedojde k úpravě výdajů zdravotních pojišťoven, přenesou se náklady snížení schodku na ně.

Reklama

To se stalo. Opticky se tudíž snížil schodek státního rozpočtu, ale jenom proto, že dopady tohoto snížení se měly přenést a zatížit zdravotní pojišťovny. Jenže ve výsledku státní rozpočet i rozpočty zdravotních pojišťoven představují jeden systém. Systém veřejných rozpočtů. Škrtem za 14 miliard by se místo státního rozpočtu jen zatížila jiná část systému veřejných rozpočtů. Nejde o skutečnou úspory. Pro daňového poplatníka, který ve finále vše platí, totiž zůstane zátěž beze změny.

Dosluhující premiér Bors Johnson

Horší než v Česku. Britský zdravotní systém kolabuje, chybí doktoři i sestry

V britském zdravotním systému v současnosti chybí 12 tisíc lékařů a 50 tisíc zdravotních sester. Podle odborníků přitom vláda nemá jasný plán, jak situaci řešit.

Přečíst článek

Stanjura a Fiala

Vláda „prázdných gest“ letos vykáže schodek 330 miliard korun, míní ekonom Kovanda

Česká vláda letos za období ledna až května vykazuje druhé nejhorší hospodaření v historii ČR. Hůře hospodařila pouze Babišova vláda loni. Pokud Fialův Kabinet neodolá pokušení činit prázdná, ale drahá gesta, letošní schodek bude jistě přesahovat schválených 280 miliard korun, komentuje novou statistiku vládního účtu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Přečíst článek

Další komentáře Lukáš Kovandy čtěte zde 

Reklama

Související

předseda vlády Petr Fiala (ODS)

Lukáš Kovanda: Fialova vláda i přes „babišovský“ schodek bude mít nakonec díky inflaci udržitelné veřejné finance

Přečíst článek
Ceny benzinu - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Vládní fiasko. Benzin atakuje rekordní ceny i přes snížení daní

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala (ODS)

Lukáš Kovanda: Fialova vláda si vylepšila rozpočet laciným trikem. Pomáhá jí inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme