Evropa ztrácí, říká Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady, která sleduje útraty státu. „Evropa se z hlediska svého světového významu zmenšuje,“ říká Hampl. Zatím se neprobudila, a nezjistila, že se směr vývoje dramaticky změnil.
Bez zásahu do výdajové strany státního rozpočtu nelze letos očekávat dodržení plánovaného schodku 295 miliard korun, uvedla Národní rozpočtová rada. Upozornila také, že návrh státního rozpočtu na příští rok a výhled na další roky konzervují deficit na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu. Podle rady je to střednědobě neudržitelné, žádá pokračování v konsolidaci veřejných financí.
Letošní schodek státního rozpočtu může být rekordní, i 450 miliard korun. I Národní rozpočtová rada už v podstatě vylučuje, že by vláda mohla splnit svůj nyní plánovaný schodek. Novela zákona o rozpočtu bude nezbytná, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Mojmír Hampl dodal z pozice šéfa Národní rozpočtové rady vládě na konci loňského roku dvacet stran podkladů s návrhy na škrty ve výdajích a navýšení příjmů, aby se veřejné finance přestaly potápět do stamiliardových dluhů. A pak nechal vládu půl roku koupat se ve vlastní šťávě. Kabinet minulý týden představil úsporný balíček, který do velké míry kopíruje návrhy Hamplova úřadu. Jak je hodnotí sám Hampl? „Jsem rád, že politici vůbec našli nějaký kompromis,“ říká v rozhovoru pro Newstream. Prostor pro další škrty vidí a nejvíc ho děsí přemýšlení politiků o garantovaném důchodu.
Systém důchodového pojištění skončil v prvním čtvrtletí se schodkem 25,7 miliardy korun. Je to zatím nejhorší výsledek za první čtvrtletí. Za celý loňský rok příjmy převýšily výdaje na penze o 21,5 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Důchody se zvedly naposledy v lednu. Znovu se kvůli inflaci navýší od června. Celkem se pak pro letošek v důchodovém pojištění počítá s propadem zhruba 80 miliard korun.
Současná vysoká inflace se víc projevuje na výdajích než na příjmech státního rozpočtu, uvedl to předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Vítá oznámený krok vlády snížit strukturální deficit rozpočtu o 70 miliard korun. Podle něj to je ale jen první krok ke konsolidaci veřejných financí, protože problém je hlubší.
Fialova vláda za prvních devět měsíců vlády – a de facto již po dvou novelách původního rozpočtu Babišovy vlády – neuskutečňuje žádné opravdu viditelné úspory, píše ve svém komentáři Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Mojmír Hampl je prozíravý ekonom. Ne nadarmo byl deset let viceguvernérem České národní banky. Když teď z pozice šéfa rozpočtové rady vlády vydá prohlášení, že vláda nedělá nic k ozdravení veřejných financí, těžko s tím polemizovat. Má pravdu.
Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se v ČR zvětšuje, obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů, které řeší takzvané mandatorní výdaje či definují rozsah činností státu. To jsou klíčové závěry Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou vydala Národní rozpočtová rada.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) škrtal v rozpočtu jen opticky, 14miliardovou „úsporu“ při zmrazení plateb za státní pojištěnce hodil na zdravotní pojišťovny. Prezident Miloš Zeman novelu o snížení plateb státu do zdravotnictví nyní vetoval. Vládní koalice ale zřejmě jeho veto přehlasuje.
Další ex-centrální bankéř míří do křesla šéfa Národní rozpočtové rady. Mojmír Hampl vystřídá Evu Zamrazilovou, která se vrací do bankovní rady České národní banky.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech ☎ telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru byla podle něj situace na Ukrajině či dodávky obilí. Telefonát vzápětí potvrdil i Elysejský palác.
Senát Spojených států schválil ✔ návrh zákona republikánského prezidenta Donalda Trumpa o daních a výdajích, informují tiskové agentury. Republikány ovládaný Senát hlasoval v poměru 50 ku 50, o schválení návrhu známého také jako „velký, krásný zákon“ svým hlasem následně rozhodl americký viceprezident J.D. Vance.
Číst více
Společnosti mmcité, která v Uherském Hradišti vyrábí městský mobiliář, vyplatí za loňský rok dividendu 4️⃣ koruny na akcii. Celkem tak firma mezi akcionáře rozdělí přes 14,6 milionu korun.
Ceny ropy 🛢 na počátku nového měsíce mírně ↗ rostou. Investoři čekají na rozhodnutí skupiny OPEC+, která by na svém nadcházejícím zasedání měla oznámit další zvýšení těžby od srpna. Trh také sleduje vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a jejich hlavními partnery, která by mohla zlepšit výhled poptávky.
Největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem loni ↗ zvýšila čistý zisk na 641 milionů korun z předloňských 635 milionů. Tržby podnik loni zvedl o 6,3 procenta na 8,05 miliardy korun. Počet zaměstnanců Juta zvýšila o 36 na průměrných 1888 a lidi nabírá i letos. Vyplývá to z výroční zprávy.
Hlavní index pražské burzy dnes odepsal část svého pondělního zisku. Klesl ↘ o 0,28 procenta na 2151,25 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické skupiny ČEZ a banky Moneta. Vyplývá to z údajů o obchodování na webu burzy.
Koruna po více než čtyřech letech zavřela pod hranicí 21 korun za dolar. K dolaru dnes ve srovnání s pondělním závěrem 💪 zpevnila o 13 haléřů na 20,93 koruny. Silnější byla naposledy v červnu 2021. Česká měna dále posiluje i vůči euru, dnes to bylo o pět haléřů.
Výrobce elektromobilů 🚘 Tesla v červnu zvýšil prodej ve Španělsku a v Norsku. Zájem byl o modernizovaný vůz Model Y. Akcie americké automobilky ale dnes prudce oslabují v reakci na další střet šéfa firmy Elona Muska s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Číst více
Firmy i živnostníci (OSVČ) mohou i v dalších dnech bez sankcí hlásit Českému rozhlasu 📻 počet zaměstnanců, který je rozhodující pro placení rozhlasového poplatku. Kvůli velkému náporu uživatelů zaznamenal v minulých dnech až do dnešního rána web rozhlasu technické problémy.
Švédský prodejce nábytku 💺 IKEA v Česku za účetní rok od 1. září 2023 do loňského 31. srpna ↘ snížil meziročně čistý zisk o 13,8 procenta zhruba na 1,16 miliardy korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky zveřejněné ve Sbírce listin.