Reklama

Lukáš Kovanda: Benzín a nafta začaly s novým rokem zdražovat. Řidiči se však nemusejí bát

Benzín a nafta začaly s novým rokem zdražovat. Řidiči se však nemusejí bát
iStock
Lukáš Kovanda

Pohonné hmoty v Česku se vstupem do nového roku začaly soustavněji zdražovat, a to poprvé od loňského října. Benzín za uplynulý týden zdražil o 35 haléřů na litr, na průměrnou cenu 36,49 koruny za litr. Nafta zdražila o 16 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Řidiči se však nemusejí obávat trvalejšího růstu cen. Není k němu žádný pádný důvod, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Reklama

Cena ropy na světových trzích totiž v posledních zhruba dvou týdnech klesá, přičemž koruna vůči dolaru dále zpevňuje. Oboje by už v nadcházejících sedmi dnech mělo vést ke změně situace. Pohonné hmoty tak budou cenově spíše stagnovat, ve druhé polovině ledna je pak poměrně pravděpodobné jejich opětovné zlevňování.

tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Ruské hrozby přestávají ovlivňovat cenu českého benzinu. Rostou hrozby čínské

Pohonné hmoty v Česku zlevní kvůli strachu z nové celosvětové vlny covidu, která se masivně šíří z Číny. Riziko, že Putin Česku vypne ropovod Družba je malé, ale ne nulové.

Přečíst článek

Vždyť cena ropy Brent se jen od začátku letošního roku propadla o 7,5 procenta. Po přepočtení do korun je její pokles z důvodu zmíněného zpevnění české měny vůči dolaru ještě citelnější – takřka devítiprocentní. Výrazně zlevňují také paliva prodávaná na burze v Rotterdamu, od které své ceny odvíjejí tuzemští čerpadláři bezprostředněji.  

Cena klesá kvůli pesimistickému výhledu na ekonomiku

Letošní pokles cen ropy Brent, pod 80 dolarů za barel, je tak výrazný, že uvádí do pohotovosti kartel OPEC a další tradiční těžaře v čele s Ruskem. Pokud by měly ceny klesnout pod 70 dolarů za barel, OPEC a další těžaři zřejmě provedou znatelné škrty v těžbě, aby tak zamezili dalšímu poklesu.

Plyn, ilustrační foto

Cena plynu pro Evropu dál padá. Na cenách pro české domácnosti se to ale neprojeví

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu. Ve středu sestoupila pod 70 eur (zhruba 1700 korun) za megawatthodinu. Na levnější energie si ale musejí domácnosti ještě počkat, než obchodníci doprodají draze nakoupené zásoby.

Přečíst článek

Reklama

Cena ropy klesá z důvodu negativního výhledu letošního vývoje světové ekonomiky. Mezinárodní měnový fond v neděli varoval, že letošní rok bude pro světovou ekonomiku náročnější než ten loňský. Světu podle MMF hrozí zabřednutí do pásma recese. Tu organizace v případě světové ekonomiky definuje jako meziroční růst jejího hrubého domácího produktu nižší než dvě procenta.

Světová recese by ochromila také poptávku po ropě a palivech, což právě nyní táhne cenu ropy dolů a v nadcházející době to zlevní pohonné hmoty také českým motoristům.

Další komentáře Lukáše Kovandy čtěte zde

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Prosincová inflace je nečekaně nízká. Pomohlo také zlevnění ropy a pohonných hmot

Lukáš Kovanda: Prosincová inflace je nečekaně nízká. Pomohlo také zlevnění ropy a pohonných hmot

Přečíst článek
eny pohonných hmot na čerpací stanici v Břeclavi, 13. října 2022.

Motoristé pozor. Pohonné hmoty skokově zdražily o dvě až tři koruny za litr

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Už během dvou týdnů by mohl být benzín levnější než před invazí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme