Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Spořit na stavebním spoření se teď nevyplatí. Drží ho jen státní podpora

stavební spoření
iStock
Petra Nehasilová Jansová

Stavební spořitelny v současnosti nabízejí u nových smluv úročení jedno procento či 1,5 procenta. V porovnání se spořícími účty jde zhruba o poloviční zhodnocení. Při započítání státní podpory však jde úrok až k pěti procentům. Částka, kterou ale lze takto zhodnotit, je omezená. A stavební spořitelny se zatím příliš k růstu základního úroku nemají.

Reklama

Dlouhá léta platilo, že stavební spoření je skvělý produkt pro zhodnocení nižších částek. Když v uplynulé dekádě na běžných účtech byl úrok 0,01 procenta a na spořících v řádech desetin procenta, stavební spoření i díky státní podpoře umělo vykouzlit několik procent výnosu.

Nyní je však doba jiná. Inflace se blíží deseti procentům a spořící účty nabízejí zhodnocení i kolem tří procent. A jak porostou sazby ČNB, nejspíš porostou i sazby „spořáků”. Jak zareagují stavební spořitelny a vyplatí se nyní uzavřít smlouvu?

V současnosti stavební spořitelny nabízejí základní úročení jedno procento až 1,5 procenta. Samy spořitelny pak uvádějí, že „při efektivním využití státní podpory”, lze dosáhnout výnosu mezi čtyřmi a pěti procenty. To však platí jen do částky 20 tisíc korun ročně, na kterou vedle úroku lze čerpat i maximální státní podporu ve výši 2000 korun. Nad rámec této částky již střadatel úročí jen základní sazbou.

Složitější výpočet výnosu stavebka

Lze tedy očekávat razantní nárůst sazeb na stavebních spořeních, když základní sazby vyrostly o více než tři procenta a inflace ještě daleko rychleji? Podle tajemníka Asociace stavebních spořitelen Jiřího Šedivého je matematika u stavebního spoření poněkud složitější.

Reklama

Kosnar, Cimex

Klášter Gabriel Loci proměníme v hotel. Bylo by fajn, kdyby nás to nestálo dvě miliardy, říká investor

Majitel zchátralého kláštera sv. Gabriela na pražském Smíchově, skupina Cimex, už má jasno o jeho budoucnosti. Komplex přestaví na pětihvězdičkový hotel. Rozsáhlá rekonstrukce by měla začít za dva až tři roky. Takové jsou plány. A kolik to celé bude stát? „Zpočátku jsme si s nadsázkou říkali, že jdeme do miliardového projektu a nyní se budeme snažit nepřekročit miliardy dvě,” říká Miroslav Kosnar, šéf Cimexu.

Přečíst článek

„Podmínky smlouvy o stavebním spoření se kalkulují tak, aby odpovídaly odhadovanému ekonomickému vývoji po celou takzvanou vázací dobu, tedy šest let. Do budoucna nikdo nepredikuje tak vysokou úroveň sazeb a inflace, jakou vidíme nyní,“ podotýká Šedivý.

Tomu odpovídají také strategie konkrétních spořitelen. Největší z nich na českém trhu je ČSOB Stavební spořitelna, která zatím vyčkává. „Vidíme, že sazby jdou nahoru a stejně jako dopadnou na trh s hypotékami, ovlivní i zájem klientů o stavební spoření. Aktuálně se efektivní sazba pohybuje kolem čtyř procent, jak se bude vyvíjet, teprve uvidíme,“ uvedl Vlastimil Nigrin, obchodní ředitel ČSOB Stavební spořitelny, která o navýšení úroků na stavebku zatím nerozhodla, ale zabývá se jím.

domečky, monopoly, hypotéky,

Banky loni poskytly hypotéky za 430 miliard, trh nyní čeká ochlazení, říká „táta hypoték“ Sadil

Banky loni poskytly úvěry na bydlení za rekordních 430 miliard korun, tedy o 69 procent více než v roce 2020. Poptávku po bydlení hnaly nahoru především nízké úrokové sazby a obava z jejich dalšího zvyšování v letošním roce, řekl člen představenstva ČSOB Jan Sadil.

Přečíst článek

„Aktuálně to máme na stole, kalkulace ale zatím nejsou u konce. Do konce května bychom chtěli vyjít s novou akcí, samozřejmě spojenou s finančními benefity,“ konstatuje Nigrin s tím, že vzhledem k dlouhodobé fixaci je vypočítávání o to složitější.

S novou smlouvou počkejte

Zásadní roli státní podpory připomíná také Jan Brejl z poradenské společnosti Partners, která má jednu z největších prodejních sítí finančních produktů na českém trhu. Podle Brejla by bez státního příspěvku stavební spoření nemělo pro střadatele v současnosti žádný smysl.

Za výhodné je možné stavebko označit v případě maximální úložky pro získání státní podpory. Pokud by došlo ke zrušení státní podpory a nedošlo k dramatické změně podmínek na spořící složce, stane se ze stavebního spoření okrajový produkt s podprůměrným zhodnocením. Stačí se v takovém případě podívat na Slovensko,“ dodává Brejl.

Vzhledem k tomu, že státní podpora se připisuje jednou ročně po konci kalendářního roku, a toho, že se dá očekávat, že by mohly jít úroky na spoření výše, radí Brejl s uzavřením stavební spoření spíše ještě počkat. I proto, že spořící účty už nabízejí vyšší úročení než smlouvy ze stavebního spoření.

Wellness v Senohrabech

Když na wellness, tak stylově. Třeba v magické zahradě v Senohrabech

Stavíme silné architektonické příběhy, tvrdí o svoji práci architekti ze Studia Reaktor. A se stejným přístupem navrhli i wellness koncept v Senohrabech nedaleko Prahy. Nazvali ho Magická zahrada, která získala ocenění Stavba roku 2021 Středočeského kraje.

Přečíst článek

Conor McGregor

Sedm nejbohatších sportovců na světě. Kdo vydělává nejvíc?

Pandemie covid-19 s příjmy profesionálních sportovců pořádně zamávala. Rušily se turnaje a snižovaly odměny. Přesto nestrádají, a to hlavně díky štědrým smlouvám se sponzory. Sedm nejlépe placených sportovců světa si v loňském roce dohromady vydělalo 819 milionů dolarů před zdaněním. Kdo se v žebříčku nejbohatších sportovců umístil a v jakém sportu jsou nejvyšší výdělky, když odhlédneme od příjmů ze sponzoringu?

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Jedeme dál. ČNB nechala úrokovou sazbu na sedmi procentech

AKTUALIZOVÁNO: ČNB nechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Snižovat se nebude, prohlásil Michl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme