Reklama

Zlato vám letos pravděpodobně balík nevydělá

Zlato a bitcoin, ilustrační foto
iStock
Zdeněk Pečený

Analytici očekávají, že po loňském roce, kdy zlato oslabilo o téměř čtyři procenta, žlutému kovu pšenka nepokvete ani letos. Investiční poptávka zůstává slabá, a tak propad cen brzdí pouze maloobchod. Podle mnohých zlato ztratilo svůj sex-appeal. Konkurují mu kryptoměny.

Reklama

Začátek letošního roku je ve znamení rostoucí inflace i rostoucího politického napětí mezi světovými mocnostmi. Teoreticky to zní jako ideální scénář pro všechny, kteří věří v dlouhodobý růstový potenciál zlata. Ale ona jeho cena na tyto zprávy žádným razantním růstem nereaguje. Tím, že zlato negeneruje žádný výnos je pro spoustu investorů těžké určit jeho „správnou“ cenu. 

Hledaní dna

Po povedených letech 2019 a 2020, kdy zlato posílilo o 19, respektive 24 procent, přišlo loni vystřízlivění. Žlutý kov loni oslabil bezmála o čtyři procenta. Většina analytiků navíc věří, že zlato letos spíše bude hledat nové cenové dno, než že by ho čekaly růstové hody. 

býk vs. medvěd

Kdo je superinvestor? Sledujte Investiční výzvu 2022!

Bitcoin, zlato nebo Tesla? Zasoutěžte si v Investiční výzvě 2022! Investujeme virtuálních sto tisíc korun na tři měsíce. Hlásit se lze do 20. ledna s hashtagem #investicnivyzva.

Přečíst článek

„Očekáváme, že důvody, které loni zlato oslabovaly, přetrvají i v letošním roce,“ píše ve své analýze James Steel, hlavní analytik cenných kovů v bance HSBC. „Globální ekonomika sice zpomaluje, ale růst by v dalších letech měl zůstat nad průměrem, a to v kombinaci s rostoucími úrokovými sazbami odrazuje od nutnosti nakupovat zlato, které je historicky vnímáno jako bezpečný přístav.“

Podle Steela rostoucí inflace zatím nepřesvědčila institucionální investory ke zvýšení svých investic do cenného kovu. HSBC snížila očekávanou průměrnou cenu zlata na 1723 dolarů za trojskou unci. Aktuálně se cenný kov prodává za 1822 dolarů. 

Reklama

Analytici očekávají, že pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou ve druhé polovině roku bude mít další negativní dopad na ceny zlata.

zlato, zlaté slitky (ilustrační foto)

Koupit investiční zlato nebo stříbro se vyplatí. Ale s rozvahou

V dobách krize, kdy ostatní aktiva padají, patří zlato nebo stříbro mezi oblíbené prostředky, které drží hodnotu. Drahé kovy jsou oblíbené také z důvodu své hmatatelnosti, na rozdíl od akcií nebo dluhopisů si na ně můžete sáhnout. Přináší ale investice do zlata či stříbra dostatečný výnos? A jak obchodování s drahými kovy vlastně funguje?

Přečíst článek

„S blížícím se koncem ultra rozvolněné měnové politiky Fedu a ukončením monetárních stimulů očekáváme, že v roce 2022 zmizí podpora pro cenné kovy,“ píší analytici australské banky ANZ. „Ačkoliv se o zvyšování sazeb Fedu mluví už rok, rostoucí inflace a reálné negativní úrokové sazby zatím zachraňují zlato od většího pádu,“ dodávají.

Nová konkurence

Aby toho nebylo málo, zlato, které mělo dlouhodobě status ochrany před „špatnou politikou“ centrálních bank, má novou konkurenci. Na souboj ho vyzývají kryptoměny. Ty, především pak bitcoin, se stále častěji nacházejí v portfoliích běžných investorů. 

Svět digitálních měn byl ještě nedávno moc malý na to, aby mohl v poptávce po zlatě zanechat viditelnou stopu. Časy se ale mění. Dvě největší kryptoměny, bitcoin a ethereum, mají dnes kapitalizaci 1,3 bilionu dolarů (téměř 28 bilionů korun), což je desetkrát více než před dvěma lety a zhruba desetina hodnoty veškerého zlata. Světová rada pro zlato (WGC) odhaduje, že na světe existuje 200 tisíc tun zlata v aktuální hodnotě 12 bilionů dolarů. 

ruleta, investiční sázky

Investujte do firem a nemovitostí, vyhněte se zlatu, radí čeští superbohatí

Stavební pozemky, start-upy, rezidenční nemovitosti a akcie. To jsou horké investiční sázky českých a slovenských dolarových milionářů, tedy lidí s disponibilním majetkem převyšujícím 22 milionů korun. Superbohatí s ohledem na narůstající inflaci radí zařadit do portfolia pružnější aktiva, která dokážou znehodnocení lépe odolávat, uvádí zpráva Wealth Report 2021, za níž stojí J&T Banka. Naopak dříve tradiční zlato je v současné době pro majetné investičním propadákem.

Přečíst článek

Už rok 2020 ukázal, kudy by se mohli investoři vydat. Chris Wood z investiční banky Jefferies, který je zapřisáhlým zastáncem zlata, snížil své doporučení, kolik by měl penzijní fond investovat do fyzického zlata. Místo 50 procent to mělo být jen 45 a za uvolněných pět procent doporučil nakoupit bitcoin. Loni v listopadu to udělal znovu a zvýšil alokaci do kryptoměny na deset procent.

Divoké výkyvy ceny bitcoinu mohou zatím odrazovat konzervativní zastánce zlata. Za posledních pět let se cena zlata hýbala v průměru o 0,6 procenta denně, u bitcoinu to bylo 3,5 procenta. To je z dlouhodobého pohledu nemusí nic znamenat. 

Jak připomínají analytici JPMorgan, začátky moderní historie zlata jako investičního aktiva také doprovázela vysoká volatilita. To byl konec 70. a počátek 80. let minulého století. Vlastnictví zlata bylo ve Spojených státech povoleno teprve v roce 1974 a trvalo dvě dekády, než do něj ve velkém začaly investovat institucionální investoři. 

Kryptoměny v roce 2021

Rok kryptoměn přinesl tisíciprocentní zisky i prudké pády

Digitální aktiva v čele s bitcoinem se stala tolerovanou, ale nezpochybnitelnou součástí finančního světa. Vydělávat na nich již lze i prostřednictvím etablovaných nástrojů i bank, vyplývá z analýzy newstream.cz. A co kryptoměny čeká v příštím roce, kdy bitcoinu někteří investoři věští pád k ceně 10 tisíc dolarů?

Přečíst článek

dort

Bitcoin slaví třináct let. Otec stále neznámý a budoucnost? Ta je pořád nejistá

Dnes je to přesně třináct let od chvíle, kdy kryptograf a programátor vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto spustil blockchainovou síť a vytěžil prvních 50 bitcoinů. Ve své době se tak stalo stranou pozornosti široké veřejnosti. Z dnešního pohledu šlo ale o zrod celého odvětví kryptoměn. Jakou cestu už nejznámější kryptoměna ušla a jakou budoucnost jí věští analytici?

Přečíst článek

Cena ropy

Nejen plyn a ropa. Zdražuje vše, až na zlato

Energetické komodity jdou nahoru o desítky procent, což povede k dalšímu zdražování zboží a služeb. Nahoru jdou ale ceny i dalších komodit. Naopak výrazně ztrácejí cenné kovy a také produkty ze sóji.

Přečíst článek

>>>>>> Vše ke kryptoměnám čtěte zde <<<<<<

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česku hrozí nejhorší inflace za 30 třicet let. Zlato ani byty vás před ní neochrání

Přečíst článek
Ilustrační foto

Nejistota v investování se přeleje i do příštího roku. Bezpečným přístavem může být víno i whisky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme