Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Koupit investiční zlato nebo stříbro se vyplatí. Ale s rozvahou

zlato, zlaté slitky (ilustrační foto)
Pixabay
 Zlaťák

V dobách krize, kdy ostatní aktiva padají, patří zlato nebo stříbro mezi oblíbené prostředky, které drží hodnotu. Drahé kovy jsou oblíbené také z důvodu své hmatatelnosti, na rozdíl od akcií nebo dluhopisů si na ně můžete sáhnout. Přináší ale investice do zlata či stříbra dostatečný výnos? A jak obchodování s drahými kovy vlastně funguje?

Reklama

Zlato nestíhá ve výnosech akciím ani dluhopisům

V letošním roce se zlato zhodnotilo nejvíce za posledních deset let. Cena jedné unce dokonce překonala historickou hranici 2000 dolarů. Ostatně hodnota zlata stoupá právě v dobách krize a nejistoty na finančních trzích. To se potvrdilo i letos, ale jakmile se situace uklidnila, cena zlata opět poklesla – momentálně se jedna unce obchoduje za přibližně 1750 dolarů.

zlato, zlaté slitky

Zlato se vrací pod zem. Češi skupují cihly a zakopávají je na zahradě

Strach z inflace, nejistoty spojené s pandemií a narůstající nedůvěra ve schopnosti politiků i ekonomů žene Čechy k horečnému skupování zlatých cihel. Ty přitom pozvolna docházejí. Vyplatí se nyní nákup zlata? 

Přečíst článek

Kdybychom se podívali na vývoj ceny zlata v dlouhodobém horizontu, funguje zlato jako nástroj zajištění proti inflaci, ale negeneruje žádný závratný výnos. Pokud byste například koupili zlatou unci před deseti lety, nyní byste ji prodali za přibližně stejnou částku, nebo byste na jejím prodeji prodělali. Naproti tomu akcie v indexu S&P500 rostly v průměru o 13,6 procenta ročně podle statistiky investiční banky Goldman Sachs.

Ostatně jeden z největších investorů světa, Warren Buffett, nedoporučuje investovat do zlata. Podle něj se nejedná o investici v pravém slova smyslu, protože zlato nevytváří žádnou hodnotu, nic neprodukuje, a proto se od něj nedá očekávat vysoký výnos. Všeobecně se doporučuje, aby zlato tvořilo maximálně pět až deset procent portfolia.

Reklama

„Vykopali ho někde v Africe, my jsme ho pak roztavili, vykopali jsme jinou jámu, pohřbili ho v ní a zaplatili lidi, aby stáli kolem a hlídali ho. Nemá vůbec žádné využití. Kdokoli se na naše počínání dívá z Marsu, musí nad tím kroutit hlavou," řekl Warren Buffett o zlatě. 

Pozor na rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata

Ztráty při investici do zlata nevznikají jen kvůli vývoji ceny drahého kovu na burze. Velké rozdíly existují také mezi jeho nákupní a výkupní cenou. Zlato se nejčastěji kupuje ve formě slitků (cihliček) nebo mincí. Cena investičního zlatého slitku nebo mincí musí pokrýt nejen aktuální cenu zlata na světovém trhu, ale rovněž náklady na výrobu slitku, dopravu, uskladnění, pojištění a marži obchodníka.

ruleta, investiční sázky

Investujte do firem a nemovitostí, vyhněte se zlatu, radí čeští superbohatí

Stavební pozemky, start-upy, rezidenční nemovitosti a akcie. To jsou horké investiční sázky českých a slovenských dolarových milionářů, tedy lidí s disponibilním majetkem převyšujícím 22 milionů korun. Superbohatí s ohledem na narůstající inflaci radí zařadit do portfolia pružnější aktiva, která dokážou znehodnocení lépe odolávat, uvádí zpráva Wealth Report 2021, za níž stojí J&T Banka. Naopak dříve tradiční zlato je v současné době pro majetné investičním propadákem.

Přečíst článek

Rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata v jednom okamžiku se nazývá spread. U solidních obchodníků se pohybuje v řádech procent, ale může dosahovat i několikanásobně vyšší hodnoty. Pokud byste koupili jednu unci zlata a vzápětí ji chtěli prodat, budete na tom tratit třeba deset procent, přestože se cena na burze nezměnila. Čím menší jednotky zlata nakupujete, tím vyšší spread se s obchodováním pojí.

Navíc nákup menšího množství zlata vychází v přepočtu na gram dráž než koupě většího slitku. Mezi nejoblíbenější velikosti slitků patří jeden gram, jedna troyská unce (31,1 g), 50 gramů, 100 gramů a jednokilová cihlička.

Jak začít s nákupem investičního zlata

Investiční zlato nakupujte pouze u důvěryhodné společnosti. Základní pravidlo zní, že byste měli nakupovat pouze fyzické zlato – nepořizujte si zlato ve formě certifikátů nebo jiných příslibů o budoucím doručení. Sice to s sebou nese starosti o bezpečné uložení zlata před zloději, ale odhaduje se, že na jednu reálnou zlatou cihlu připadá 100 virtuálních.

hypotéky, hra, Monopoly, mezigenerační úvěry

Jak vyzrát na inflaci? Realitní fondy to umějí. Ale ne všechny

Kam vložit peníze, aby neztrácely hodnotu, když se inflace blíží šesti procentům? A podle ekonomů půjde až k sedmi procentům, možná i výše. Tuto otázku řeší řada lidí, kteří mají úspory. Realitní fondy to dokážou. Ale pozor, ne všechny. Vždy je třeba vybírat.

Přečíst článek

Vyberte si obchodníka s pozitivními referencemi od zákazníků. Důležitá je také garance zpětného odkupu, u obchodníka byste měli být schopni zlato kdykoliv prodat zpět. A nenechte se nalákat na podezřele výhodné cenové nabídky. Jestliže firma prodává zlato pod burzovní cenou, jedná se zcela jistě o padělek.

Investice do stříbra se nevyplatí kvůli daním

Zvažujete nákup i jiných drahých kovů? Také po investičním stříbru teď roste poptávka, protože vzhledem k vysoké inflaci slouží jako uchovatel hodnoty. Momentálně se obchoduje za téměř 25 dolarů za unci. K rostoucí ceně stříbra nahrává jeho široké využití v průmyslu.

V příštím roce by mohla jeho hodnota vystoupat až na dvojnásobek. Nicméně s investicí do stříbra se pojí jedna velká nevýhoda – na rozdíl od zlata z něj platíte DPH. Rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou tak může dosahovat i 40 procent.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Stříbro by letos mohlo zastínit i zlato, tvrdí analytici

Tak snad už letos. Analytici předpovídají dobrý rok drahým kovům, černým koněm je stříbro

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme