Reklama

V Evropě se prodává stále míň nových aut. Škodovce klesá podíl na unijním trhu

Výroba v mladoboleslavské továrně Škoda Auto
Škoda Auto
Petra Jansová
pej

Kvůli výpadkům v dodavatelských řetězcích prodej nových osobních automobilů v Evropské unii nadále klesá. Tempo poklesu prodeje v únoru zrychlilo z lednových šesti procent.

Reklama

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně snížil o 6,7 procenta na 719 465 vozů. Jde o nejslabší únorový prodej od začátku sledování údajů, oznámilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). 

Český Svaz dovozců automobilů už dříve uvedl, že v České republice se prodej nových osobních aut v únoru meziročně snížil o 3,1 procenta na 14 225 vozů. V prvních dvou měsících roku nicméně o 3,4 procenta vzrostl a dostal se na 30 488 vozů, zatímco v celé EU ve stejném období o 6,4 procenta klesl a činil 1,4 milionu vozů.

Radim Jančura, šéf RegioJet

Radim Jančura: Kdo nemá na benzín, ať chodí pěšky. Auto je luxus

Drahá nafta není takový problém, jak někteří dopravci tvrdí. Jejich demonstrace nechápu, říká Radim Jančura, majitel vlakového dopravce RegioJet a autobusů Student Agency. Podnikatel se podle něj musí se zdražením paliv umět vyrovnat. Drahá paliva podle něj naopak nahrávají veřejné dopravě.

Přečíst článek

Prodeje rostou v Německu, klesají ve Francii

Počet vyrobených aut se liší. Zatímco ve Francii se prodej meziročně snížil o 13 procent a v Itálii téměř o 23 procent. V Německu naopak prodej meziročně o více než tři procenta vzrostl, ve Španělsku se zvýšil téměř o sedm procent.

Automobilce Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v únoru prodej v zemích EU meziročně klesl o 13,1 procenta na 38.268 vozů. Podíl této značky na unijním trhu se tak snížil na 5,3 procenta z 5,7 procenta před rokem.

Reklama

Výroba Škoda Fabia v mladoboleslavském závodu

Škoda Auto loni i přes pokles prodejů zvýšila provozní zisk o 43 procent na 1,08 miliardy eur

Automobilka Škoda Auto v loňském roce navzdory poklesu prodeje aut zvýšila provozní zisk o 43,2 procenta na 1,08 miliardy eur (26,8 miliardy korun). K růstu přispěly vyšší marže, příznivý vývoj směnných kurzů a nižší poplatky za nadlimitní emise oxidu uhličitého. Ve své výroční zprávě to uvedl mateřský koncern Volkswagen.

Přečíst článek

Automobilový průmysl se už delší dobu potýká s nedostatkem čipů a dalších součástek. Situaci navíc v posledních týdnech zkomplikoval útok ruských vojsk na Ukrajinu. Škoda Auto stejně jako celý koncern Volkswagen kvůli invazi pozastavila veškeré své aktivity v Rusku, kromě toho čelí výpadku v dodávkách součástek z Ukrajiny.

"V důsledku přerušení dodávek kabelových svazků z Ukrajiny jsme zastavili výrobu modelu Enyaq iV. Naši odborníci usilovně pracují na hledání dostupných alternativ a na obnově dodávek. U ostatních modelů mohou výpadky dodávek krátkodobě způsobovat výrobu nekompletních vozů nebo přerušení výroby, zatím se však logistice toto riziko daří minimalizovat," uvedla mluvčí mladoboleslavské automobilky Gabriela Slabihoudková.

ropa brent, ilustrační foto

Svítá naděje na levnější benzin? Cena ropy padá na dvoutýdenní minima

Odd začátku války na Ukrajině poprvé spadla cena ropy pod 100 dolarů za barel.

Přečíst článek

Jaderná elektrárna Dukovany

Zásoba paliva pro Dukovany dojde za tři roky. ČEZ ho nakupoval v Rusku, nahrazení bude problém

Za hlavní potenciální rizika pro společnost ČEZ kvůli ruské invazi na Ukrajinu lze považovat zejména dopady situace a uvalených sankcí na zajištění dodávek jaderného paliva pro české jaderné elektrárny, zajištění údržby výrobních zařízení, zajištění nákupu plynu pro koncové zákazníky a plnění závazků obchodních společností z titulu uzavřených komoditních kontraktů. Skupina ČEZ jako subjekt kritické infrastruktury přijala veškerá bezpečnostní opatření, řekl předseda představenstva Daniel Beneš.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme