Už ani dolar. USA zmrazily financování téměř veškeré zahraniční pomoci

Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo veškerou stávající zahraniční pomoc a pozastavilo poskytování nové zahraniční pomoci. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odkazem na kabelogram, který rozeslal nový ministr zahraničí Marco Rubio ambasádám po celém světě. Výjimkou má být pouze humanitární potravinová pomoc a vojenská podpora pro Izrael a Egypt. Ty mají pokračovat.
USA jsou zdaleka nejvýznamnějším poskytovatelem zahraniční pomoci. Jen za fiskální rok 2022 činila podle listu Financial Times 70 miliard dolarů (1,67 bilionu korun). V roce 2023 pak činila zhruba 60 miliard dolarů, což bylo asi jedno procento rozpočtu USA. Krok ministerstva zahraničí je podle AP patrně naplněním slibu staronového prezidenta Donalda Trumpa, že zastaví veškeré zahraniční výdaje, které budou v rozporu s americkými zájmy.
Zastavení se dotkne množství podpůrných programů po celém světě, od zdravotnických přes vzdělávací až po získávání pracovních dovedností a boj proti korupci. Podle FT mají nyní americké úřady 85 dní na přezkoumání programů a rozhodnutí, které programy budou moci pokračovat a které budou nadobro zastaveny. Do té doby může Rubio schvalovat výjimky.
Zklamání pro humanitární pracovníky
Příkaz Rubia výslovně vyjímá nouzové potravinové programy jako jsou ty, které pomáhají nasytit miliony lidí ve válčícím Súdánu. Příkaz zklamal zejména humanitární pracovníky, protože neosahuje konkrétní výjimky pro život zachraňující zdravotnické programy, jako kliniky a očkování dětí. Bývalý úředník vládní Agentury USA pro mezinárodní rozvojovou pomoc (USAID) řekl agentuře Reuters, že mnohé humanitární organizace pravděpodobně okamžitě ukončí činnost, aby jim nevznikly další náklady.
Příkaz vyňal ze zmrazení vojenskou pomoc spojencům Izraeli a Egyptu, nic ale nenasvědčuje tomu, že by podobná výjimka umožnila i vojenskou pomoc Ukrajině. Na případné budoucí dodávky zbraní na Ukrajinu stále zbývají asi 3,85 miliardy dolarů schválené Kongresem. Nyní je na Trumpovi, zda je utratí či nikoli.
Jen několik hodin po pondělním nástupu do úřadu Trump nařídil 90denní pozastavení zahraniční rozvojové pomoci do doby, než bude přezkoumána efektivita a soulad s jeho zahraniční politikou. Rozsah příkazu však nebyl bezprostředně znám.
Při pondělním inauguračním projevu americký prezident Donald Trump uvedl, že američtí astronauti „umístí hvězdy a pruhy (tedy vlajku USA) na planetu Mars“. Vedle sedící technologický miliardář a Trumpův sponzor Elon Musk to přivítal zvednutím obou palců nahoru. Koneckonců, jen on k tomu může dodat potřebnou techniku. Ale co vlastně prezident Trump zamýšlí?
Chce Trump dobýt i Mars? Časově to jaksi nevychází
Enjoy
Také americký prezident v posledních dnech opakovaně prohlásil, že je připraven se s ruským protějškem co nejdříve setkat. Tématem by měla být Ukrajina a ceny energií. Bez nás to nepůjde, upozornil Kyjev.
Jednání Putin – Trump na spadnutí? Jsem připraven, vzkázal vládce Kremlu
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.