Reklama

Uhlobaron Tykač už vlastní desetinu akcií Monety

Pobočka Moneta Money Bank
ČTK
 ČTK

Kyperská firma Manecomte miliardáře Pavla Tykače navýšila podíl v Monetě Money Bank nad deset procent. Jde o investici bez snahy mít podíl na řízení banky, uvedl k transakci miliardářův mluvčí Jan Chudomel. Manecomte získala letos na jaře od České národní banky souhlas k nabytí takzvané kvalifikované účasti, tedy zvýšení podílu v Monetě nad deset procent až do 20 procent.

Reklama

„Podle dnešního regulatorního hlášení pro ČNB vlastní kyperská firma Manecomte 51 312 170 akcií, což odpovídá podílu 10,04 procenta na základním kapitálu banky,“ uvedl Chudomel. Při aktuální ceně akcií Monety na pražské burze má podle něj podíl hodnotu přibližně 4,4 miliardy korun.

Tykač uvedl, že by si přál, aby Moneta dlouhodobě zůstala v českých rukách. „Jedná se o dlouhodobou portfoliovou investici bez ambicí podílet se na řízení banky,“ komentoval transakci. Nad pětiprocentní podíl v Monetě se Tykačova firma dostala loni na přelomu září a října.

Spojit se chtěla i PPF

O spojení Monety se svou skupinou Air Bank usilovala investiční skupina PPF. Plán padl letos na jaře. PPF a Moneta tehdy uvedly, že důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků ČNB na kapitálovou vybavenost bank v ČR.

Pobočka Moneta Money Bank

Finančníci z J&T vstupují do Monety. Od Petrus Advisers koupili 10procentní podíl

Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments se stává akcionářem Moneta Money Bank. Oznámil také, že bude žádat ČNB o souhlas s nabytím kvalifikované účasti.

Přečíst článek

Tykač, který je majitelem těžařské a elektrárenské skupiny Sev.en Energy a investuje také do nemovitostí, zvyšuje také svůj podíl v energetické společnosti ČEZ. Jeho společnost Belviport Trading Limited letos v únoru oznámila, že chce k jednoprocentnímu podílu v ČEZ koupit dalších 1,67 procenta akcií. S majetkem 3,4 miliardy dolarů (zhruba 82 miliard korun) patří Tykač podle mezinárodní edice časopisu Forbes mezi tisíc nejbohatších lidí na světě.

Reklama

Moneta Money Bank je podle svých internetových stránek s počtem zhruba 1,5 milionu klientů čtvrtou největší bankou v zemi. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze.

Pavel Tykač, jediný majitel Sev.en Energy

Tykač přikoupí další balík akcií ČEZ v hodnotě až 7,5 miliardy

Uhlobaron Pavel Tykač odkrývá svou další investiční sázku. Přikoupit chce další balík akcií společnosti ČEZ v hodnotě až 7,5 miliardy korun, oznámila společnost Patria Finance, která je koordinátorem transakce.

Přečíst článek

Petr Kellner

Dalibor Martínek: Co zbyde po českých miliardářích? Zatím to nevypadá na velkou slávu

Spousta velkých a úspěšných českých firem nyní slaví svá jubilea. Vznikly zhruba před třiceti lety. Majitel uspořádá velkolepou party, balónky, hudba. Dobíhá etapa, kdy současní padesátníci a šedesátníci zakládali své firmy. Klíčovou otázkou je, co bude s jejich firmami dál. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Burzovní palác

Lukáš Kovanda: Pražská burza patří k nejvýkonnějším na světě. Víme proč

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme