Telemedicína je trend. Nová aplikace pomáhá předejít srdeční zástavě
Digitalizace medicíny může zdravotnímu systému ušetřit významné prostředky. A přínosná je i pro zdraví pacientů. Telemedicína a monitoring pacientů „na dálku“ jsou trendy, které mohou včas zachraňovat životy.
Jednou variant je i takzvaný telemonitoring, díky kterému mají lékaři kontrolu nad stavem pacienta i na dálku, upozorňuje průkopník telemedicíny v Česku Miloš Táborský, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc (FNO).
Telemedicínou se zabývá již několik pracovišť v tuzemsku, od kardiologických a onkologických až po diabetické a rehabilitační kliniky. V každé medicínské specializaci nicméně shodně platí, že aktivní telemonitoring snižuje počet dní strávených v nemocnici.
Kofein je paradoxní látka. Jako antioxidant je zdraví prospěšná. Ovšem taky vede k závislosti a zhoršuje stres a často může být i jedovatá. Jak s ním nakládat, radí expertka přes budování životního stylu zvaného biohacking Alžběta Shejbalová.Biohacking: Kofein je zdravý i toxický. Zkuste „neprůstřelné“ kafe
Enjoy
„Je jasné, že když pacienta nehospitalizujete, obzvlášť pak opakovaně, tak je to pro zdravotnický systém levnější,“ přibližuje Táborský. Dálková monitorace dokáže podle něj ušetřit významné prostředky.
Zcela konkrétně, například ze 74 hematoonkologických pacientů, léčených ve FNO, bylo u 28 z nich dálkovým monitoringem zachyceno zhoršení zdravotního stavu a jejich léčba tak mohla být včas zahájena. Díky tomu se zkrátila hospitalizace o 40 procent a finanční úspora na léčbu jednoho pacienta představovala částku 48 tisíc korun. U 13 pacientů pak hospitalizace nebyla nutná vůbec a jejich stav se řešil vzdálenou úpravou medikace, případně ambulantním ošetřením.
Specifické postavení, co do počtu pacientů, drží onemocnění srdce. Právě selhání srdce totiž patří mezi nejčastější důvody hospitalizace. „Každá srdeční epizoda a hospitalizace znamená pro pacienta zhoršení prognózy a také větší zátěž pro zdravotnictví,“ dodává Táborský.
Mobilní aplikaci k monitoringu srdce
Nová technologie spolu s aplikací pro mobilní telefony – HeartInsight, která je pro kardiologické pacienty dostupná od začátku června, dokáže podle Táborského upozornit lékaře, že pacientovi hrozí hospitalizace v průměru o 42 dní předem.
Stačí, když do aplikace v telefonu každý den pacienta zadá, jak se cítí. Data z ní posléze monitorují a vyhodnocují zdravotníci. „Včasná identifikace srdečního selhání rozšiřuje možnosti účinné léčby a snižuje četnost opakovaných hospitalizací,“ dodává Táborský.
Populární kimči, kombucha, natto či kefír mají spektrum pozitivních účinků na lidské zdraví - od hubnutí po zdraví mozku. Biohacking: Fermenty jsou klíč ke zdraví. Skvěle poslouží i kysané zelí
Money
Postupně se mění i názor pacientů. Těch, kteří souhlasí s monitorováním, každým rokem přibývá.
Tloustnutí, únava, nemoci a předčasné stárnutí. To vše dokáží způsobit špatně fungující mitochondrie. Další díl seriálu o biohackingu řeší, jak zlepšit mitochondriální zdraví. Biohacking: Zdravé mitochondrie oddálí stárnutí
Enjoy