Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Senioři, vícečlenné rodiny, samoživitelé. Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí

Senioři, vícečlenné rodiny, samoživitelé. Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí
iStock
 ČTK

Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí. Nejčastěji jde o seniory, vícečlenné rodiny nebo samoživitele. Jejich situace se projevuje zejména neschopností přiměřeného vytápění, vysokými výdaji nad 40 procent disponibilních příjmů nebo problémy s placením účtů. Upozornila na to studie investiční společnosti Wood&Company.

Reklama

O energetické chudobě se hovoří stále častěji v souvislosti s růstem ceny energií, které v posledních měsících stouply až několikanásobně. Podobné zdražování je tak pro rozpočty řady domácností a některých skupin obyvatel téměř devastační, uvedla firma. Eurostat v souvislosti s energetickou chudobou zveřejňuje několik základních ukazatelů, kterými podle analýzy Wood&Company nejčastěji trpí osamělí senioři, domácnosti samoživitelů nebo mnohočlenné rodiny.

Lidé v nouzi mají smůlu, už ani splátkové firmy jim nechtějí půjčovat

O nebankovní půjčky je nyní enormní zájem. Vloni firmy, které poskytují půjčky a nejsou bankou, rozpůjčovaly téměř 34 miliard korun. Číslo patrně poroste. Nejnovější průzkum, který si firmy půjčující peníze nechaly zpracovat u Centra tržních analýz, ukázal, že firmy jako Provident, Zaplo nebo Faircredit ale i další, odmítají stále více potenciálních klientů.

Přečíst článek

Jedním z ukazatelů je přetížení nákladů na bydlení, kdy ty překročí 40 procent disponibilních příjmů. To se podle analýzy Wood&Company týká v Česku 648 tisíc lidí. Dalším ukazatelem jsou nedoplatky na účtech za energie, které pravidelně má přes 157 tisíc Čechů. Kolem 231 tisíc lidí pak kvůli drahým energiím žije v nedostatečně vytápěných prostorách pod 18 stupňů. Posledním ukazatelem jsou nevhodné podmínky obydlí projevující se hlavně zatékající střechou nebo vlhkými stěnami, což se týká přibližně 714 tisíc Čechů.

Podle letošních dat Eurostatu výdaje za elektřinu, plyn a teplo představují v nákladech domácností přes sedm procent, přičemž elektřina tvoří 3,7 procent, plyn dvě procenta a na teplo odchází dalších 1,5 procenta. Jejich podíl ale postupně roste. Během prvních devíti měsíců letošního roku si domácnosti v Česku připlácely za plyn meziročně více o 49,3 procenta, elektřina je vyšla dráž než loni o 29,4 procenta, teplo o 16,9 procenta.

Úřad práce, ilustrační foto

V Česku je čtvrt milionu nezaměstnaných. Jejich počet kvůli energetické krizi poroste

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září. Počet uchazečů o práci se oproti předchozímu měsíci snížil o 588 na 255 792. Ubylo i nabízených volných míst, jejich počet klesl o zhruba 8700 na 297 360. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn

Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn. Kterých zákazníků se to týká?

Přečíst článek
Regulovaná část elektřiny pro domácnosti vzroste meziročně o 71 procent

Regulovaná část elektřiny pro domácnosti zřejmě zdraží o více než 1400 korun

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme