Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Sankcionovaný Abramovič zřejmě spustil evakuaci svých jachet. Plují neznámo kam

Superjachta Eclipse Romana Abramoviče
Pontificalibus / Creative Commons / CC-BY-3.0
Dušan Kütner
duk

Ruský miliardář a mimo jiné majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič spustil akci na záchranu svého majetku. Podle informací zahraničních médií ve svých dosavadních přístavech zvedly kotvy obě jeho luxusní jachty Eclipse a Solaris. Superjachty v celkové hodnotě přes miliardu dolarů plují neznámo kam. Děje se tak poté, co osmému nejbohatšímu Rusovi minulý týden zmrazila majetek Velká Británie a tento týden stejný krok oznámila EU.

Reklama

Asi 140metrová jachta Solaris opustila Černou Horu v pondělí a v současnosti míří na jih od pobřeží Albánie, uvedla agentura Bloomberg. Jeho druhá jachta, 160 metrů dlouhá Eclipse, se nyní nachází severně od Alžírska a je na cestě východním směrem k Atlantickému oceánu. Cíl jejich cesty není znám.

Rishi Sunak, ministr financí

Británie přitvrzuje v sankcích. Omezuje ruský vývoz i dovoz

Británie přitvrzuje, oznámila další balík protiruských sankcí. Zakáže vývoz luxusního zboží do Ruské federace a zavede také dodatečná cla na dovoz vybraných ruských komodit, včetně vodky, kovů nebo hnojiv. S odvoláním na britské ministerstvo financí to píší světové agentury.

Přečíst článek

Eclipse má dva heliporty, dva bazény, ponorku a palubní systém protiraketové obrany. Byla dokončena v roce 2010 a byla ve své době největší superjachtou na světě. Podle agentury Bloomberg má hodnotu 570 milionů dolarů. Osmipatrová Solaris má 48 kajut a pojme 36 hostů a 60člennou posádku. Je také vybavena systémem detekce střel a neprůstřelnými okny. Dokončena byla loni s odhadovanými náklady 600 milionů dolarů, uvádí web Superyacht Fan.

V úterý však EU zveřejnila sankce, které mimo jiné dopadnou na další ruské oligarchy včetně Abramoviče. I když se seznam sankcionovaných Rusů může změnit, diplomat citovaný agenturou Reuters řekl, že Abramovičovo zařazení „projde“. EU dosud nezveřejnila všechny podrobnosti o sankcích ve svém oficiálním věstníku.

Moskva, Audi

Evropa přijala čtvrté kolo sankcí. Dotknou se i Romana Abramoviče a luxusního zboží

Zástupci zemí Evropské unie schválili čtvrtý balík sankcí proti Rusku od začátku ruské invaze na Ukrajinu před necelými třemi týdny. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Evropský blok nově zakáže vývoz luxusního zboží či komponent pro energetiku stejně jako dovoz ruské oceli. Na sankční seznam přibude desítka oligarchů včetně majitele londýnského fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče.

Přečíst článek

Krok EU přišel v návaznosti na podobný trest, který Abramovičovi uložilo minulý týden Spojené království. Ostrovní sankce znamenají, že Abramovič – největší akcionář druhého největšího ruského výrobce oceli Evraz a vlastník podílu v těžebním gigantu Norilsk Nickel – nyní nemůže prodat fotbalový klub Chelsea, který vlastní téměř dvě desítky let.

Černá Hora, i když není členem EU, již dříve uvedla, že bude dodržovat unijní nařízení, která vedou k zablokování plavidel ovládaných Rusy kotvících v rámci evropského bloku.

Zabavená jachta Alexeye Mordashova

Zabavené jachty je tak nebolí. Miliardové majetky se ruským oligarchům daří přesouvat

Zabavené jachty, luxusní nemovitosti nebo sportovní kluby zřejmě nebudou podle agentury Bloomberg dostatečně silným tlakem na ruské elity, na ruského prezidenta Vladimira Putina jej tak podle všeho nepřenesou. Ruští oligarchové totiž nadále přesouvají svoje majetkové podíly tak, aby o ně nepřišli.

Přečíst článek

Jachty jsou zatím nejviditelnějším případem zabavování majetku nejbohatších Rusů. Španělsko v úterý 15. března zabavilo 85 metrů dlouhou jachtu, o které se domnívá, že patří šéfovi ruského zbrojařského koncernu Rostěch (Rostec) Sergeji Čemezovi. 

Itálie již před několika dny zabavila jachtu třetího nejbohatšího Rusa Alexeje Mordašova, luxusní lodě byly zabaveny i miliardářům Gennadiji Timčenkovovi a Andreji Melničenkovi. Francie ohlásila konfiskaci jachty šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina, Německo zase zablokovalo megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů (asi 13,6 miliard korun).

> > > > > > Vše k dění na Ukrajině sledujte zde < < < < < <

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme