Reklama

Ruský fond národního blahobytu klesl pod 150 miliard dolarů

Vladimir Putin
 ČTK

Hodnota ruského fondu národního blahobytu na začátku letošního roku činila 148,4 miliardy dolarů (zhruba 3,3 bilionu korun). Klesla tak ze 174,9 miliardy dolarů ze začátku loňského února, tedy z doby před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruského ministerstva financí.

Reklama

Ministerstvo uvedlo, že v prosinci z fondu vynaložilo zhruba 35 miliard dolarů na krytí rozpočtového deficitu. Do fondu směřuje část příjmů z prodeje ruské ropy, jeho původním účelem je podpora penzijního systému. Nyní se však spolu s velkými vládními půjčkami na domácím dluhopisovém trhu stal hlavním zdrojem financování rozpočtového schodku, napsala agentura Reuters.

Rusko prostředky z fondu v loňském roce použilo rovněž na podporu některých státních podniků, včetně letecké společnosti Aeroflot. Hodnota fondu na začátku letošního roku podle ministerstva financí odpovídala 7,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) Ruska.

Minulý týden ministr financí Anton Siluanov uvedl, že Rusko loni hospodařilo s rozpočtovým deficitem 3,3 bilionu rublů (zhruba bilion korun), což je přibližně 2,3 procenta HDP.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin před dvěma lety varoval sám před sebou. Nebrali ho vážně

Je to jak ve třicátých letech před druhou světovou válkou, řekl Putin rok před tím, než zaútočil na Ukrajinu.

Přečíst článek

Rusko se po zahájení útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany západních zemí. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý uvedl, že ruský HDP se loni podle předběžných údajů snížil pouze o 2,5 procenta, ačkoliv mnozí ruské ekonomice předpovídali pád o 20 procent.

Reklama

Spor EU o dodání tanků na Ukrajinu dostal vlivného zastánce. Pro vývoz je i šéf Evropské rady Michel

Spor EU o dodání tanků na Ukrajinu má vlivného zastánce. Pro vývoz je i šéf Evropské rady Michel

Předseda Evropské rady Charles Michel se vyslovil pro to, aby Západ poskytl Ukrajině tanky, a pomohl jí tak čelit ruské invazi. Informovala o tom agentura Reuters. Francie, Německo či USA nedávno oznámily, že Kyjevu dodají svá bojová vozidla pěchoty a průzkumná obrněná vozidla. Tanky Leopard 2 chtějí dodat Polsko či Finsko, potřebují však souhlas Německa, které se zdráhá jej udělit.

Přečíst článek

Roman Abramovič podle zprávy agentury FinCen těsně před ruskou invazí narychlo přepisoval majetek na děti.

Ruští oligarchové přepisovali majetky na děti těsně před invazí

Ruští oligarchové nejspíše předem věděli o datu invaze ruských vojsk na Ukrajinu, zahájené loni 24. února, a rychle přepisovali svá aktiva na děti a obchodní partnery, aby majetek uchránili před očekávanými sankcemi. Uvádí to zpráva agentury FinCen, která se v rámci amerického ministerstva financí věnuje boji proti finančním zločinům.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme