Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Putin zmrzačil Gazprom. Ani dohoda s Čínou neobnoví jeho tržní sílu

Gazprom
iStock
 ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin přecenil své možnosti, když se pokusil využít ruský státní plynárenský gigant Gazprom k tomu, aby dostal Evropu na kolena. A nyní jsou jeho snahy o posílení Gazpromu vydány na milost a nemilost Číně, napsala agentura Bloomberg.

Reklama

Gazprom se po řadu let soustředil na export prostřednictvím plynovodů do Evropy a zanedbával investice do kapacit pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Možnosti podniku jsou tak nyní omezené, což se projeví příští týden, kdy se s Putinem v Pekingu setká čínský prezident Si Ťin-pching.

Kreml by rád uzavřel nové exportní dohody, které by posílily mezinárodní přítomnost Gazpromu. Tu podkopala Putinova neúspěšná snaha vyděsit evropské země podporující Ukrajinu hrozbami, že Evropané budou v zimě bez ruského plynu ve svých domovech mrznout.

Čína je nyní pro Gazprom největším dostupným trhem, nedokáže však plně nahradit ztrátu evropského trhu. I v případě nejoptimističtějšího scénáře Kremlu, ve kterém by všechny současné i plánované projekty dosáhly v řádném termínu plné kapacity, by Čína odebírala jen zhruba dvě třetiny objemu plynu, který v minulosti proudil z Ruska do Evropy. Ceny dodávek do Číny navíc budou nižší než do Evropy a dosažení jejich plánované úrovně bude trvat ještě řadu let a vyžadovat rozsáhlé investice.

Ruský prezident Vladimir Putin

Západ váhá s podporou Ukrajiny. Do týdne může být po válce, chvástá se Putin

Jak skončí válka na Ukrajině? Na začátku tohoto roku se bývalý americký prezident Donald Trump chlubil, že pokud bude znovu zvolen, „vyřeší tuto válku během jednoho dne“. Ano - během 24 hodin. Ruský prezident Vladimir Putin má o něco méně ambiciózní prognózu: Pokud půjde vše podle jeho představ, válka může skončit do týdne.

Přečíst článek

Reklama

Pád vlivu Gazpromu už odstartoval

Zdá se, že se Putin přepočítal, když odstřihl Evropu (od ruského plynu),“ uvedla Maria Snegovayaová z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia. „Rusko ztratilo velkou část evropského trhu a geopolitická důležitost Gazpromu zjevně klesá - tolik k ambicím Ruska jakožto plynové supermocnosti,“ dodala. „Gazprom je jako ekonomická zbraň výrazně otupen,“ prohlásil Maximilian Hess z amerického Výzkumného institutu pro zahraniční politiku.

Protože dodávky ruského plynu do Evropy v současnosti činí pouhý zlomek ve srovnání s objemy před ruskou invazí na Ukrajinu, roste v Rusku podle Oxfordského institutu pro energetická studia tlak na nahrazení kdysi největšího odbytiště dříve, než se negativní důsledky jeho ztráty rozšíří do celé ruské ekonomiky. Čína však ruský plyn potřebuje méně naléhavě, upozorňuje Bloomberg.

Čína je komplikovaný partner

„Přes horlivé úsilí na ruské straně nevidím velkou šanci na to, že Rusko letos dosáhne nové plynové dohody s Čínou,“ uvedl analytik Kevin Tu z výzkumné společnosti Agora Energy Transition China. Dodal, že Peking již dovoz energetických surovin z Ruska zvýšil, ale zjevně se poučil z problémů Evropské unie způsobených nadměrnou závislostí na ruském plynu.

Markus Krebber, generální ředitel společnosti RWE

Němci v tísni? Hrozí nám problémy s dodávkami plynu, uvedl šéf RWE

Německo musí urychlit výstavbu infrastruktury pro dovoz plynu, aby se vyhnulo omezení dodávek. Týdeníku WirtschaftsWoche to podle agentury Reuters řekl Markus Krebber, generální ředitel největší energetické společnosti v zemi RWE. Dodal, že riziko prudkého růstu cen energií nebylo zcela zažehnáno. Plyn pro evropský trh zatím dnes zlevňuje.

Přečíst článek

Jakákoliv dohoda s Čínou nebude stačit k tomu, aby se Gazpromu vrátila jeho dřívější síla. Tržní hodnota Gazpromu, která byla kdysi třetí nejvyšší na světě, je nyní poloviční oproti tržní hodnotě norské plynárenské firmy Equinor. Lidé obeznámení se situací Gazpromu navíc nevidí velké šance na brzké obnovení tržní hodnoty podniku, píše Bloomberg.

„Gazprom nemá na příštích pět až deset let žádné vyhlídky,“ uvedl bývalý vysoce postavený manažer Gazpromu Alexandr Rjazanov. „Je těžké se dohodnout s Čínou, cena nebude dobrá,“ dodal.

Putinovo popírání reality

Problémy Gazpromu ukazují zranitelnost Ruska v důsledku mezinárodního tlaku a Putinovy tvrdohlavosti, píše Bloomberg. Firma se v letošním druhém čtvrtletí propadla do ztráty. Produkce podniku v prvním pololetí meziročně klesla o 25 procent a dostala se na nejnižší úroveň v jeho 30leté historii.

Putin navzdory tomu zůstává neústupný. „Gazprom je sebevědomý, klidný a zvládá to,“ uvedl ruský prezident na energetické konferenci v Moskvě. Dodal, že čínská poptávka se bude zvyšovat, a vyčetl Evropě, že ruský plyn nekupuje.

Třetí se směje. Čína díky západním sankcím ušetřila miliardy při nákupu ropy

Třetí se směje. Čína ušetřila díky západním sankcím miliardy dolarů při nákupu ropy

Čína už letos ušetřila téměř deset miliard dolarů, v přepočtu přes 231 miliard korun, díky rekordním nákupům ropy ze zemí, na které se vztahují západní sankce. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters, která vycházela z údajů od obchodníků a rejdařů. Nezamýšleným důsledkem sankcí uvalených Spojenými státy a dalšími zeměmi na Rusko, Írán a Venezuelu se tak stalo snížení nákladů na dovoz pro rafinerie v Číně, která ale také často tyto jednostranné sankce kritizuje.

Přečíst článek

Nejistota kolem války na Ukrajině a ztráta velké části evropského trhu oslabila vyjednávací pozici Ruska při rozhovorech o dodávkách plynu do Číny. Nálada v kruzích blízkých Gazpromu je nyní pesimistická. I kdyby Peking vůči Putinovi projevil dobrou vůli uzavřením plynové dohody, nenabídl by stejné finanční podmínky jako Evropa, uvedl nejmenovaný bývalý vedoucí pracovník Gazpromu. Dodal, že na vině je zatažení Gazpromu do politiky.

Jedním z prvních velkých Putinových ekonomických opatření po převzetí moci v roce 2000 bylo obnovení kontroly nad rozsáhlým energetickým bohatstvím země, které zahrnovalo jmenování spojenců do vedoucích funkcí Gazpromu. Následně Putin z podniku vytvořil nástroj své zahraniční politiky, píše Bloomberg.

Promarněná příležitost

Putin řadu let pěstoval vztahy s Evropou, snažil se například získat bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který se stal dobře placeným lobbistou Ruska. V době loňského zahájení útoku na Ukrajinu se Putin podle bývalých vedoucích pracovníků Gazpromu domníval, že má dostatečné páky na to, aby přiměl Evropu upustit od podpory Ukrajiny. Tento záměr však nakonec Putinovi nevyšel. Evropa se vyhnula nedostatku plynu díky relativně teplé zimě, vyšším dodávkám plynu z Norska a rozsáhlému dovozu LNG po moři.

Ruská vláda již řadu měsíců tvrdí, že jednání s Čínou o plánovaném novém plynovodu Síla Sibiře 2 se nacházejí v konečné fázi, zatím však není vidět žádný konkrétní pokrok. Plynovod by pomohl zvýšit celkové dodávky ruského plynu do Číny na téměř 100 miliard krychlových metrů ročně. Do Evropy přitom Rusko před útokem na Ukrajinu dodávalo zhruba 150 miliard krychlových metrů ročně, píše Bloomberg.

V dubnu 2023 byl v Pointe-Noire v Kongu položen základní kámen LNG terminálu, který je jedním z hlavních iniciativ italské společnosti Eni pro diverzifikaci dodávek plynu.

Kdo je nečekaným vítězem v globální energetické válce? Ne, Evropa to není

Rok a půl trvající ruská invaze na Ukrajinu vyvolala horečnatou snahu Evropské unie zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu. Nečekaným vítězem v globální energetické válce ale není Evropa, ale dosud přehlížené a z hlediska dodávek energií okrajové země Afriky a Asie, píše deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Ačkoli plynovod Nord Stream vedoucí z Ruska do Německa po dně Baltského moře loni poškodily exploze, Putin stále považuje za jednu z možností obnovení dodávek do Evropy. Nedávno prohlásil, že Rusko je připraveno dodávat plyn doposud nevyužívaným potrubím Nord Stream 2. Berlín nicméně uvedl, že na certifikaci tohoto potrubí pro provoz se nepracuje a že německé společnosti úspěšně nahradily dovoz ruských energetických surovin z jiných zdrojů.

Putin nadále považuje Gazprom za důležitý, jeho administrativa nicméně podle zdroje blízkého Kremlu připouští, že bylo chybou spoléhat se na Evropu a neinvestovat více peněž do kapacit pro export LNG.

Ve snaze vyhnout se přílišné závislosti na Číně nyní Gazprom pracuje také na posílení vztahů s Tureckem a navrhuje vytvořit v této zemi centrum pro obchodování s plynem. Putin začátkem září při setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl, že dohoda je blízko. Od té doby se však žádné nové informace neobjevily, píše Bloomberg.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Vladimir Putin jedná se zástupci Gazpromu

Odvolávám, co jsem slíbil. Vladimir Putin umožnil zemím platit za plyn v cizích měnách

Přečíst článek
Gazprom

Lukáš Kovanda: EU bere Rusku „trumf“ z ruky. Dohoda o snížení spotřeby plynu je tu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme