Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Přebytek zahraničního obchodu Česka meziročně stoupl na 20 miliard

Škoda Auto
ČTK
 ČTK

Zahraniční obchod Česka skončil v lednu v přebytku 20 miliard korun, meziročně byl o 12,9 miliardy korun vyšší. Bilanci příznivě ovlivnil zejména vyšší vývoz motorových vozidel, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziročně vzrostl celkový vývoz o 12,2 procenta na 396,7 miliardy korun a dovoz o 8,7 procenta na 376,7 miliardy korun. Meziměsíčně po sezonním očištění se zvýšil vývoz o 1,6 procenta a dovoz o 3,3 procenta.

„V prvním měsíci letošního roku došlo k meziročnímu růstu vývozu u většiny komoditních skupin. Nárůst o více než osm miliard korun jsme zaznamenali u vývozu počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení, které byly v lednu vyvezeny zejména do Německa, Nizozemska a na Slovensko,“ uvedla vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jana Mazánková.

Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl podle statistiků meziročně vyšší o šest miliard korun, deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se zmenšil o 4,5 miliardy korun a aktivum bilance se stroji a zařízeními vzrostlo o 3,5 miliardy korun.

Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl podle ČSÚ hlavně meziroční pokles přebytku obchodu s kovodělnými výrobky o 3,6 miliardy korun. Prohloubil se i deficit obchodu se základními kovy, a to o 1,2 miliardy korun, a přebytek obchodu s elektrickými zařízeními se snížil o 1,1 miliardy korun.

Podle statistiků se v lednu přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU meziročně snížil o 0,8 miliardy korun a deficit obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 14,9 miliardy korun.

Bytová výstavba v České republice

Stavební úřady jsou v troskách. Systémy nefungují, nestaví se byty, a úředníci prchají

Půl roku po konci ministra Ivana Bartoše a půl roku před volbami, stavební řízení v Česku stále nefunguje. Byty se nestaví a bydlení zdražuje. Situace se pod novými ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem nezlepšila, naopak, dochází k další erozi klíčového systému, povolování staveb, na kterém záleží výstavba v Česku. Jednotlivé programy spolu stále nekomunikují, úředníci stavebních úřadů odcházejí. Na situaci si stěžují jak stavitelé, tak obce. Ministerstvo problémy také vnímá, řešení stále nemá.

Přečíst článek

Tesla

Akcie Tesly padají, Musk chudne a problémy mají akcionáři do technologií obecně

Americké akciové indexy v posledních týdnech začne ztrácejí. Hlavním důvodem je chaotická „politika“ Donalda Trumpa, který svým šermováním s cly vnáší značnou míru nejistoty do fungování trhů. Situace je tak vážná, že v budoucí růst americké ekonomiky věří čím dál méně investorů. Situace na trzích se tak nejspíš jen tak nezlepší.

Přečíst článek

VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB 

Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.

Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.

Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.

Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.

To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB. 

A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.

Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.

Související

Průmyslová výroba

Česká ekonomika v dubnu ožila. Průmysl zrychlil, stavebnictví táhne bytová výstavba

Přečíst článek