Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

zahraniční obchod ČR - informace o tématu

Přebytek zahraničního obchodu zklamal

Přebytek zahraničního obchodu zklamal, loňský rok podle všeho historicky rekordní nebude

Zahraniční obchod ČR vykázal v listopadu 2025 jen zhruba poloviční přebytek, než jaký analytici předpokládali. Přebytek činil 16,2 miliardy korun, zatímco expertní předpoklad byl, že to bude 30,6 miliardy korun. Nepříznivě se promítl zejména meziročně o 6,2 miliardy nižší přebytek obchodu s automobily.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Lukáš Kovanda: Koruna má padat, ale drží silná. Proč tomu tak je

Běžný účet české platební bilance padl loni do suverénně historicky rekordního schodku, přes 415 miliard korun. Hluboký schodek běžného účtu je obecně negativní zprávou pro mezinárodní devizové obchodníky. Vytváří tlak na oslabení měny dané země. Koruna však takovým problémům nyní nečelí. Naopak, vůči euru posílila na 15letá maxima. Proč tomu tak je, vysvětluje ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

News box

Zpracovatel řepkového semene Preol ze skupiny Agrofert 💰💰💰 hospodařil loni ze ziskem zhruba šest milionů korun oproti 896 milionům korun v roce 2024. Hospodaření ovlivnil pokles marží výrobků, snížení objemu výroby a negativní vliv měl kurz dolaru a eura. Vyplývá to z výroční zprávy firmy za rok 2025.

Americké síly 💥💥💥 zasáhly přesnou municí přibližně 140 íránských vojenských cílů, uvedlo velitelství amerických sil v oblasti CENTCOM, když oznámilo ukončení už třetí vlny útoků na Írán v tomto týdnu. Írán v odvetě za americké nálety, které následovaly po útoku na obchodní loď v Hormuzském průlivu, odpálil rakety a drony proti svým sousedům v Perském zálivu. Průliv, klíčový pro mezinárodní obchod, zůstává podle Íránu uzavřený až do odvolání, zatímco americké velitelství CENTCOM tvrdí, že plavba průlivem pokračuje.

Číst více
Maďarský premiér Péter Magyar zvýšil tlak na prezidenta Tamáse Sulyoka, kterého chce odvolat z funkce, a obvinil ho ze 🤑🤑🤑zneužívání veřejných prostředků. Napsala to dnes agentura AFP s odkazem na Magyarovy příspěvky na sociálních sítích. Prezidentská kancelář se podle agentury MTI ohradila.