Právník: Nájemníci nebudou mít na doplatky energií

Majitelé bytů, kteří mají energie napsány sami na sebe, mohou mít problém, varuje advokát Strnad.
V posledních měsících dramaticky rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na nájemní bydlení. Velká část majitelů těchto nemovitostí má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům nezměnila výši záloh. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout desítek tisíc korun, což může zkomplikovat situaci nájemců a následně i pronajímatelů.
„Ceny energií v porovnání s loňskem dramaticky vzrostly, u plynu se jedná až o násobky původních cen. Majitelé nemovitostí na pronájem s tím přitom většinou nepočítali a ani se s nájemníky nedohodli na okamžité úpravě výše záloh. Nájemníci tak často ani nemají ponětí o tom, že by se jich všude propírané zdražování týkalo také. Až ale uvidí roční vyúčtování, budou nemile překvapeni a komplikace to přinese nejen jim, ale i pronajímatelům. Ti totiž nekladou dostatečný důraz na právní ochranu svého majetku a často mají se svými nájemci nedostatečně nastavené smlouvy,“ říká Strnad.
Pražská plynárenská na konci topné sezony přišla s novým ceníkem. Od června zdraží části zákazníků plyn, v průměru o 39 procent.
Účty části zákazníků Pražské plynárenské vzrostou od června v průměru o téměř 40 procent
Zprávy z firem
Sazby za dodávky plynu a elektřiny se od minulého roku prakticky zdvojnásobily a nadále rostou. U pražského bytu o velikosti 3+kk určeného k pronájmu celkové roční náklady za aktuální období vzrostou při nezměněné spotřebě o zhruba 40 až 100 procent – tedy z 44 362 korun až na 88 724 korun oproti období minulému. Vyšší číslo se týká situace, kdy je nucený přechod k novému dodavateli kvůli krachu toho dosavadního.
„Samozřejmě záleží na konkrétních tarifech a případných fixacích cen u jednotlivých poskytovatelů energií, ale nárůsty budou tak jako tak dříve či později dramatické. Negativní dopad to bude mít na všechny nájemníky a v případě jejich platební neschopnosti i na pronajímatele. Krajní řešení – vystěhování neplatícího nájemníka – totiž může trvat i roky, přitom majitel nemovitosti z ní nebude po celou dobu mít žádný příjem, naopak musí vynakládat další peněžní prostředky,“ uzavírá advokát.
Odchod ukrajinských pracovníků nezasáhne tuzemské stavebnictví tak zásadně jako zdražování a nedostatek stavebních materiálů. Regionálním stavebním firmám může hrozit i krach, míní prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
Stavařům zdražují materiály. Ti menší už to nemusí ustát
Money