Reklama

Evropská centrální banka - informace o tématu

Hlavní budova České národní banky

Lukáš Kovanda: Hypotéky zdraží, úroky za vládní dluh jsou nejvýše od roku 2012

Hypotéky v Česku zdražují nejvýraznějším tempem od konce roku 2018. V září jejich průměrná úroková sazba stoupla z 2,32 na 2,43 procenta, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Fincentrum Hypoindex. Z měsíce na měsíc tak průměrná sazba poskočila hned o 0,11 procentního bodu. Rapidněji meziměsíčně stoupala naposledy v prosinci 2018. Jde však stále jen o „zahřívací kolo“. Hypotéky budou dále a ještě rychleji zdražovat v příštích měsících.

Přečíst článek
Evropská centrální banka, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: ECB se změní. Zaměří se na klimatickou změnu

Evropská centrální banka (ECB) se změní, bude tolerantnější k inflaci, za což jí tleskají země jako Řecko či Itálie. Více si posvítí na klimatické změny a do inflace ve větší míře zahrne ceny realit, resp. vlastnického bydlení.

Přečíst článek
Šéfka ECB Christine Lagardeová
video

ECB zvýšila inflační cíl na dvě procenta. A půjde i výš

Dosud měla banka inflační cíl stanoven „poblíž dvou procent, ale pod nimi”. To ale bylo podle analytiků matoucí. Důvodem změny měnové politiky je pandemie, ale také green deal.

Přečíst článek

News box

Designér a umělecký ředitel pánských kolekcí módního domu Louis Vuitton Virgil Abloh prohrál po dvou letech boj s rakovinou. Abloh byl časopisem Time v roce 2018 označen za jednoho ze sta nejvlivnějších lidí planety a byl dlouhodobě považován za nejvlivnější osobnost tmavé pleti v byznysu luxusních značek. Abloh založil značku Off-White a spolupracoval nejen s LVMH, ale také s řadou světových osobností, mimo jiné pro dům IKEA v roce 2019 navrhl nábytkovou řadu pro mileniály.
Virgil Abloh
Virgil Abloh Myles Kalus Anak Jihem / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Obchodníci za první adventní víkend hlásí o desítky procent vyšší tržby oproti běžnému víkendu. Zvýšený zájem podpořila vrcholící slevová akce Black Friday, kterou většina prodejců o půlnoci ukončí. Lépe se dařilo e-shopům než kamenných obchodům. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
Soubor 106 kreseb Františka Kupky, které vznikly počátkem 20. století pro francouzskou encyklopedii, se v Praze vydražil za 42,6 milionu korun. Včetně aukční přirážky za cyklus zaplatí kupec 51,12 milionu korun. Vyvolávací cena souboru byla 25 milionů korun, při aukci Galerie Kodl na Žofíně se postupně zvyšovala po 200 tisících korunách příhozy dražitelů po telefonu či internetu.
Obraz Emila Filly Hlava starého muže z roku 1914 s vyvolávací cenou osm milionů korun se na aukci v Praze prodal za 27 milionů korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 32,4 milionu korun. Obraz vznikl za Fillova rotterdamského exilu, kdy malíř rozvíjel svou inspiraci díly kubistických velikánů Pabla Picassa a Georgese Braqua.
Kamil Fila - Hlava starého muže
Kamil Fila - Hlava starého muže Galerie Kodl
Německá továrna automobilky Tesla zahájí produkci na začátku prosince. Tvrdí to tamní časopis Automobilwoche, podle kterého má Tesla v prvním pololetí roku 2022 v plánu vyprodukovat kolem 30 tisíc vozů. Továrna měla získat povolení k provozu již letos v červnu, průtahy nastaly kvůli řízení dopadu na životní prostředí. Podle agentury Bloomberg by měl projekt získat kladné stanovisko v řádu dní.
Premiér Petr Fiala (ODS) v prvním vystoupení po svém jmenování předsedou vlády vyzval občany k očkování proti covidu a poděkoval zdravotníkům za jejich práci. "Je třeba chovat se zodpovědně," uvedl schůzce na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.
Celostátní výbor klubu Starostů a nezávislých bude v neděli večer vybírat nového kandidáta na ministra průmyslu a obchodu ze čtyř jmen. V České televizi to prohlásil kandidát STAN na ministra školství Petr Gazdík s tím, že vybrané jméno strana sdělí v pondělí premiérovi Petru Fialovi. Původní kandidát STAN Věslav Michalik odstoupil kvůli nejasnostem kolem financování jeho firmy.
Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra Fialu. Kvůli nákaze Zemana onemocněním covid-19 byli odděleni průhlednou stěnou. Všichni přítomní zároveň měli respirátor. Jmenování se původně mělo uskutečnit již v pátek, prezident byl ale po prokázání nákazy odvezen do nemocnice a svůj program zrušil.
Liberec chce v nejbližších letech vybudovat podle náměstka primátora Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) zhruba 300 nových nájemních bytů, miliony investuje také do obnovy zanedbaných bytových domů. Na začátku 90. let dostalo město ze státem vlastněného bydlení asi 18 tisíc bytových jednotek, postupnou privatizací se ale počet městských bytů snížil na dnešních zhruba 1200.
Návštěvnost internetových stránek z mobilních telefonů v říjnu proti září stoupla o jedno procento na 6,47 milionu uživatelů. Počet zhlédnutých stran se pak zvýšil o téměř 13 procent na 3,67 miliardy. Návštěvnost ovlivnily zejména volby do Poslanecké sněmovny 8. a 9. října. Vyplývá to z měření NetMonitor.
Reklama
Doporučujeme