Reklama

Petr Dufek: Výrobní inflace razantně rostla i v březnu. ČNB přistoupí k dalšímu zvyšování sazeb

Výroba automobilů
Bentley
Petr Dufek

Silné inflační tlaky ve výrobě potvrdila i dnešní zveřejněná data statistického úřadu, podle kterých se ceny v průmyslu v březnu meziročně zvýšily téměř o čtvrtinu, v zemědělství o více než 27 procent, ve stavebnictví o 10,4 a ve službách pro firmy téměř o pět procent.

Reklama

Zvyšování cen v průmyslu jde jednoznačně na vrub vysokým cenám komodit včetně energií, které se postupně z burz přelévají do nákladů jednotlivých firem. A vzhledem k tomu, že zatím není na trzích vidět žádná úleva, tak nelze počítat ani se zmenšením tlaku na ceny ve výrobě.

Jen v energetice jsou nyní ceny o téměř 50 procent vyšší než loni, nicméně rychle zdražuje velká část zpracovatelského průmyslu. Nejde přitom o žádné symbolické navýšení, ale o desítky procent. Kosmeticky zatím v podstatě rostou jen ceny v automobilovém průmyslu.

Škoda Auto, ilustrační foto

O kolik letos poroste česká ekonomika? Odhady se značně různí

Růst české ekonomiky se v letošním roce kvůli dopadům války na Ukrajině zpomalí na 2,3 procenta, odhaduje Mezinárodní měnový fond (MMF). Povede si tak nejhůře ze zemí V4. Odhad fondu je přitom o více než 1,1 procentního bodu vyšší, než jaký růst proklamuje české ministerstvo financí. Optimističtější je fond také v odhadu inflace, v průměru by letos měla činit devět procent. Finance už ji vidí spíše nad úrovní 12 procent.

Přečíst článek

Pro spotřebitele nejsou výsledky výrobních cen vůbec příznivou zprávou. Ať už kvůli dosavadnímu zdražování v potravinářském průmyslu (o 11,5 procent) nebo v zemědělství, které je předzvěstí dalšího zvyšování cen potravin na pultech obchodů.

Pozitivně nevypadají ani čísla ze stavebnictví, kde stále rychle narůstají ceny prací i stavebních materiálů, které se zvýšily v průměru o 22,8 procent. Jednotlivé stavební materiály samozřejmě zdražují velmi rozdílně, většinou jde však o řád desítek procent.

Reklama

Výsledky cen v průmyslu dávají jednoznačně tušit, že inflační vlna bude teprve kulminovat s tím, jak se ceny výrobců teprve postupně promítají do cen pro spotřebitele. ČNB si nová čísla nejspíše vyhodnotí jako jednoznačně riziková, a přistoupí proto k dalšímu navýšení úrokových sazeb už na svém květnovém zasedání.

ČSÚ

Štěpán Křeček: Pšenice z Indie může být lékem na potravinou krizi

Vývozy pšenice z Ukrajiny a Ruska může z podstatné části nahradit Indie. Díky tomu by mohlo dojít ke stabilizaci cen na světových trzích s pšenicí a předešlo by se humanitárním problémům v rozvojových zemích, míní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Přečíst článek

První ucelená část čtvrti Nová Zbrojovka v Brně, která vzniká na území někdejší továrny, se začne stavět příští rok, hotová má být v roce 2026.

Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza

Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme