Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

O půl procenta dolů. Analytici čekají další snížení základní úrokové sazby ČNB

Výkon ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl vyšší, než očekávala ČNB
iStock
 ČTK

Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude ve středu pokračovat ve snižování základní úrokové sazby. Shodují se na tom oslovení analytici. Většina z nich je přesvědčena, že bankovní rada stejně jako v únoru sníží sazbu o půl procentního bodu ze současných 6,25 procenta. Současná inflace by sice podle nich hovořila i pro razantnější pokles sazeb, ČNB ale musí vzít v potaz i oslabení koruny, stejně jako přetrvávající inflační tlaky ve službách.

Reklama

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše únorový návrat inflace na dvouprocentní cíl ČNB hovoří pro rychlejší pokles sazeb, ČNB ale podle něj bude spíš opatrnější. "Na březnovém zasedání bezesporu bude otázka snížení sazeb o 0,75 procentního bodu ve hře a je pravděpodobné, že tentokrát pro tuto alternativu bude více hlasů. Jako lehce pravděpodobnější nám však stále přijde snižování sazeb po krocích 0,5 procentního bodu," uvedl. Za riziko považuje setrvačnost inflace ve službách. Scénáře ČNB navíc podle něj ukazují, že pomalejší snižování sazeb nebude znamenat pro ekonomiku velkou chybu.

Inflace dovoluje ČNB snížit sazby radikálně. Proč to nejspíš neudělá a je to tak dobře?

Již za týden zasedne rada České národní banky a bude hodnotit dosavadní boj s inflací. A také to, jak nastaví sazby. O kolik je nakonec sníží?

Přečíst článek

Také hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil očekává snížení sazby o 0,5 procentního bodu. "Ve prospěch ráznějšího kroku hovoří až nečekaně nízké hodnoty inflace z ledna a února a také celková slabost tuzemské ekonomiky. K opatrnosti naopak vybízí slabší kurz koruny a také detailnější rozklad inflačních statistik. Ten totiž ukazuje, že překvapivě rychlý ústup inflace je do značné míry tažen nepředvídatelnými položkami, jako jsou potraviny, které mohou v blízké budoucnosti stejně dobře překvapit i opačným směrem," varuruje. Podle Hradila navíc hrozí, že oživení spotřeby domácností znovu podpoří i inflaci.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská vidí prostor pro snížení základní úrokové sazby až o jedno procento, i při riziku mírného oslabení koruny. "Jenže bankovní rada si sama tento prostor zužuje vyjádřením o opatrném snižování sazeb, ačkoliv trh byl připraven přijmout odvážnější krok dolů," uvedla na síti X. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová a člen bankovní rady Jan Kubíček ve vyjádřeních pro média hovořili o ochotě snížit základní sazbu o půl procentního bodu.

Čechům se vrací chuť nakupovat

Lukáš Kovanda: Češi opět s chutí nakupují. V lednu utratili nejvíc peněz za poslední roky

Lednové maloobchodní tržby překonaly veškerá očekávání. Meziročně totiž stouply o 2,4 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s nárůstem jen 0,5 procenta. Našli se i tací, kteří vyhlíželi meziroční mírný pokles maloobchodních tržeb.

Přečíst článek

Místopředseda představenstva ATRIS investiční společnosti Tomáš Jícha by rovněž považoval za vhodné pro stabilizaci české ekonomiky rychlejší snižování úrokových sazeb. Neočekává ale, že by k němu bankovní rada v březnu přistoupila. "Podle dosavadních vyjádření představitelů ČNB se však domnívám, že pokles opět nebude nikterak razantní. Většího snížení než o dalších 0,5 procentního bodu se pravděpodobně nedočkáme," uvedl.

"Nyní očekávám další snížení sazeb v rozmezí 0,25 až 0,5 procentního bodu, v průběhu roku by mohly sazby klesnout v rozmezí jeden až dva procentní body. To bude na jedné straně znamenat poměrně razantní zlevnění hypoték a oživení nemovitostního trhu, na druhé straně začnou výrazně padat i sazby na konzervativních spořicích produktech, jako jsou spořicí účty či termínované vklady," uvedl generální ředitel společnosti Fingood Vít Endler.

Snížení sazeb o čtvrt až půl procentního bodu čeká také hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová. "Podle všech prognóz by mělo být snižování sazeb i nadále pozvolné, o žádný výrazný skok se jednat nebude," uvedla. Pokles úrokových sazeb podle ní zlevní hypotéky, mohl by ale vést k růstu cen nemovitostí.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme