Největší akvizice Alphabetu v historii. Za 32 miliard dolarů koupí firmu Wiz

Americká společnosti Alphabet, která je majitelem Googlu, koupí za 32 miliard dolarů (735,4 miliardy korun) firmu zabývající se kybernetickou bezpečností Wiz. Akvizice je zatím největší, jakou kdy Alphabet uskutečnil, a zdvojnásobí podíl firmy na trhu s kybernetickou bezpečností.
Alphabet byl podle médií blízko dohodě o převzetí firmy Wiz už loni v červenci, tehdy měla cena činit zhruba 23 miliard dolarů. Jednání ale nakonec ztroskotala kvůli obavám, zda dohodu schválí antimonopolní orgány.
Alphabet upevní náskok
Alphabet si díky dohodě upevní náskok před společnostmi Amazon a Microsoft v závodě o cloudové služby. Dohoda rovněž posílí cloudové aktivity Googlu o řešení kybernetické bezpečnosti s umělou inteligencí (AI) od firmy Wiz. Díky tomu bude Google lépe konkurovat v odvětví.
Obtížné regulační prostředí v roce 2024 ztížilo mnoha firmám záměr prosadit velké obchodní dohody. Trhy ale teď vidí podmínky optimističtěji, pokud vláda prezidenta Donalda Trumpa upustí od některých antimonopolních opatření, která uzavření podobných dohod bránila.
Wiz je jeden z nejrychleji rostoucích softwarových start-upů. Specializuje se na bezpečnost cloudových služeb a na detekci hrozeb v reálném čase. Sídlí v New Yorku a kromě Spojených států má pobočky také v Izraeli. Start-up spolupracuje podle svých internetových stránek s řadou velkých cloudových společností, včetně Amazonu, Microsoftu, Oraclu a Googlu. Mezi jeho zákazníky patří firmy jako banka Morgan Stanley, automobilka BMW či prodejce luxusního zboží LVMH.
Zájem o kybernetickou bezpečnost roste od loňského výpadku způsobeného systémy společnosti CrowdStrike. Tehdy výpadek služeb narušil provoz v různých odvětvích a přiměl firmy k velkým investicím do zabezpečení svých internetových domén.
Alphabet by měl nově oznámenou transakci dokončit v příštím roce. Wiz se pak připojí ke cloudové divizi Googlu.
Čistý zisk americké technologické skupiny Alphabet, které patří internetová společnost Google, vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o 28 procent na 26,54 miliardy dolarů (643 miliard korun). Výnosy však zaostaly za očekáváním analytiků, hlavně kvůli zpomalování podnikání v oblasti cloud computingu.
Skupině Alphabet vzrostl čistý zisk na 643 miliard, výnosy zaostaly za očekáváním
Zprávy z firem
V Česku by v budoucnu mohly vzniknout až dvě továrny na moduly pro malé jaderné elektrárny. Společnost ČEZ o tom nyní jedná s britskou firmou Rolls-Royce SMR, s níž loni uzavřela strategické partnerství, uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. První blok by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně. Společnost zároveň pokročila také v přípravě modulárního reaktoru v Tušimicích.
ČEZ jedná s Rolls-Royce SMR. V Česku by mohly vzniknout továrny na jaderné moduly
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.