Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Necítíme se slabí, uvedl eurokomisař k problémovým Trumpovým clům

Každý den míří přes Atlantik zboží a služby v hodnotě více než 4,4 miliardy eur
Profimedia.cz
Michal Nosek
nos

Evropská unie plánuje zatížit americké zboží v hodnotě přibližně 100 miliard eur (2,5 bilionu korun) dodatečnými cly v případě, že probíhající obchodní jednání nepřinesou pro EU uspokojivý výsledek, uvedly zdroje, které cituje agentura Bloomberg.

Navrhovaná odvetná odvetná opatření členským státům Evropská komise sdělí již ve středu a následné konzultace potrvají měsíc, než bude seznam finalizován, uvedly pro Bloomberg zdroje pod podmínkou anonymity, protože plány jsou zatím neveřejné a během měsíce se ještě mohou změnit.

Agentura už dříve informovala, že Evropská komise by tento týden měla předložit USA dokument, který by se pokusil nastartovat jednání. Návrhy EU by měly zahrnovat snížení obchodních a necelních bariér a podporu investic v USA.

Volby v Austrálii přinesly výrazný triumf vládnoucí Laboristické straně premiéra Anthonyho Albaneseho.

„Faktor Trump“ prohrává konzervativcům volby. Nyní zaúřadoval v Austrálii

Možná nastal čas, aby konzervativci začali odhazovat červené čepice. Trumpovský styl se před několika měsíci mohl jevit jako magnet na nespokojené voliče, nyní funguje spíše jako přítěž. Aktuálně to pocítil lídr australské opozice Peter Dutton, který neobhájil ani svůj poslanecký mandát. Stejně dopadl už i kanadský konzervativec Pierre Poilievre.

Přečíst článek

Malý pokrok

Jednání mezi EU a USA, která naplno začala minulý měsíc, zatím dosáhla jen malého pokroku a očekává se, že většina amerických cel zůstane v platnosti. EU v úterý uvedla, že Trumpova probíhající obchodní tažení zvýší objem unijního zboží, na které se vztahují cla, na 549 miliard eur. Trump také uvalil 25 procentní clo na automobily a některé autodíly a zahájil kroky, které by mohly vést k clům například na dovoz léků, polovodičů, kritických minerálů či nákladních vozidel

Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič k celní problematice uvedl, že je nadále v neustálém kontaktu se zástupci americké administrativy a že jednají o vzájemném obchodě. Ochotu přistoupit na spravedlivé řešení ale musí podle něj ukázat i protistrana. V rámci vyjednávání nabízí Evropská unie Spojeným státům například nulová vzájemná cla na veškeré průmyslové zboží, tedy i na automobily. 

Americký prezident Donald Trump

Smůla pro Trumpa. Číňané mu obcházejí jeho cla

Čínští výrobci obcházejí vysoká cla uvalená administrativou Donalda Trumpa tím, že záměrně uvádějí nižší hodnoty zboží určeného pro americký trh. Upozornil na to server listu Financial Times. Využívají přitom systém, kdy zajišťují dopravu i platbu cel, přičemž jejich skutečná výše je zmanipulována. Americké úřady podle expertů nemají jak tyto praktiky kontrolovat.

Přečíst článek

Naše obchodní vztahy se Spojenými státy jsou nyní v obtížné fázi,“ uvedl eurokomisař. „Uvalená cla poškozují ekonomiku na obou stranách, narušují dodavatelské řetězce a mají negativní dopad na globální trhy, zvyšují ceny pro podniky, spotřebitele a zvyšují také inflaci v USA,“ dodal Šefčovič.

Evropská unie o 90 dní odložila platnost protiopatření schválených kvůli zavedeným americkým clům. Původně měla začít platit 15. dubna. Reagovala tak na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, kterým Spojené státy s okamžitou platností rovněž odložily vysoká cla o 90 dnů, i když v platnosti zůstává základní desetiprocentní clo. Rovněž stále platí 25procentní cla na dovoz produktů z oceli a hliníku a 25procentní cla na automobily.

Americký prezident Donald Trump

Stanislav Šulc: Uvalit cla na filmy je odvážný nápad. Češi na tom tratit nebudou

Americký prezident Donald Trump se pokouší překonat svůj vzor Williama McKinleyho a kromě veškerého zboží, které se do USA přiveze, chce nově uvalit cla i na filmy, které nebudou natočené v USA. Chce tím zachránit Hollywood, jehož principálové se mohou jenom modlit, aby k ničemu takovému nakonec nedošlo. Důvod? Podobná cla by jim prostě zadělala na spoustu problémů. Drahých problémů.

Přečíst článek

Silná Evropa

Podle Šefčoviče se EU necítí pod nepřiměřeným tlakem, aby přijala nespravedlivou obchodní dohodu se Spojenými státy. „Necítíme se slabí,“ uvedl eurokomisař. V této souvislosti zdůraznil, že se nyní unie zaměřuje více i na 83 procent obchodu, který míří mimo Spojené státy. „Mohu vám říct, že naše telefony nepřestávají zvonit, protože každý chce urychlit jednání o dohodě o volném obchodu s námi,“ dodal.

Transatlantické vztahy jsou hlavní tepnou světové ekonomiky. Evropská unie a USA společně představují téměř 30 procent světového obchodu se zbožím a službami a 43 procent celosvětového hrubého domácího produktu (HDP). Rok 2023 si přitom podle Evropské komise připsal další rekord – vzájemný obchod se zbožím a službami dosáhl 1,6 bilionu eur (přes 40 bilionů korun). To je více než celý HDP Španělska.

Každý den míří přes Atlantik zboží a služby v hodnotě více než 4,4 miliardy eur. „Započítáme-li zboží i služby, měla EU v roce 2023 s USA přebytek obchodu 48 miliard eur,“ uvádí EU ve svých statistikách.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Auta, léky, čipy. Trumpova chystaná nová cla ohrožují český vývoz za sedm miliard

Přečíst článek

Auta, léky, čipy. Trumpova nová cla ohrožují český vývoz za sedm miliard korun

Přečíst článek
Doporučujeme