Na čem závisí osud kdysi tak mocného bitcoinu? Nejen na plánech Fedu
Je čas nakupovat kryptoměny, nebo se ceny bitcoinu, etheru a dalších budou i další dny propadat? Pravděpodobnějším scénářem bude podle odborníků spíš další propad ceny.
Nejslavnější kryptoměna světa bitcoin zažívá perné dny. Nejprve se v sobotu propadla o 15 procent a poprvé od podzimu 2020 se dostala pod hodnotu 20 tisíc dolarů, v neděli ale naopak přidala 16 procent a vrátila se nad psychologickou hranici.
Přesto o vítězství nelze moc mluvit, stejně jako o obrácení trendu, protože bitcoin neustále osciluje okolo právě 20 tisíc dolarů a od počátku roku bitcoin odepsal téměř 60 procent hodnoty.
Cena kryptoměn se na rozdíl od akcií mění nejen ve dne, ale i v noci. Burza digitálních měn funguje stále. Jaká je aktuální cena vybraných kryptoměn? Najdete níže.Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?
Money
Část odborníků mu předpovídá další propad. Často citovaným důvodem je růst sazeb americké centrální banky, kvůli nimž rostou výnosy na konzervativnějších aktivech, a investoři se naopak odklánějí od spekulativnějších nástrojů, jako jsou kryptoměny nebo technologické akcie.
Zrádné pákové prodeje
Agentura Bloomberg však připomíná ještě jeden klíčový faktor, kterým jsou odprodeje pod tlakem. V obchodování s kryptoměnami stejně jako například na akciových trzích fungují pákové prodeje. Jednoduše si to představte, že spekulujete na růst třeba bitcoinu, ale víte, že vám vašich 10 tisíc dolarů příliš nevydělá. Proto využijete možnosti páky, za svých 10 tisíc investujete ve skutečnosti 100 tisíc z „půjčených peněz“.
Akciové trhy mají za sebou chaotický týden, který se nesl v duchu zpřísňování měnových politik jejich autoritami. Americká, britská ale překvapivě i švýcarská centrální banka sáhly ke zvýšení úrokových sazeb. To je špatná zpráva pro akcie, které zažily nejhorší týden srovnatelný s nejslabšími týdny v roce 2020, kdy svět zasáhla koronavirová pandemie s obřími ztrátami na životech. Trhy zachvátila panika. Výprodeje jen tak neustanou
Money
„Můžeme očekávat další povinné výprodeje bitcoinu a etheru, až trh zjistí, kdo ‚plave nahý‘,“ uvedl na Twitteru spoluzakladatel kryptoměnové burzy BitMEX Arthur Hayes. „Není jisté, zda výprodeje již skončily, ale zkušení obchodníci nejspíš ještě budou mít dobrou příležitost na odkupy za dobré ceny od lidí, kteří budou muset prodávat za jakoukoli cenu,“ dodal Hayes.
[[Twitter status: https://twitter.com/CryptoHayes/status/1538656664072912896]]
Přitom podle Bloombergu může být pád pod hodnotu 20 tisíc dolarů za bitcoin pro řadu lidí bodem zlomu pro povinný obchod. Právě tato částka byla totiž zlomová v minulém medvědím trhu, kdy trh začal klesat a hodnota bitcoinu klesala déle než rok.
Další zprávy ze světa kryptoměn čtěte zde
Solana a spol. padají
Zatímco bitcoinu a etheru se o víkendu podařilo alespoň část ztrát umazat, další kryptoměny padají výrazněji. A platí to i pro ekosystémová kryptoaktiva, jako je například solana. Ekosystémová či infrastrukturní kryptoaktiva jsou taková, jejichž blockchain je využíván pro další aktiva. Nejznámější takové kryptoaktivum je ether, na jehož blockchainu vznikají non-fungible tokens, tedy NFT, využívaná pro šíření umění či ve sběratelských aktivitách.
Solana od počátku roku propadla z hodnoty 178 dolarů na aktuální 32 dolarů. A ačkoli na konci týdne si připsala menší růst, nyní opět padá. Totéž platí pro dogecoin či cardano.
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.