Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Muskův sen o levnějších vozech Tesla dostává trhliny. Válka na Ukrajině prodražuje výrobu baterií

Elon Musk
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

K cenově dostupným autům na baterie, které vytlačí ze silnic vozy se spalovacími motory, se ve svých snahách zezelenat upíná nejen celá Evropa, ale také řada automobilek. Jejich plány může ale zhatit probíhající válka na Ukrajině. Ta totiž prodražuje vzácné kovy, které jsou důležitou surovinou pro výrobu baterií, píše Reuters.

Reklama

Růst cen surovin, který ještě umocnila invaze ruských vojsk na Ukrajinu, by mohl zhatit sen šéfa společnosti Tesla Elona Muska i ředitelů dalších automobilek o cenově dostupnějších elektromobilech. Nárůst ceny lithia, niklu a dalších surovin by mohl zpomalit či dokonce zvrátit dlouhodobý trend poklesu nákladů na baterie, které jsou nejdražší částí elektromobilů. To by mohlo zabránit rozšíření této technologie, upozornil analytik Gregory Miller ze společnosti Benchmark Mineral Intelligence, kterého cituje agentura Reuters.

Podívejte se, jak probíhá stavba první evropské továrny Tesly nedaleko Berlína:

Letos by podle něj mohlo dojít k prvnímu meziročnímu nárůstu průměrné ceny lithium-iontových bateriových článků. Rostoucí ceny surovin mohou způsobit, že se prodlouží doba, za kterou se vyrovnají náklady na výrobu aut se spalovacím motorem a náklady na výrobu elektromobilů, upozornil analytik. Rusko produkuje přibližně sedm procent světové těžby niklu. Je také velkým dodavatelem hliníku a palladia.

Reklama

Konflikt na Ukrajině přispěl tomu, že ceny niklu vystoupily na jedenáctileté maximum. A to kvůli obavám, že by mohly být narušeny dodávky Ruska, které je předním producentem tohoto kovu. Ceny lithia rovněž vzrostly, od začátku roku se více než zdvojnásobily, protože nabídka nestačí pokrýt rostoucí poptávku.

>>>>>> Dění na Ukrajině. Buďte v obraze <<<<<<

V lednu se ve Spojených státech prodával průměrný elektromobil téměř za 63 tisíc dolarů (bezmála 1,5 milionu korun), což je asi o 35 procent více než celkový průměr všech vozidel, který přesahuje 46 tisíc dolarů. Třebaže se nyní spotřebitelé méně obávají možnosti, že zůstanou na krajnici bez energie, hlavním důvodem, proč si elektromobil nechtějí pořídit, zůstává podle průzkumu společnosti Cox cena elektromobilů.

„Cokoli, co zvýší náklady, bude bránit přijetí elektromobilů,” uvedla analytička společnosti Cox Michelle Krebsová.

Elon Musk

Musk pomáhá okupované Ukrajině. Připojil ji přes satelity k internetu

Elon Musk se zapojil do pomoci okupované Ukrajině. Připojil ji k internetu přes své satelity z projektu Starlink. Šéf SpaceX to oznámil na Twitteru.

Přečíst článek

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) loni tvořily elektromobily asi devět procent z celosvětového prodeje aut. Poradenská společnost AlixPartners očekává, že do roku 2030 dosáhne tento podíl asi 24 procent.

Více než polovina spotřebitelů není ochotna zaplatit 500 dolarů (11 700 korun) navíc při pořízení elektromobilu, a to i přes nižší provozní náklady, vyplývá ze studie společnosti OC&C Global Speedometer z roku 2021 o spotřebitelích ze Spojených států, Číny a dalších zemí. Výrobci elektromobilů se zatím soustředí na bohatší klienty. Jestliže chtějí přilákat běžné spotřebitele, mohl by to pro ně být problém, uvedla agentura Reuters.

Tesla, ilustrační foto

Srovnávač cen: Tesla z Česka patří k nejdražším na světě. Kvůli daním i nulovým dotacím

Zájemcům o nejslavnější elektrovozy světa se vyplatí nakoupit Teslu v některém z okolních států. Problém však může nastat při snaze automobil v Česku přihlásit, protože musí znovu zaplatit místní DPH a zpětně žádat o vrácení daně v zemi nákupu.

Přečíst článek

Pavel Švagr, šéf SSHR

Chovejte se uvážlivěji, nenavyšujte si marže, vyzval prodejce pohonných hmot šéf správy hmotných rezerv

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr vyzval distributory a prodejce pohonných hmot, aby přistupovali ke zvyšování cen uvážlivě a nenavyšovali neobjektivně marže. Situaci kolem dodávek ropy a ropných produktů na český trh SSHR monitoruje, v tuto chvíli je situace se zásobováním v normálu, řekl Švagr po jednání Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO).

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme