Lithium, kobalt, nikl a měď jsou kovy, bez nichž se neobejde výroba bateriových článků do elektromobilů, solárních článků ani větrných turbín. Země, které mají jejich těžbu pod palcem, si v éře nastupující elektromobility a transformace celého energetického odvětví malovaly pohádkové zisky. Pak ale přišlo něco nečekaného. Loni ceny těchto kritických nerostných surovin zažily mimořádný sešup. Nejhůře dopadlo lithium, jehož největší evropské naleziště je pod Cínovcem v Krušných horách.
Nikl byl zpět, ale jen na chvíli. Po týdenní pauze se ve středu na Londýnské burze s kovy (LME) začalo s tímto výrobním kovem obchodovat. A podle nových pravidel omezujících velké cenové výkyvy. Šotek se vloudil a burzou prošly i transakce pod stanoveným limitem. Burza tak obchodování opět zastavila a pracuje na odstranění technické závady.
Konflikt na Ukrajině tento týden přinesl nevídaný chaos na trhu s niklem, kovem potřebným pro výrobu baterií. V konečném důsledku by to mohlo mít devastující účinek nejen na evropské ambice v oblasti elektromobility. Spekulanti na pokles tohoto tradičně „výrobního“ kovu v tomto týdnu prodělali miliardy dolarů.
Londýnská burza musela zastavit obchodování s niklem, protože jeho cena vzrostla o bezprecedentních 250 procent, uvádí Bloomberg. Tradiční „výrobní“ kov se pomalu mění v „drahý“ kov. Cena niklu, který je zásadní pro výrobu například baterií pro elektrovozy, za uplynulé dny vystoupala z 25 tisíc dolarů na více než 100 tisíc dolarů za tunu.
K cenově dostupným autům na baterie, které vytlačí ze silnic vozy se spalovacími motory, se ve svých snahách zezelenat upíná nejen celá Evropa, ale také řada automobilek. Jejich plány může ale zhatit probíhající válka na Ukrajině. Ta totiž prodražuje vzácné kovy, které jsou důležitou surovinou pro výrobu baterií, píše Reuters.
Ceny některých kovů, zemědělských výrobků a surovin se zvyšují a ocitají se na úrovních, kde ještě nikdy nebyly. Na vině je ozbrojený konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Obě země jsou totiž důležité pro světový trh s pšenicí, slunečnicovým olejem, hliníkem, titanem či niklem, a ty reagují na ruskou invazi na Ukrajinu.
Společnost KoBolt Metals, kterou podporují miliardáři Jeff Bezos a Bill Gates a která se věnuje těžařskému průzkumu, podepsala s firmou Bluejay Mining smlouvu o průzkumu v Grónsku. Bude tam hledat klíčové suroviny, které se používají při výrobě elektromobilů, píše agentura Reuters.
Tesla se dohodla na dodávkách niklu do svých baterií s australským těžařem BHP Group. Akcie australské společnosti si v reakci na oznámení připsaly přes tři procenta.
Německé terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) jsou 📈 vytíženější než kdy jindy. Velká část tohoto dovezeného paliva však proudí z Německa do dalších zemí, včetně České republiky. Domácí zásoby tak zůstávají nízké, upozornila agentura Bloomberg.
Nález Ústavního soudu, na kterém odvolací soud založil v kauze Čapí hnízdo závěr, že může nižší soud zavázat k uznání viny obžalovaných, podle advokáta 👨 Lukáše Trojana prolamuje základní ochranu obžalovaného. Ačkoliv je zřejmé, že se ÚS snažil zamezit opakovanému předávání případů mezi soudy, jeví se rozhodnutí podle Trojana problematické z hlediska principů spravedlivého procesu a demokratického právního státu.
Pražská burza dnes posílila. Index PX 📈 stoupl o 0,75 procenta na 2142,73 bodu. Nahoru ho táhly především akcie energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Cenné papíry ČEZ zdražovaly poté, co v pondělí akcionáři na valné hromadě společnosti schválili dividendu.
Americká centrální banka potřebuje více času, aby ☝ zjistila, zda rostoucí cla vyvolají vyšší inflaci. Teprve pak může začít uvažovat o snížení úrokových sazeb, které požaduje prezident Donald Trump. Ve svém vystoupení před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to řekl prezident centrální banky USA (Fed) Jerome Powell.
Při izraelské střelbě u střediska pro distribuci humanitární pomoci na jihu Pásma Gazy zemřelo dnes podle úřadů kontrolovaných Hamásem 2️⃣5️⃣ lidí. Uvádí to AFP, která s odkazem na civilní ochranu už dopoledne informovala o jiné střelbě u střediska pro distribuci pomoci ve střední části Pásma Gazy s 21 mrtvými. K poslednímu incidentu se izraelská armáda zatím nevyjádřila.
Zhruba 🔟 tisíc nových vojáků bude moci přijmout německá armáda díky zvýšení výdajů na obranu v rozpočtu na letošní rok. Uvedl to dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Německo plánuje do roku 2029 postupně zvýšit výdaje na obranu na 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Bundeswehr má nyní zhruba 181 tisíc mužů a žen ve zbrani.
Menšinový akcionář a předseda představenstva reklamní firmy BigBoard 👨 Richard Fuxa chce využít předkupní právo na odkup většinového podílu ve firmě od slovenské firmy JOJ Media House. Za 60procentní podíl nabízí miliardu korun, sdělil Fuxa. Firmu chce ovládnout také společnost BB Global, která je součástí podnikatelské skupiny J&T, převzetí řešil antimonopolní úřad (ÚOHS).
Hutní společnosti Třinecké železárny loni vzrostl čistý zisk více než sedminásobně, ze 4️⃣4️⃣ milionů na 316 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb jim ale klesly ze 49,692 miliardy na 47,371 miliardy korun, pokles představoval 4,7 procenta. Zisku společnost dosáhla výhradně díky přísným úsporným opatřením.
Nejvyšší soud již podruhé ❌ zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny v kauze ovlivňování svědků. Poprvé vrchní soud jeho stíhání zastavil s tím, že bylo o těchto skutcích již pravomocně rozhodnuto, podruhé pro neúčelnost.
Prezident 👨 Petr Pavel předpokládá, že Izrael ani Írán nemají zájem na dlouhodobém pokračování konfliktu. Půjde podle něj zejména o stanovení a vymáhání podmínek příměří. Řekl to dnes novinářům před odletem na summit Severoatlantické aliance (NATO) v Haagu.