Reklama

Miliardový úvěrový program pro Ukrajinu zkoumá Mezinárodní měnový fond

Sídlo Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu
ČTK / AP
 ČTK

Mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) zahájila první přezkum úvěrového programu za 15,6 miliardy dolarů, tedy zhruba 343 miliardy korun, pro Ukrajinu, který fond schválil v březnu. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo financí. Čtyřletý program od MMF je součástí celosvětového souboru pomoci v objemu 115​​ miliard dolarů na podporu ukrajinské ekonomiky.

Reklama

Ministerstvo informovalo, že jednání mezi ukrajinskými představiteli a experty z MMF se uskuteční ve Vídni a přes internet. Ve Vídni se bude diskutovat o výkonu ukrajinské ekonomiky, situaci v energetickém sektoru, úsilí o zajištění právního státu, zvýšení transparentnosti a boji proti korupci.

Klíčová pomoc Západu

Aby si Ukrajina zajistila pokračující podporu MMF, musí splnit řadu podmínek. Patří k nim kroky ke zvýšení daňových příjmů, udržení stability směnného kurzu, zachování nezávislosti centrální banky a posílení protikorupčního úsilí. Ukrajinská ekonomika je zdevastována válkou a vláda při financování svých sociálních a humanitárních plateb spoléhá z velké části na pomoc západních zemí.

Úvěr pro Ukrajinu z rozšířeného rámce EFF je prvním velkým konvenčním finančním programem, který MMF schválil pro zemi ve válečném konfliktu, uvedla agentura Reuters.

Obnova ukrajinské ekonomiky bude stát 411 miliard dolarů, tvrdí nový odhad

Obnova ukrajinské ekonomiky po ruské invazi bude stát 411 miliard dolarů (devět bilionů korun), což je 2,6násobek odhadovaného hrubého domácího produktu (HDP) Ukrajiny za loňský rok. Vyplývá to z nové studie Světové banky (SB), OSN, Evropské komise (EK) a Ukrajiny, na kterou se odvolává agentura Reuters. Předchozí odhad z loňského září počítal s náklady 349 miliard dolarů.

Přečíst článek

Ukrajinská ekonomika loni kvůli dopadům ruské vojenské invaze klesla o 29,1 procenta. Je to nejvýraznější propad hrubého domácího produktu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Vláda očekává, že letos by ekonomika díky zlepšení v dopravě, maloobchodu a stavebnictví mohla vykázat růst o jedno procento.

Ukrajinská ekonomika se po roce války hrabe z nejhoršího. Bez pomoci Západu to nezvládne

Šok, kterému ukrajinská ekonomika čelí od 24. února loňského roku, je enormní. Ze dne na den přišla země o možnost exportovat do velké části světa, řada firem se musela přeorientovat na válečnou ekonomiku. Ale Zelenského ekonomické kroky jsou natolik efektivní, že dosavadní účet za válku je výrazně lepší, než se dalo čekat. A chválí jej i Mezinárodní měnový fond. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Vladimir Putin a generál Sergej Šojgu vedoucí invazi na Ukrajinu

Lukáš Kovanda: Rusko letos poroste jako Česko, možná i více. Účinkují po roce západní sankce?

Přečíst článek
Andor Šándor

Andor Šándor: Rusko přepnulo na válečnou výrobu. Jsme o pár kroků blíž třetí světové válce

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme