Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jen posiluje, díky intervencím. Dlouho mu to ale nevydrží

japonský jen
iStock
 ČTK

Japonský jen ve čtvrtek prudce posílil v reakci na vládní intervence, které mají podpořit oslabenou měnu. Analytici však varují, že Japonsko může mít problém s udržením silného jenu delší dobu.

Reklama

Ve čtvrtek vpodvečer dolar vůči jenu oslaboval o 1,2 procenta na 142,29 jenu. Euro k jenu klesalo o 1,2 procenta na 140 jenu. Kurz eura vůči jenu zůstal téměř beze změny na 0,9843 dolaru. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o půl procenta na 111,22 jenu.

Japonská vláda ve čtvetek vstoupila na devizový trh, aby intervenovala na obranu měny, která k americkému dolaru za poslední rok ztratila asi 30 procent hodnoty. K intervenci na podporu měny japonské úřady přikročily poprvé od roku 1998. Úřady odmítly sdělit, zda postupovaly osamoceně, nebo v koordinaci s centrálními bankami jiných zemí.

Peníze, ilustrační foto

Jen padá, dolar roste, koruna na steroidech. Co se to s těmi měnami děje?

Svět se mění, očekává se hluboká recese a centrální banky otáčejí své měnové politiky. V důsledku toho se světové měny dostávají na horskou dráhu, kde již dlouhé roky nebyly. K čemu to povede?

Přečíst článek

Dolar se po intervenci dostal až na minimum 140,31 jenu, když předtím naopak dosáhl nejvyšší hodnoty za 24 let, a to 145,9 jenu. Rozpětí mezi denním minimem a maximem bylo nejvyšší od června 2016.

Reklama

Potvrzení japonských intervencí přišlo jen několik hodin poté, co japonská centrální banka rozhodla, že nechá úrokové sazby na dosavadní nízké úrovni, aby podpořila křehké ekonomické oživení. Guvernér centrální banky Haruhiko Kuroda novinářům řekl, že centrální banka by mohla zvýšit sazby až za několik let.

Naopak centrální banky po celém světě, zvláště ve Spojených státech, agresivně zvyšují úrokové sazby. Tato rozdílná politika má negativní dopad na jen. A analytici varují, že Japonsko nebude schopno podporovat měnu delší dobu. Očekávají tak další oslabení jenu.

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Základní úroková sazba v Česku je od loňského června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.

Přečíst článek

Posiluje také britská libra. Měnový výbor britské centrální banky zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu a uvedl, že bude dále rázně reagovat podle potřeby na inflaci, přestože se ekonomika dostává do recese, napsala agentura Reuters.

Petr Fiala, ODS

Banky nabízejí Fialově vládě handl. Místo válečné daně dají 50 miliard na pomoc ekonomice

Až 50 miliard na pomoc ekonomice výměnou za to, že na ně kabinet neuvalí válečnou daň. To je nabídka, s níž přišla za vládou Česká bankovní asociace.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru (na snímku sídlo Evropské centrální banky).

Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru

Přečíst článek
Koruna je nejsilnější za jedenáct let. Euronadšenci by měli tleskat

Lukáš Kovanda: Koruna je nejsilnější za jedenáct let. Proč euronadšenci netleskají?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme