Reklama

Jak na předčasné zrušení stavebního spoření

stavební spoření
iStock
 Zlaťák

Stavební spoření můžete ukončit předčasně –⁠ pokud však podáte výpověď před uplynutím vázací doby, přijdete o celou státní podporu a navíc musíte uhradit poplatky až několik procent z cílové částky.

Ukončení stavebního spoření před uplynutím vázací doby se nevyplatí

Vázací doba je minimální lhůta, po kterou klient nesmí nakládat s financemi na účtu stavebního spoření, jinak přijde o státní podporu, a to včetně již připsaných záloh. Vázací doba je zákonem stanovená na šest let.

Pokud se rozhodnete pro výpověď stavebního spoření ve vázací době, musíte většinou počítat také s poplatky za předčasné vypovězení smlouvy. Ty si každá stavební spořitelna určuje individuálně, obvykle se pohybují mezi 0,5 procenta až jednoho procenta z cílové částky. Zároveň můžete přijít o další výhody, které vám spořitelna nabídla při uzavření smlouvy, například garantovanou roční výši úročení vkladů.

Jak vypovědět stavební spoření

Výpověď stavebního spoření se podává písemně, buď na pobočce stavební spořitelny nebo poštou –⁠ ve druhém jmenovaném případě musí být váš podpis na výpovědi úředně ověřený. Výpovědní lhůta činí tři měsíce a začíná běžet od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po dni doručení výpovědi do spořitelny.

peníze, ilustrační foto

Lidé ztrácejí zájem o stavební spoření. Počet nových smluv klesá

Kam s penězi, když roste inflace? Stavební spoření nabídne mírné zhodnocení i státní podporu. Lidé o nové smlouvy přesto ztrácejí zájem.

Přečíst článek

Rozhodli jste se předčasně vypovědět stavební spoření svého nezletilého potomka? Pak musíte k výpovědi přiložit ještě souhlas obou zákonných zástupců nezletilého dítěte, což může zejména v případě rozvedených rodin představovat problém.

Vyplacení peněz ze stavebního spoření

Peníze ze stavebního spoření obdržíte na bankovní účet, který jste uvedli ve výpovědi smlouvy. Pokud jste podali výpověď například 20. dubna, poběží vám výpovědní lhůta od 1. května a smlouva se ukončí k 31. červenci. Spořitelna vám následně naspořenou částku vyplatí na účet. Někteří poskytovatelé nabízejí rychlejší vypořádání finančních prostředků, nicméně musíte počítat s tím, že tato služba je zpoplatněna.

Ukončení stavebního spoření s koncem vázací doby

Pro nárok na státní podporu je rozhodující datum, k němuž požadujete ukončit smlouvu, nikoliv datum, kdy podáváte výpověď. Máte těsně před uplynutím vázací doby a chcete mít peníze ze stavebního spoření co nejrychleji k dispozici? Podejte výpověď smlouvy tak, aby byla ukončena přesně po uplynutí vázací doby. Jestliže uplyne šest let od uzavření smlouvy v prosinci, musíte podat výpověď nejpozději v září s tím, že smlouvu požadujete ukončit ke konci prosince.

Rekonstrukce, ilustrační foto

Asociace: Stavební normy prodražují bydlení, levný byt už dnes postavit nelze

Neustále zdražování novostaveb nutí Čechy pořizovat si vlastní bydlení jinou cestou. Čím dál častěji dávají přednost koupi a následné rekonstrukci starších bytů.

Přečíst článek

Zkuste domluvu se stavební spořitelnou

Některé spořitelny bývají ke klientům vstřícní, i když se rozhodnou pro předčasnou výpověď stavebního spoření. Zajděte na pobočku a nastiňte svoji situaci, proč potřebujete peníze ze stavebního spoření co nejdříve. Často pomůže, když si ihned založíte novou smlouvu, na kterou vložíte určitou sumu peněz. Spořitelny jsou pak obvykle ochotny zkrátit výpovědní lhůtu či odpustit poplatky za předčasné zrušení smlouvy.

Ani u nejvstřícnější spořitelny se však nevyhnete ztrátě státní podpory, pokud vypovíte smlouvu před uplynutím vázací doby –⁠ toto pravidlo je totiž dáno zákonem.

Peníze, ilustrační foto

Richard Bechník: Inflace může vzrůst až k sedmi procentům

Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR na 5,8 procenta. Dvě třetiny inflačního pohybu způsobují položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. Možná ještě zajímavější pohled nabízí skutečnost, že za téměř polovinou inflace stojí domácí poptávka – tedy ne pouze zahraniční ceny. Navzdory tomu, že jak inflace, tak změny úrokových sazeb překvapily svojí výší, stále inflačnímu vrcholu můžeme teprve čelit.

Přečíst článek

Václav Havel

Inflace přes padesát procent nebo první supermarket. 15 klíčových bodů polistopadové ekonomiky

Překotná transformační doba na počátku devadesátých let přinesla hned několik zásadních událostí navždy měnící naše životy. Ale tím velké ekonomické události zdaleka nekončí. Za posledních třicet let od 17. listopadu 1989 jich byla celá řada. Redakce newstream.cz vybrala 15 nejdůležitějších, ať už pozitivně, tak i negativně měnící naše životy i podnikání.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny

Šéf Asociace stavebních spořitelen: Češi bydlet potřebují, ale mnozí už na to nemají

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme