Polovina výdajů českých domácností za energie ročně je zbytečná a šla by ušetřit. Dalšími problémy, které situaci v energiích v Česku zhoršují, je i stárnoucí nerekonstruovaný bytový fond a energetická chudoba. Mnoho lidí se navíc nevyzná v hospodaření s energiemi ani v tom, jak doma snížit energetickou spotřebu. Vyplývá to ze společné studie, kterou dnes představila poradenská společnost KPMG a Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), která chce situaci pro české domácnosti nyní zlepšovat odborným poradenstvím stavebních spořitelen.
Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 150 miliard korun, což je meziroční pokles o téměř čtvrtinu. Nové úvěry bez refinancování činily 124 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se z listopadových 5,67 na 5,65 procenta, nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu.
Stavební spořitelny poskytly za první tři letošní čtvrtletí úvěry za 26,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 46,6 procenta méně. Snížení způsobil především úbytek úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti. Meziročně ubylo i nových smluv o stavebním spoření, naopak cílová částka, na kterou si lidé spoří, proti loňsku vzrostla. Vyplývá to z údajů všech pěti českých stavebních spořitelen.
Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce července úvěry za 20,3 miliardy korun. Je to o 52,9 procenta méně než ve stejném období loňského roku, propadá se zejména objem úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti. Meziročně se snížil i počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření, stejně jako cílová částka, na kterou lidé spoří. Vyplývá to z údajů všech pěti českých stavebních spořitelen.
Hypoteční trh v posledních měsících mírně ožívá a červnová čísla Hypomonitoru, který sestavuje Česká bankovní asociace, tento trend potvrzují. Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 14 miliard korun, což je proti květnu nárůst o 13 procent. Červnový objem je nejvyšší od poloviny minulého roku. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla z květnových 5,9 procenta na 5,86 procenta.
Budoucnost úvěrů ze stavebního spoření je v kombinaci s dotací od státu například v programu Nová zelená úsporám. Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) za tímto účelem v červnu uzavřela memorandum o spolupráci při zlepšování energetické úspornosti domácností s ministerstvy financí a životního prostředí.
Banky a stavební spořitelny poskytly v květnu hypoteční úvěry za 12,3 miliardy korun, což je proti dubnu nárůst o 17 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování nepatrně stoupla z dubnových 5,89 na 5,9 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Stavební spořitelny poskytly do konce května úvěry za 14,3 miliardy korun, meziročně o 57,1 procenta méně. Klesá zejména zájem o úvěry zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Meziročně se snížil i počet nových smluv o stavebním spoření, naopak vzrostla úhrnná cílová částka, na kterou lidé spoří. Vyplývá to z údajů všech pěti českých stavebních spořitelen.
Co se stane se zdejšími spořílky, pokud se české vládě podaří protlačit snížení státní podpory stavebního spoření na pouhou tisícikorunu ročně nebo ještě méně? Na kolik se to promítne do trhu s bydlením a do finančních institucí? Někteří odborníci už hovoří o konci stavebního spoření, pokud plánovaná změna projde. Jiní vzkazují vládě, že by měla být razantnější anebo aspoň podpořit stavebko jen s podmínkou využití peněz pouze na bytové účely. Probrali jsme to s odborníky dvou největších finančně poradenských firem v Česku.
Stavební spořitelny poskytly od ledna do dubna úvěry za 10,85 miliardy korun. Meziročně se jejich objem snížil o 61,2 procenta. Klesá především zájem o úvěry zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Počet nových smluv zůstává na úrovni loňského roku, lidé si sjednávají vyšší cílovou částku spoření.
Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 7,9 miliardy korun. Proti lednu to znamená nárůst o 20 procent, meziročně se objem hypoték snížil o 69 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování druhý měsíc v řadě klesala, snížila se na 5,9 procenta z lednových 5,93 procenta, stále je ale jedna z nejvyšších za posledních 20 let. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Americký dolar dnes dál 📈 zpevňuje ke koši měn, a to už popáté v řadě. Po vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA na trhu převládl optimismus. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si před 18:30 středoevropského času připisoval 0,1 procenta a obchodoval se kolem 106,6 bodu.
Pražská burza po dvoudenním oslabování 📈 posílila, index PX přidal 0,57 procenta na 1669,2 bodu. Dařilo se akciím Erste Bank a energetické společnosti ČEZ, ve ztrátě zakončily emise Komerční banky. Koruna dnes stagnovala vůči euru a oslabila k dolaru.
Americká společnost OpenAI připravuje k uvedení na trh nový produkt s prvky 🤖 umělé inteligence (AI), pro který zatím používá interní kódové označením „Operator“ (operátor). Nový nástroj by měl umět ovládat počítač místo uživatele a vykonávat za něj různé úkony, například rezervaci letenek nebo psaní programovacího kódu, uvedla agentura Bloomberg.
Nadměrná byrokratická zátěž stojí Německo až 146 miliard eur (zhruba 3️⃣,7️⃣ bilionu korun) ročně na ušlém výkonu ekonomiky. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnil hospodářský institut Ifo. Německá ekonomika je nyní v útlumu, kromě byrokracie podkopávají hospodářskou aktivitu i vysoké ceny energií, slabá poptávka v Číně a problémy automobilového průmyslu v souvislosti s přechodem k elektromobilům.
Zdravotnické skupině Agel v loňském roce 📈 vzrostly konsolidované tržby meziročně o 16,7 procenta na rekordních 27,441 miliardy korun z 23,496 miliardy korun v roce 2022. Její zisk klesl o 43 milionů na 1,357 miliardy korun z předloňských 1,4 miliardy korun.
Evropská komise uložila americké technologické společnosti Meta Platforms pokutu 797,72 milionu eur (20,2 miliardy korun), a to kvůli ☝ zneužití postavení na trhu on-line reklamy. Toho se firma dopustila tím, že svou službu Facebook Marketplace propojila se sociální sítí Facebook.
Projekt trati pod pražským Nuselským mostem zpracují společnosti Sudop Praha a Metroprojekt Praha. Tendr Správy železnic vyhrály s nabídkou ve výši 103,12 milionu korun. Součástí projektu je zvýšení kapacity úseku na 3️⃣ koleje, výsledkem má být i rychlejší a tišší provoz vlaků. Stavba by měla začít v roce 2026, předpoklad zprovoznění úseku je pak v roce 2028.
Státní zástupkyně Martina Adámková v závěrečné řeči navrhla pro psychiatra 👴 Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání pět let vězení a desetiletý zákaz činnosti. Lékař podle ní neprojevil žádnou sebereflexi, a to jak v přípravném řízení, tak ani před soudem. Šestasedmdesátiletý Cimický vinu v minulosti popřel, dnes k jednání nepřišel.
Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě do Bruselu ❌ neposlaly finální verzi svého národního energeticko-klimatického plánu. Komise proto s Prahou zahájila řízení pro porušení unijního práva (takzvaný infringement), stojí v prohlášení unijní exekutivy. Jeho první fází je zaslání dopisu s příslušným upozorněním.
Izraelská vláda a armáda používá evakuace v Pásmu Gazy k systematickému nucenému vysídlení palestinských civilistů, což představuje ☝ zločin proti lidskosti. Tvrdí to mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch. Jde o další ze série podobných obvinění, jež vůči Izraeli během jeho války s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Gaze vznesla řada nevládních organizací i některé státy, například Jihoafrická republika, která Izrael viní z genocidy vůči Palestincům v Gaze.