Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Investiční crowdfunding má ode dneška nová pravidla

Crowdfunding, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Takzvaný investiční crowdfunding, tedy skupinové financování firem a jejich projektů, mohou ode dneška nabízet pouze platformy s licencí od České národní banky (ČNB).

Reklama

„Crowdfundingové platformy budou nově muset splňovat podobná pravidla jako například investiční zprostředkovatelé nebo obchodníci s cennými papíry,“ uvedl řídící partner advokátní kanceláře PwC Legal Petr Kincl. Nová regulace, kterou Parlament schválil loni na základě evropského nařízení, je podle Kincla především ochranou klientů před nekalými praktikami a zajištěním dostatečného přístupu k informacím.

„V ČR dosud existovaly jen dílčí regulace, nově se budou všechny crowdfundingové platformy řídit jednotnými pravidly a budou pod dohledem centrální banky,“ dodal.

Větší transparentnost

ČNB uvedla, že do 10. listopadu musí crowdfundingové platformy povolení získat, aby mohly pokračovat v činnosti, nestačí o něj pouze požádat. „Lhůta pro udělení povolení ze strany ČNB činí tři měsíce, ale počíná běžet až od doručení úplné žádosti, a navíc může být tato lhůta v průběhu licenčního řízení přerušena, dojde-li k předložení aktualizovaných informací. V praxi tak může délka povolovacího řízení lhůtu tří měsíců překračovat, a to i výrazně,“ konstatovala centrální banka.

Platformy, které licenci ve stanovené lhůtě nezískají, budou moct pouze spravovat smlouvy, které se týkají už ukončených nabídek skupinového financování. Pokud budou bez licence poskytovat nové nabídky, bude to považováno za neoprávněný výkon činnosti, který může ČNB postihnout podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

Spoření

Čechy láká investování jako hra čím dál víc. Investiční crowdfunding raketově roste a nabízí zhodnocení i 12 procent

Investování do ikonických akcií typu Apple nebo do podílových fondů podle ESG principů není už nic nového. To, že se ale dá investovat do konkrétních podniků i přímo u nás a s průměrným 12procentním zhodnocením, až tak známé ještě stále není. Přes takzvaný investiční crowdfunding, můžete i jen s tisícikorunou podpořit značky jako je Remoska, revitalizovaný Znojemský městský pivovar nebo třeba továrna na matrace a přikrývky PiCaSo z Mikulova či rodinná firma na světelnou výzdobu Decoled.

Přečíst článek

CEO BrikkApp Jan Večerka

Realitní crowdfunding dostane nová pravidla. Pro investory bude důvěryhodnější

V Evropě postupně začne platit regulace i pro obor realitních mikroinvestic, tedy takzvaného realitního crowdfundingu. Evropský parlament kvůli tomu schválil v roce 2020 speciální nařízení, které už vloni vstoupilo v platnost. Teď je přechodové období, kdy do příštího roku se musí všechny země EU připravit tak, aby regulace mohla fungovat a všechny platformy mohly stihnout požádat o licenci. To vše by mělo vnést do nového realitního byznysu větší jistotu a důvěru, říká ředitel realitní platformy BrikkApp Jan Večerka.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Čech, který myslí na svou budoucnost, kupuje zahraniční akcie, říká investiční specialistka

Čech, který myslí na svou budoucnost, kupuje zahraniční akcie, říká investiční specialistka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme