Inflace vyskočila na 12,7 procenta a je nejvýš za 25 let. Pohonné hmoty zdražily o polovinu

Další měsíc a další rekord v růstu spotřebitelských cen. Tak vypadá obrázek vývoje domácí cenové hladiny a zdá se, že se situace výrazně nezlepší ani v dalších měsících. V březnu se spotřebitelské ceny podle dat Českého statistického úřadu meziročně zvedly o 12,7 procenta. Inflace tak je nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent.
Hlavním důvodem historického zdražování je především růst cen energií, pohonných hmot a obecné obavy z budoucího zdražování. To se týká pohonných hmot, potravin, tepla, elektřiny apod. Nejistota jde na vrub zejména ruské agresi na Ukrajině.
„Nejvíce jsme si připlatili za pohonné hmoty, které meziročně zdražily o 50,6 procenta, elektřina zdražila o 24,7 procenta a zemní plyn o 37,7 procenta. Ceny tepla a vody šly nahoru o 13,9 procenta. Všechny tyto položky navíc proti únoru zrychlily své tempo zdražování,“ vysvětluje Tomáš Volf z Citfinu.
Odhady březnové inflace připomínají kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině sázku do loterie. Nejistý je podle redakcí oslovených ekonomů i dlouhodobější výhled. Jisté každopádně je, že zdražování se nezastaví. Přesný údaj o inflaci zveřejní Český statistický úřad zítra.
Inflace se za březen přiblížila 13 procentům. A zdražování se jen tak nezastaví, míní ekonomové
Money
„ČNB zvedá sazby a už přikročila i k přímým intervencím, a to vše ve snaze zmírnit nárůst cen. Zatím se to pravda daří jen částečně, ale čeští centrální bankéři v tomto ohledu neřekli poslední slovo,“ dodává Volf.
„Na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu opět největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení, vzrostly ceny nájemného z bytu o 4,4 procenta, vodného o 5,3 procenta, stočného o 6,4 procenta, tuhých paliv o 19,9 procenta,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
Před 14 dny zvedla ČNB hlavní sazbu na 5 procent a podle odhadů ekonomů je pravděpodobné, že i tato hranice bude pokořena a sazby půjdou v dalších týdnech a měsících ještě výš.
Lidé si od stavebních spořitelen vzali úvěry v řádu desítek miliard korun. A to jen za první čtvrtletí letošního roku. Úroky jsou u nich nyní výhodnější než u bank, vychází ze srovnání.
Vysoké ceny materiálů nás netrápí. Češi staví a rekonstruují jak diví. Na úvěr
Zprávy z firem
Prognózy ČNB a MFČR z doby před začátkem války předpokládaly, že inflace v ČR bude kulminovat v polovině roku. V druhé polovině roku pak měla inflace zpomalovat a dostat se na průměrnou hodnotu 8,5 procenta. za celý rok 2022. K dvouprocentnímu inflačnímu cíli se pak měla přiblížit v prvním kvartále roku 2023, připomněl hlavní ekonom Roklenu Pavel Peterka.
„Nyní už téměř s jistotou můžeme říct, že se tak nestane. Růst cen už v únoru byl nad prognózovanými hodnotami, a to stejné platí i pro hodnotu z března. Zdražování bude pokračovat a jeho dopady jsou každým týdnem více cítit i v každodenním životě běžných spotřebitelů. Tato nepříjemná situace bude pokračovat,“ dodal Peterka.
Petr Dufek z Creditasu souhlasí. "Vzhledem k tomu, že se do inflace ještě stále postupně propisují nové ceníky energetických společností a u konce ještě není ani zdražování potravin, bude meziroční inflace růst i v dalších měsících. Je docela pravděpodobné, že ve druhém čtvrtletí zdolá hranici 14 procent a klesat začne teprve až v závěru roku," řekl.
Před inflací lidé mohou majetek chránit investicemi. Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy však v současnosti nejsou vhodnými nástroji akcie ani další standardní nástroje finančních trhů. Výhodnější jsou v časech vysoké inflace takzvané alternativní investice. „Před inflací nejlépe ochrání sbírání poštovních známek – lépe než akcie nebo nemovitosti. Zhodnocení filatelistických sbírek překonává rapidní inflaci průměrně o 9 procent ročně,“ nabízí investiční variantu Kovanda.
Velikonoce 2022 budou suverénně nejdražší v historii. Důvodem je všeobecná inflace, jež se kromě energií či bydlení začíná silně projevovat také v případě další nezbytné položky, totiž potravin.
Lukáš Kovanda: Letošní Velikonoce budou pro Čechy suverénně nejdražší. Pořád ale utratí míň než Poláci
Názory
Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,50 procentního bodu na pět procent. Navýšení je v souladu s očekáváním trhu. Rizika a nejistoty odhadovaného vývoje jsou však podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka znatelně proinflační. „To oproti stávající prognóze vyvolává potřebu výrazně přísnější měnové politiky, a to zřejmě po delší dobu,“ uvedl Rusnok.
ČNB krotí „inflační vír“, zvýšila základní úrokovou sazbu na pět procent
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.