Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflace v EU poprvé klesla po dlouhých 18 měsících. Česko má pátou nejvyšší

Inflace v EU poprvé klesla po dlouhých 18 měsících. Česko má pátou nejvyšší
ČTK
 ČTK

Míra inflace v Evropské unii v listopadu poprvé po roce a půl klesla, stále však zůstává vysoko nad průměrem minulých let. Tempo růstu cen se meziročně snížilo na 11,1 procenta z říjnových 11,5 procenta, oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice naopak po říjnovém zpomalení nabral meziroční růst cen na tempu a listopadová hodnota inflace 17,2 procenta je pátá nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí.

Reklama

Inflace klesla poprvé od loňského června, kdy začalo období dlouhodobého trvalého růstu cen. Loni v listopadu, kdy se už na ekonomice začalo projevovat postpandemické oživení a energetická krize, činila míra inflace v celé sedmadvacítce 5,2 procenta, v 19 státech používajících společnou měnu pak 4,9 procenta.

Nejlépe jsou na tom Španělé, nejhůře Maďaři

Nejnižší míru inflace mělo v předposledním měsíci letošního roku Španělsko (6,7 procenta), Francie (7,1 procenta) a Malta (7,2 procenta). Naopak nejvyšší meziroční tempo zdražování zaznamenaly Maďarsko (23,1 procenta), Lotyšsko (21,7 procenta) a Estonsko s Litvou (shodně 21,4 procenta).

Lukáš Kovanda: Průmyslová inflace v Česku je nižší než v okolních zemích. Euro není zárukou nižší inflace.

Lukáš Kovanda: Průmyslová inflace v Česku je nižší než v okolních zemích. Euro není zárukou nižší inflace

V Česku je průmyslová inflace nižší než v okolních zemích, euro tedy není zárukou nižší inflace. Příklad vývoje ceny nafty v Česku to podtrhuje, neboť ta zdražuje v posledním roce čtvrtým nejpomalejším tempem v celé EU, a to díky poměrně silné koruně, jež vůči dolaru ztrácí méně než euro, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Za nimi následovalo Česko, kde se inflace zvýšila na 17,2 procenta proti říjnové hodnotě 15,5 procenta. Údaj se liší od Českého statistického úřadu (ČSÚ), který používá jinou metodiku. Podle jeho dat spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v listopadu oproti říjnu meziročně o 16,2 procenta.

Kromě Česka vzrostla inflace v sedmi dalších státech, v 16 naproti tomu klesla a ve třech zůstala beze změny.

Šéfka ECB Christine Lagardeová oznamuje zvyšování základní úrokové sazby.

Evropa bojuje s inflací. Centrální banka zvýšila úrokovou sazbu

Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 2,50 procenta. Rada guvernérů to udělala už počtvrté za sebou, tentokrát ale méně než na posledních dvou zasedáních. ECB svým rozhodnutím následuje americkou centrální banku (Fed), která tempo zvyšování úrokových sazeb také zpomalila.

Přečíst článek

Eurostat zároveň zpřesnil na 10,1 procenta listopadovou hodnotu inflace v eurozóně, kterou v předběžné zprávě začátkem prosince odhadl na deset procent. V říjnu inflace v eurozóně činila 10,6 procenta.

V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly energie, a to podílem 3,82 procentního bodu. Následovaly potraviny, alkohol a tabák (+2,84 bodu), služby (+1,76 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+1,63 bodu).

Guvernér ČNB Aleš Michl: Máme nejpřísnější měnovou politiku za 20 let, peníze se stahují z ekonomiky

Guvernér ČNB Aleš Michl: Máme nejpřísnější měnovou politiku za 20 let, peníze se stahují z ekonomiky

Měnová politika je podle guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla přísná dost. „Krátkodobá úroková sazba je na nejvyšší úrovni od roku 1999. Meziroční změna nových hypoték byla v září minus 82 procent. Meziroční změna nových úvěrů pro podniky činila minus 64 procent. Poptávkové tlaky na inflaci plynoucí z domácí ekonomiky se zmírňují, spotřeba domácností dokonce klesá,“ vyjmenovává Michl v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Prudký růst ceny plynu v Česku není chyba, říká Eurostat

AKTUALIZOVÁNO: Za prudkým růstem ceny plynu v Česku není chyba, říká Eurostat. ČSÚ by přivítal změnu metodiky

Přečíst článek
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) komentuje ceny cukru. Sníměk pochází z února.

AKTUALIZOVÁNO: Cukr v Česku zdražil o 98 procent. Nejvíce v EU, hlásí Eurostat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme