Inflace v Česku se snížila

Míra inflace v zemích Evropské unie v lednu vzrostla o 0,1 procentního bodu na 2,8 procenta, uvedl unijní statistický úřad Eurostat. V České republice růst spotřebitelských cen meziročně zvolnil, míra inflace podle údajů Eurostatu klesla o 0,4 bodu na 2,9 procenta. Eurostat pracuje s harmonizovanými údaji, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi EU a které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Eurostat zároveň potvrdil svou předběžnou zprávu ze začátku tohoto měsíce, podle níž míra inflace v eurozóně v lednu vzrostla o desetinu bodu na 2,5 procenta. To je v souladu s odhady analytiků. Před rokem inflace v EU činila 3,1 procenta a v Česku 2,7 procenta. V eurozóně byla na 2,8 procenta.
Nejnižší inflaci letos v lednu mělo Dánsko, kde činila 1,4 procenta. Následují Irsko, Itálie a Finsko, kde byla shodně 1,7 procenta. Naopak nejvyšší inflaci mělo Maďarsko, kde dosáhla 5,7 procenta, dále Rumunsko, kde činila 5,3 procenta, a pak Chorvatsko - tam činila 5,0 procenta.
Ve srovnání s prosincem se míra inflace v osmi zemích EU snížila, ve čtyřech zůstala beze změny a v 15 členských zemích se zvýšila.
V eurozóně letos v lednu k inflaci nejvíce přispěly služby, jejichž příspěvek činil 1,77 procentního bodu. Následuje kategorie potraviny, alkohol a tabák, jejíž příspěvek činil 0,45 procentního bodu, pak energie s příspěvkem 0,18 procentního bodu a kategorie neenergetické průmyslové zboží, jejíž příspěvek k inflaci činil 0,12 procentního bodu.
ČSÚ v polovině tohoto měsíce oznámil, že míra inflace v České republice v lednu podle jeho údajů klesla na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Vývoj podle statistiků výrazně ovlivnily ceny potravin, které pokračovaly v meziročním růstu, a také ceny bydlení. Lednová inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka (ČNB).
Ministři zahraničí zemí EU v Bruselu schválili šestnáctý balíček sankcí proti Rusku, který se zaměřil mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balíček obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Právě na dnešní den připadá třetí výročí ruské invaze.
EU schválila další protiruské sankce. Cílí i na lodě, které přepravují munici z KLDR
Money
Zajímavou zprávou, která mohla silně ovlivnit tvorbu cen, bylo i představení čínské umělé inteligence společnosti DeepSeek.
Efekt Trump nabudil i podílové fondy. Které v lednu vydělaly nejvíc?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.