Reklama

Akciový S&P 500 je na tom nejhůře za půl století. Dopadá na něj inflace a obavy z recese v USA

Wall Street, ilustrační foto
ČTK

Index akcií největších na burze obchodovaných podniků v USA S&P 500 je na tom nejhůře od roku 1970. Od začátku roku dosud klesl o 21 procent, nejvíce za stejné období v předchozích 22 letech. Očekává se, že toxická kombinace vysoké inflace a tvrdého přístupu Fedu uvrhnou ekonomiku Spojených států do recese, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Inflační šok ve stylu sedmdesátých let může index S&P 500 snížit až o 33 procent ze současné úrovně na 2525 bodů, a to uprostřed hospodářské stagnace s vyšší inflací, řekl agentuře Bloomberg akciový stratég banky Société Générale Manish Kabra.

„Na základě situace ze 70. let existuje riziko, že investoři začnou předpokládat, že inflace bude vyšší dlouhodobě. Akciový trh se proto začne soustředit na reálný zisk místo na nominální čistý zisk na akcií, což bude mít pro tento rok negativní vliv,“ uvedl Kabra.

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.

Týden tradera: Čeká nás perfektní bouře, nebo už se v ní nacházíme?

To byla otázka, kterou jsem si nejednou kladl při pohledu na burzovní grafy uplynulý týden, který byl doslova plný intenzivních negativních makroekonomických zpráv. Panické výprodeje tak na burzách pokračují a do indexů včele s S&P 500 se naplno zakousli medvědi (index vstoupil rázně do medvědího trhu a od svých maxim sestoupil o více než 20 procent). Kde bude tzv. „hard bottom“ se neodvažují v tuto chvíli předpovídat ani ti nejzkušenější stratégové, přesto bych řekl, že jedno je jisté. Poklesy akciových trhů by mohla zastavit až nová vlna „QE“ (kvantitativní uvolňování – nákup aktiv centrálními bankami na trzích).

Přečíst článek

Trh s pevným výnosem měl rovněž krušné první pololetí. Podle výpočtu stratégů z Deutsche Bank americké dluhopisy se takto nepropadly od roku 1788, což bylo ještě rok před založením ministerstva financí v USA.

Ve víru medvědího trhu

Index S&P 500 spadl do medvědího trhu (znamenajícího pokles hodnoty akcií o 20 a více procent) na začátku minulého týdne, než se v úterý opět silně odrazil. Nicméně americké středeční futures kontrakty signalizují, že odraz může být krátkodobý. Obchodníci se především připravovali na projev šéfa Fedu Jeromeho Powella ke členům bankovního výboru Senátu, který se nesl v duchu odhodlání zajistit pokles inflace.

Reklama

Wall Street, ilustrační foto

Psychologická hranice padla. Americký Dow Jones se propadl pod 30 tisíc bodů

Akcie ve Spojených státech v rámci rozsáhlého výprodeje ve čtvrtek klesly a index Dow Jones se poprvé od ledna 2021 propadl pod psychologickou hranici 30 tisíc bodů. Důvodem ztrát bylo středeční rozhodnutí centrální banky USA (Fed) zvýšit v rámci boje s inflací základní úrok nejvíce od roku 1994. To podpořilo obavy z recese.

Přečíst článek

Minulý týden proto Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 procenta. To představuje nejvýraznější nárůst sazby za téměř tři desetiletí. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlil na 8,6 procenta z dubnových 8,3 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981.

Hrozba recese

Zpřísňování měnové politiky vyvolává obavy, že ekonomika USA by se mohla dostat do recese. Podle Powella je nicméně americké hospodářství v současnosti velmi silné a nachází se v dobré pozici k tomu, aby se dokázalo s přísnější měnovou politikou vypořádat.

Šéf Fedu ve svém prohlášení mimo jiné upozornil, že spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, zůstávají na vysoké úrovni. Připustil nicméně, že inflace se nachází na vyšší úrovni, než se předpokládalo, a upozornil, že mohou přijít další překvapení. „Ke stanovení vhodné měnové politiky je v těchto nejistých podmínkách zapotřebí pochopit, že ekonomika se často vyvíjí nečekaným způsobem,“ prohlásil.

Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB zvýšila sazby. Základní úrok je sedm procent

Česká národní banka (ČNB) zvýšila základní úrok o 125 bazických bodů na rovných 7 procent. Reaguje tak na vývoj inflace, která v květnu atakovala hranici 16 procent, a také rostoucí inflační očekávání.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.

Týden tradera: Čeká nás perfektní bouře, nebo už se v ní nacházíme?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme