Reklama

Finančníci z J&T vstupují do Monety. Koupili podíl od aktivistického fondu Petrus

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto
Moneta Money Bank
Veronika Kudrnová
vku

Finanční skupina J&T Finance Group koupila strategický podíl v bance Moneta od rakouského fondu Petrus Advisers. Na transakci jako první upozornil server Seznam Zprávy. J&T spolu s PPF a Pavlem Tykačem podle informací týdeníku Hrot už ovládají takřka polovinu banky.

Dosud třetí největší vlastník Monety, rakouské investiční společnosti Petrus Advisers, se dohodl se skupinou J&T Finance Group na prodeji části akcií. O jak velký podíl jde, zůstává nejasné. Zástupci stran pouze uvedli, že se jedná o „strategický podíl“. 

Fond Petrus měl dosud vlastnit téměř desetinu akcií Moneta Money Bank. Řídící partner fondu Klaus Umek v aktuálním prohlášení řekl, že si Petrus drobný podíl v Monetě hodlá nadále ponechat. 

„Po obdržení několika nabídek jsme se rozhodli pro skupinu J&T, která je dle nás pro Monetu a její strategii nejvhodnějším novým referenčním akcionářem. I nadále věříme v její samostatnou strategii  pod současným vedením a do budoucna si plánujeme ponechat jen menší podíl,“ cituje Umeka týdeník Hrot

Umek v minulosti ostře vystupoval proti plánovanému spojení PPF a Monety, ze kterého nakonec PPF sama na konci května vycouvala.

„Dohoda s Petrusem pro nás představuje zajímavou příležitost investovat do strategického podílu v největší nezávislé bance na českém trhu a dobře zapadá do našeho československého příběhu. Očekáváme, že cílovým držitelem podílu bude fond J&T Arch Investments. Podrobnosti zveřejníme v následujících dnech,“ komentoval transakci investiční ředitel J&T Finance Group Adam Tomis.

Ačkoli není zcela jasné, jak velký podíl finančníci z J&T koupili, půjde o transakci v řádu jednotek miliard korun.

PPF

PPF je zpět v černých číslech, loni vydělala šest miliard. A má chuť investovat

Skupině PPF se podařilo překonat negativní dopady pandemie na její byznys a loňský rok zakončila s čistým ziskem ve výši 239 milionů eur (5,9 miliardy korun). Rok předtím přitom měla ztrátu 249 milionů eur (6,15 miliardy korun). PPF uvedla, že je opět připravena aktivně investovat, zejména pak na západních trzích.

Přečíst článek

Skupina PPF má bezmála třicet procent akcií banky. Zhruba sedmiprocentní podíl v Monetě vlastní také uhlobaron Pavel Tykač. Jednotky procent nově vlastní také finančníci z J&T. Společne tak ovládají takřka polovinu banky.

Klaus Umek, investora do financí a realit, filantrop a šéf aktivistického fondu Petrus Advisers

Bonviván, spekulant a křesťan. Kdo je muž, co shodil kšeft PPF a Monety

Jako když natřete prase rtěnkou a vydáváte ho za nevěstu. Shoďte ten nesmysl, hřímal před červnovou valnou hromadou Monety ve zprávě pro investory aktivistický fond Petrus Advisers. Akcionáři fond Klause Umeka vyslyšeli a obě korporace musejí dát lepší podmínky. 

Přečíst článek

Pobočka Moneta Money Bank

Aktivistický fond Petrus opět odmítá transakci PPF s Monetou

Nápad na vznik „největší banky s českým kapitálem“ se možná zkomplikuje. Ani vylepšená nabídka na fúzi Monety s Air Bankou a Home Creditem nepřesvědčila rakouského aktivistu - fond chce hlasovat proti sloučení.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme