Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Finanční injekce pro Ukrajinu. Část peněz ze zmrazených ruských aktiv by mohla dostat již letos

Válka na Ukrajině
ČTK
 ČTK

Evropská komise usiluje o to, aby Ukrajina již v letošním roce získala dvě až tři miliardy eur (zhruba 50 až 76 miliard korun) z výnosů, které plynou ze zmrazených aktiv ruské centrální banky. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na nejmenované činitele Evropské unie.

Reklama

Západní země v reakci na útok ruských vojsk na Ukrajinu zmrazily aktiva ruské centrální banky v hodnotě kolem 260 miliard eur (zhruba 6,6 bilionu korun). Většina těchto aktiv se nachází v Evropě, zejména v mezinárodním centru pro vypořádání plateb Euroclear v Belgii.

Podle listu Financial Times drží Euroclear zmrazená ruská aktiva v hodnotě kolem 190 miliard eur. Právě výnosy z těchto aktiv chce Evropská komise poskytnout Ukrajině. Ta by tímto způsobem mohla podle nejmenovaných činitelů do roku 2027 získat až 20 miliard eur. Pokud Brusel získá souhlas členských zemí EU, mohla by Ukrajina obdržet první platbu již v červenci, píše Financial Times.

Trump řekl Orbánovi, že když přestane podpora Ukrajiny, válka skončí

Trump řekl Orbánovi, že když přestane podpora Ukrajiny, válka skončí

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických republikánů na prezidenta, nehodlá finančně podporovat Ukrajinu a je přesvědčen, že tak ukončí válku Ruska proti této zemi. Po návratu z návštěvy Spojených států, kde se sešel s Trumpem, to v rozhovoru pro televizi M1 řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Přečíst článek

EU původně plánovala využít zmrazená ruská aktiva k poválečné obnově Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že vojenskou pomoc Spojených států pro Ukrajinu nyní blokují republikáni v americkém Kongresu, se však pozornost EU zaměřila na financování vojenských potřeb Ukrajiny.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová již minulý měsíc uvedla, že výnosy ze zmrazených aktiv by se měly využít k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Tento přístup však pravděpodobně narazí na odpor ze strany některých členských zemí EU, například Maďarska, píše Financial Times.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusko může přijít o obří balík peněz. USA navrhují zabavit aktiva země na půdě G7

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme