Expo v Japonsku se Čechům prodraží o 120 milionů

Účast České republiky na světové výstavě EXPO 2025 v Japonsku se oproti původním předpokladům zřejmě prodraží až o 120 milionů korun. Vyplývá to podle serveru iROZHLAS.cz z interního materiálu ministerstva zahraničí. Náklady Černínský palác pokryje ze svého rozpočtu.
Ministerstvo zahraničí předpokládalo, že bude nutné schválit navýšení rozpočtu na stavbu o 92 milionů korun, a to hlavně kvůli odlišnostem stavebního řízení v Japonsku. Nyní bude podle něj třeba ještě vyšší částka - podle dokumentu, který má během prázdnin schvalovat vláda, bude resort potřebovat až 120 milionů korun. Tento rok chce mít k dispozici 109 milionů, zbytek v roce příštím.
„Hlavní příčinou jsou vícenáklady stavby, finanční krytí technického dozoru investora, splatnost investičních výdajů v kontextu milníků vyplývajících z uzavřené smlouvy a finanční rezerva,“ sdělil serveru tiskový odbor ministerstva zahraničí.
Z vlastních zdrojů
Úřad nebude usilovat o peníze ze státního rozpočtu, což už na jaře odmítlo ministerstvo financí, ale sáhne do svých zdrojů, napsal iROZHLAS. Podstatnou část, 90 milionů korun, přesune z rozpočtu na rekonstrukci budovy velvyslanectví v Berlíně, která se kvůli neshodám s dodavatelem projektové dokumentace o rok odsune až na roky 2026 až 2029.
Dokument podle serveru navíc odráží pochybnost Černínského paláce, zda je dosavadní nakládání s penězi na Expo efektivní. Požádal proto svou organizaci Česká centra, kam spadá Kancelář generálního komisaře, o změnu systému finančního řízení včetně nastavení přísných kontrolních mechanismů a o dílčí externí kontrolu hospodaření účasti na letošní světové výstavě.
Původní rozpočet celé akce schválený vládou v červnu 2022 činil 290 milionů korun, z toho vybudování pavilonu mělo stát 193 milionů. Teď jen samotná stavba vyjde na víc než 300 milionů korun.
Česko postavilo v Ósace národní pavilon podle návrhu studia Apropos Architects. Transparentní budova se skleněnou spirálou odkazuje podle organizátorů české expozice citlivě na český pavilon v Japonsku z roku 1970. Příští týden se zahájení Českého národního dne na světové výstavě zúčastní prezident Petr Pavel při své několikadenní návštěvě Japonska.
Výprava sedmi historických vozidel na výstavu EXPO 2025 v japonské Ósace vyjela od Pražského hradu. Kolonu odstartoval prezident Petr Pavel s velvyslanci některých zemí, kterými budou auta projíždět. Robot Expedice z Prahy do Ósaky je inspirovaná legendární výpravou Sakura 1970, při níž čtveřice mladých Čechů dorazila stopem a pěšky na první EXPO do Ósaky v roce 1970. Výpravu historických a doprovodných aut čeká asi 16 tisíc kilometrů, v Ósace by se měla představit při Českém národním dnu, který se uskuteční 24. července.
Na Expo do Japonska vyrazily historické vozy. Škodovky či Tatry čeká 16 tisíc kilometrů
Enjoy
Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
Japonci otestují těžbu vzácných kovů na mořském dně, víc než pět kilometrů pod hladinou
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.