Reklama

Důchodci si po valorizaci polepšili. Seniorky ale dostaly o 2500 korun méně

Důchodci si po valorizaci polepšili. Seniorky ale dostaly o 2500 korun méně
iStock
 ČTK

Průměrný starobní důchod v Česku se v lednu po valorizaci a přidání výchovného dostal na 19 438 korun. Proti prosinci tak vzrostl o 1377 korun. Díky bonusu 500 korun za vychované dítě si víc polepšily ženy. Rozdíl mezi průměrnou ženskou a mužskou penzí se tak snížil, klesl proti prosinci z téměř 20 procent zhruba na 13 procent. Seniorky tak pobíraly v lednu v průměru asi o 2500 korun méně než senioři. Vyplývá to z údajů a odhadů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Starobní penzi od ČSSZ dostává více než 952 tisíc mužů a více než 1,4 milionu žen. Své důchodové systémy mají pak i armáda či policie.

Reklama

Průměrný senior dostává o 13 procent víc

Průměrná starobní penze mužů po lednové valorizaci překročila dvacetitisícovou hranici. Muži si po navýšení polepšili průměrně o 955 korun na 20 710 korun. Průměrný ženský starobní důchod se s připočtením výchovného zvedl o 1771 korun na 18.255 korun. Rozdíl mezi důchody mužů a žen se tak snížil. V prosinci senioři pobírali v průměru o 3271 korun víc. Nyní se průměrná částka liší o 2455 korun. Průměrný senior dostává tak o 13 procent víc než průměrná seniorka. Úřad podotkl, že zatím se jedná o předběžné výsledky. Přesná lednová čísla budou až po skončení měsíce.

Minulý rok se důchody zvyšovaly celkem třikrát. Poprvé se zvedly v lednu v řádném termínu a dvakrát pak rostly kvůli vysoké inflaci, a to v červnu a v září. Průměrný mužský starobní důchod se tak za loňský rok meziročně zvýšil o 2855 korun a ženský o 2424 korun.

Obchod (ilustrační foto)

Lukáš Kovanda: Češi rekordně omezují své nákupy. A letos to nebude jiné

Češi rekordně omezují své nakupování. Nikoli nutně částku, kterou za nákupy utrácí, ale počet pořízeného zboží a služeb rozhodně ano. Případně se spokojují s jejich nižší kvalitou a přechází tudíž z dražších na levnější varianty.

Přečíst článek

Nižší penze, nižší výdělky

Za nižšími penzemi žen jsou jejich nižší výdělky i to, že do důchodu odcházejí podle počtu dětí dřív než muži. Důchodový věk pro obě pohlaví se ale postupně srovnává, sjednotit by se měl v příštím desetiletí. Rozdíl mezi ženskou a mužskou penzí se pomalu snižuje. Na začátku tisíciletí byl průměrný mužský důchod vyšší o 28 procent. O deset let později pobíral průměrný senior o 22 procent víc než průměrná seniorka. V roce 2020 a následujících letech byla průměrná částka mužů vyšší o pětinu. Po přidání výchovného teď v lednu rozdíl činil 13 procent.

Na výchovné stát letos vydá zhruba 19 miliard korun, výdaje postupně porostou. Podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) je to jedna z největších nových výdajových položek rozpočtu bez zajištění odpovídajících příjmů. NERV důchodový bonus za výchovu považuje za nekoncepční opatření a doporučuje ho kvůli rostoucímu zadlužení zrušit.

Reklama

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) to odmítl. Řekl, že bonus představuje „narovnání nespravedlnosti“. Míní, že ve výši penze se mají odrážet nejen výdělky, ale mají se ocenit i potomci. Podle šéfa resortu práce to může vést k vyšší porodnosti, tedy k zajištění budoucích plátců peněz na vyplácení důchodů.

Sídliště, panelové domy

Hypotéku lze splácet třemi způsoby. I levněji než tradičně anuitně

Hypotéku můžete splácet různým způsobem. Tím nejčastějším je anuitní varianta. Existují ale ještě minimálně dva způsoby, o kterých se toho příliš mezi lidmi neví. Vyplatí se však jen vybraným skupinám lidí a jen v určitých situacích. Banky nejvíce vydělají na tom nejčastějším způsobu.

Přečíst článek

Podle odborníků na rodinnou politiku k vyššímu počtu dětí a srovnání rozdílů přispějí spíš opatření ke sladění práce a rodiny a rovné podmínky. NERV i další experti doporučují zajistit dostatek jeslí a školek a zaměřit se na rovné odměňování. Plán kroků, který vláda schválila koncem loňského roku, zmiňuje třeba indexaci výdělku. Ten by se tak po skončení rodičovské dorovnal na úroveň ostatních mezd.

Péče o děti se v penzi zohledňuje už teď. Řadí se mezi takzvané vyloučené doby, aby se důchod za tento čas bez výdělku a placení odvodů nesnížil. Odborníci na sociální problematiku navrhují parametry upravit a místo vyplácení výchovného započítávat za dobu péče fiktivní odvody třeba z průměrné či mediánové mzdy. Penze by pak byla vyšší. V minulém volebním období se na tom shodla i tehdejší důchodová komise.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce uhájit výchovné.

Důchody se zvednou v létě, o reformě bude jasno dřív, slibuje Jurečka

O kolik a kdy letos mimořádně znovu kvůli inflaci vzrostou penze, bude mít ministerstvo práce jasno v únoru. Navýšení by se mohlo u průměrného starobního důchodu pohybovat od léta podle nynějších očekávání v průměru od 750 do 1000 korun. Záviset bude hlavně na lednovém růstu cen.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Dalibor Martínek: Jsou důchodci slabou sociální skupinou? Možná už by se mohli trochu uskrovnit

Přečíst článek
Demonstrace v Lyonu proti důchodové reformě francouzské vlády posouvající věk pro odchod do důchodu o dva roky na 64 let 16. února 2023.

Francie má problém jako Česko. Kvůli důchodové reformě ochromíme zemi, slibují demonstranti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme