Reklama

Suchý únor pro autoprůmysl. Chybějící čipy ho na tržbách připraví o 10 miliard

Výroba automobilů.
Škoda Auto
 ČTK

Kvůli chybějícím čipům a navazujícím součástkám automobilky v únoru vyrobí o 20 tisíc až 25 tisíc aut méně. Odvětví tak bude mít výpadek tržeb nejméně deset miliard korun, z toho osm až devět miliard připadá na finální výrobce a zbytek na dodavatele, řekl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Reklama

Dozvuk covidu v Číně

Situace se dotýká nejen finálních výrobců, ale i na ně navázaných dodavatelů a subdodavatelů. V praxi nastalá situace pro firmy znamená přeplánování výroby a přidělování práce zaměstnancům například na jiných zakázkách. Kolínská Toyota dnes ale například zcela přerušila na velkou část února výrobu a Škoda Auto zrušila v tomto týdnu některé směny.

„V tuto chvíli nemáme zprávy o propouštění kmenových zaměstnanců. V některých případech ale může docházet k regulaci počtu agenturních pracovníků,“ dodal Petzl.

Dobrou zprávou podle Petzla je, že objednávkové knihy domácích výrobců osobních vozidel jsou plné a management firem věnuje maximální úsilí tomu, aby prostřednictvím reorganizace výrob a směnných režimů mohly být výpadky ve výrobě nahrazeny a původní výrobní plány dodrženy.

Škoda Auto, ilustrační foto

Indie chce vyšší cla na auta. Možná tím zasáhne i Škodovku

Indie od dubna zvýší cla na dovážená auta a motocykly, opatření se týká rovněž elektromobilů. Dovozní clo stoupne i v případě aut, která se v zemi kompletují. Změna by se tak mohla týkat i automobilky Škoda Auto, která má v Indii dva závody, informovala agentura Reuters.

Přečíst článek

Důvodem aktuální situace jsou podle automobilek zejména dozvuky pandemie covidu-19 v Číně, které způsobily uzavírky závodů z důvodu striktní proticovidové politiky. Svůj vliv mají i velmi napjaté dodavatelské a logistické řetězce.

Reklama

V Česku se loni vyrobilo 1,218 milionu vozů, což je meziročně o desetinu více. Proti předcovidovému roku 2019 to však je stále o zhruba 200 tisíc vozů nižší produkce.

Výrobu pneu u Žatce zastaví stávka zaměstnanců. Korejský management jim nechce přidat

Zaměstnanci továrny Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku zahájí od úterního rána neomezenou stávku. Jejich cílem je uzavření kolektivní smlouvy, v níž žádají například navýšení mezd. Na pondělní tiskové konferenci to oznámili zástupci odborů. Stávka podle nich zcela zastaví provoz továrny. Kromě toho odboráři chystají i protesty. Ve firmě pracuje 1100 lidí, stávku podle odborářů podporuje většina zaměstnanců, přímo se do ní zapojí na začátku minimálně 191 z nich. Odboráři se v pondělí sešli se zástupci firmy, kteří ale podle vyjádření odborů uvedli, že jednat nechtěj. Vedení firmy na dotazy médií dlouhodobě neodpovídá.

Přečíst článek

Škoda Auto, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Český průmysl nečekaně silně „nakopla“ výroba aut

Český průmysl nečekaně silně „nakopla“ výroba aut, zahraniční obchod a stavebnictví ale zklamaly, komentuje aktuální data Českého statistického úřadu ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme