Dopravci by za pár let mohli platit mýtné i na silnicích nižších tříd

Po roce 2029 by kamiony a autobusy mohly platit mýtné i na některých silnicích nižších tříd. Opatření, které má zabránit objíždění placených úseků, podpořili začátkem tohoto týdne hejtmani a ministerstvo dopravy připravilo změnu zákona. Podle kritiků by to vedlo k nepřehlednosti a zvýšení nákladů dopravců by se projevilo ve zdražení přepravovaného zboží. Píše to Mladá fronta Dnes (MfD).
„Pokud jde o legislativní změny, tak již byl načten pozměňovací návrh k dopravní novele, který toto zpoplatnění umožní. Je potřeba, aby byl uplatněn v rámci druhého čtení návrhu novely zákona o silniční dopravě a souvisejících zákonů,“ cituje deník mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelku.
Tisíce kilometrů silnic
Kraje podle deníku vybraly asi 3000 kilometrů silnic, které by mohly být zpoplatněné. Zhruba polovina je ve Středočeském kraji. Rozšiřování mýta nebude povinné, kraje si budou moci rozhodnout o zpoplatnění komunikací, které spravují. Nastat by tak mohla situace, kdy silnice druhé třídy povede napříč dvěma kraji a zpoplatněná bude jen v jednom z nich.
Podle kritiků zpoplatnění některých silnic nižších tříd povede k nepřehlednosti a zdražení přepravovaného zboží. „Koncepce má být jasná a nemá v ní být tisíce výjimek. Buď zpoplatněme vše, a pak je to jasné, nebo zpoplatněme jasně vydělený úsek,“ uvedl expert na problematiku mýta z ČVUT Václav Jirovský.
V Česku je nyní zpoplatněno 1587,5 kilometru dálnic a 1385 kilometrů silnic první třídy, výběr se od počátku letoška rozšířil na dalších 124,91 kilometru nových silnic a dálnic. Zároveň se od počátku roku až o pět procent zvýšil poplatek za emise oxidu uhličitého, liší se podle emisní třídy, do které nákladní vozidlo patří. Zvýšení mýtného by podle předpokladu ministerstva dopravy mělo do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury přinést navíc 800 milionů korun. Loni dopravci zaplatili v Česku na mýtném rekordních 17,161 miliardy korun, meziročně o 15 procent víc.
Rozčarování českých turistů ze zimních radovánek na horách vystihl jeden z často sdílených příspěvků na síti X začínající slovy „České hory, ceny Aspen, kvalita Bruntál“. Řada hoteliérů a restauratérů se brání s tím, že nárůst cen za stravování a ubytování byl u nich podobný jako v celé Evropě. Čísla z Eurostatu za celé Česko (nejen hory) to však nepotvrzují a ukazují, že zejména ceny v restauracích a kavárnách vzrostly u nás o poznání výrazněji než ve zbytku Evropy.
Jan Bureš: Jsou české hory příliš drahé?
Názory
Architekt a urbanista Pavel Hnilička se spolu se s týmem podepsal pod podobu hned několika městských čtvrtí. Mimo jiné je autorem urbanismu Vítězného náměstí v Praze 6. „Zdravé město má hustotu zhruba 100 obyvatel na hektar. Takové město je udržitelné a nemusí ani růst do výšky,“ myslí si architekt.
Architekt: Praha má skvělou veřejnou dopravu. Jednu z nejlepších na světě
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.