Do čeho Češi investují? Vedou nemovitosti

Češi nadále preferují investice do nemovitostí, 77 procent považuje vlastnictví domu či bytu za nejzajímavější investiční možnost. Druhé místo obsadilo vlastnictví pozemku se 70 procenty, následuje spořicí účet s 53 procenty a investice do drahých kovů se 48 procenty. Vyplývá to z prosincového Barometru spoření agentury IBRS pro společnost Golden Gate.
Trendem je podle průzkumu prudký nárůst zájmu o kryptoměny, které vykázaly největší meziroční růst o šest procentních bodů na aktuálních 23 procent. Tento vývoj podle expertů naznačuje měnící se přístup Čechů k moderním investičním nástrojům a jejich otevřenost k digitálním aktivům. Naopak zájem o investice do nemovitostí zaznamenal mírný pokles, což může být důsledkem rostoucích cen na realitním trhu a zvyšující se dostupnosti alternativních investičních možností. Akcie a dluhopisy označilo 35 procent oslovených jako investiční prioritu.
„Drahé kovy si drží dlouhodobě oblíbenost okolo 48 procent, letos ale Češi poprvé kupují zlato také jako výnosnou investici, a nejen kvůli zajištění. Zlato v roce 2024 dosáhlo rekordních hodnot okolo 2800 dolarů za troyskou unci a je na začátku růstového období. Momentálně se cena pohybuje okolo 2700 dolarů za troyskou unci,“ uvedl manažer zákaznické péče Golden Gate Pavel Řihák.
Demografická analýza podle něho ukázala na to, že muži více preferují investice do kryptoměn a drahých kovů, zatímco ženy dávají přednost tradičnějším formám spoření, jako jsou spořicí účty a nemovitosti. Také mladší věkové skupiny ve věku 16 až 34 let projevují větší zájem o kryptoměny a inovativní investiční nástroje. Naopak starší respondenti nad 55 let se více orientují na stabilní a konzervativní formy investic, jako jsou nemovitosti a spořicí účty.
Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo veškerou stávající zahraniční pomoc a pozastavilo poskytování nové zahraniční pomoci. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odkazem na kabelogram, který rozeslal nový ministr zahraničí Marco Rubio ambasádám po celém světě. Výjimkou má být pouze humanitární potravinová pomoc a vojenská podpora pro Izrael a Egypt. Ty mají pokračovat.
Už ani dolar. USA zmrazily financování téměř veškeré zahraniční pomoci
Money
Nový provozovatel, společnost Spojka Events, má v prostorách vybudovat modernější gastronomické zařízení. Ten dosvadní, Martin Ullmann, považuje postup Správy železnic za netransparentní.
Dejvickou „nádražku“ převezme nový nájemce. Zaplatí trojnásobek
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.