Dálnice a vysokorychlostní železnice v Česku by v budoucnu mohli stavět Jihokorejci

Korejské firmy by se podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohly zapojit do PPP projektů (Public Private Partnership) při výstavbě vysokorychlostních železnic nebo dálnic v Česku.
Premiér Fiala to řekl po jednání s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem v Praze. Země se chtějí zaměřit i na společný výzkum, podle Jun Sok-jola do něj Korea v příštích deseti letech investuje 37 milionů dolarů (asi 830 milionů korun). Vztahy mezi oběma zeměmi jsou podle Fialy intenzivnější než kdykoliv dřív, vyzdvihl spolupráci i v oblasti bezpečnosti či průmyslu.
Fiala míní, že z dalšího rozvoje vztahů budou těžit lidé a firmy v Česku i Koreji. Rád v příštím roce využije pozvání do Koreje, které dostal. „O spolupráci mají zájem nejen politické reprezentace, ale i české a korejské firmy,“ uvedl. Dokázal to podle něj mimo jiné zájem firem o společné podnikatelské fórum. Korejské firmy by mohly navázat na úspěšné investice firem Nexen Tire či Hyundai v Česku, dodal.
Investice v řádech stovek milionů
Fiala uvedl, že země by se měly soustředit na společný výzkum například v oblasti baterií pro elektromobily, vodíkových technologií či umělé inteligence. „Máme zájem na posílení stávajících vědeckých projektů i vytvoření nových výzkumných programů a center,“ dodal. Jun Sok-jol doplnil, že Korea chce v oblasti společného výzkumu investovat v příštích deseti letech v přepočtu asi 830 milionů korun. Takto financovaný výzkum by se měl týkat jaderného paliva, léků či umělé inteligence.
Jižní Korea a Česko jsou podle Jun Sok-jola strategickými partnery, kteří sdílejí hodnoty a budou reagovat společně na globální výzvy. Vrátil se také k rozhodnutí české vlády o tom, že dva nové reaktory v Dukovanech má postavit korejská KHNP. Podle jihokorejského prezidenta jde o důležitou příležitost pro zásadní rozvoj partnerství mezi státy a ke komplexní jaderné spolupráci, jež by vedla ke společnému výzkumu, vývoji a školení lidských zdrojů.
Představitelé obou zemí podepsali na úřadu vlády několik memorand, která se týkala podpory hospodářské a inovační spolupráce, obchodu a investic, dodavatelských řetězců a energetiky, bateriového průmyslu, vysokorychlostních železničních spojení, ale také spolupráce při rekonstrukci Ukrajiny.
Potvrdili také akční plán k naplňování strategického partnerství obou zemí v příštích třech letech. Podle Fialy se chtějí ČR a Korea soustředit i na spolupráci v oblasti modulárních reaktorů, vodíkových technologií, energetického strojírenství, zdravotnictví, obranného, leteckého či kosmického průmyslu.
Stát chce letos začít s výstavbou další části Pražského okruhu od dálnice D1 do Běchovic.
Výstavba další části Pražského okruhu začne ještě letos, uvedl ministr Kupka
Zprávy z firem
Evropská investiční banka (EIB) půjčí státu 13 miliard korun na modernizaci české železnice, navýšení kapacit osobní i nákladní dopravy a zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících.
Miliardy pro českou železnici. Zlepšit se má infrastruktura, bezpečnost i komfort
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.