Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čtvrtá největší kryptokrádež v historii. Hackeři ukradli ether za 320 milionů dolarů

Ethereum, ilustrační foto
Pixabay

Kryptoměnová platforma Wormhole na Twitteru přiznala, že jí napadli hackeři. Zlodějům se podařilo odcizit 120 tisíc jednotek etheru v hodnotě 320 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Firma ale následně na síti uživatele ujistila, že všechny jejich prostředky jsou již v bezpečí. Podle agentury Reuters šlo o čtvrtou největší kryptokrádež v historii digitálních měn.

Reklama

Wormhole umožňuje přenos informací z jedné kryptosítě do druhé. Ve středu platforma na Twitteru uvedla, že byla napadena, útočníkům se podařilo odcizit kryptoměny v hodnotě  320 milionů dolarů. Firma později oznámila, že opravila zranitelnost systému a uživatele ujistila, že jejich prostředky jsou v bezpečí. 

Podle londýnské analytické firmy Elliptic útočníci dokázali podvodně vytvořit tokeny, z nichž téměř 93 tisíc bylo později převedeno do blockchainu. Tedy do decentralizované databáze, která zajišťuje transakce pro ether.

Zpráva je další ranou pro rychle rostoucí sektor nazývaný DeFi. Platformy DeFi umožňují uživatelům půjčovat, vypůjčovat si a spořit, obvykle v kryptoměnách, bez využití služeb tradičních strážců financí, jako jsou banky. Na stránky DeFi směřují velké objemy peněz, což je odrazem prudkého růstu zájmu o kryptoměny. Mnoho investorů, kteří se potýkají s historicky nízkými nebo nulovým úrokovými sazbami, přitahuje příslib vysokého zhodnocení úspor.

bitcoin

Tři předpovědi, kam by bitcoin mohl zamířit v roce 2022

Pokud byste si na začátku roku 2021 koupili jeden bitcoin, zaplatili byste za něj kolem 29 tisíc dolarů. Během podzimu prolomil maximum 68 tisíc dolarů a teď na začátku roku 2022 roku se obchoduje po prudkém pádu za cenu kolem 35 tisíc dolarů. Cena bitcoinu v posledním roce kolísá každým dnem a minutou. Kam zamíří podle předpovědí v roce 2022?

Přečíst článek

Reklama

Spolu se závratným růstem se však platformy DeFi ukazují být velkým rizikem kvůli útokům hackerů. Řada chyb a nedostatků umožňuje zločincům tyto stránky napadnout, ale také legalizovat výnosy z trestné činnosti a přitom zanechat jen málo stop.

Loni podvody a krádeže na DeFi překročily deset miliard dolarů. Hackeři, kteří pravděpodobně zrealizovali největší loupež digitálních mincí v historii, loni v srpnu vrátili všechny kryptoměny za více než 610 milionů dolarů, které ukradli z Poly Network.

Kryptoplatformy bojují s hackery dlouho. V roce 2018 byly ukradeny z tokijské platformy Coincheck digitální tokeny za 530 milionů dolarů. V roce 2014 zkrachovala japonská burza Mt. Gox, ze které hackeři ukradli kryptoměny v hodnotě půl miliardy dolarů.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, teď Meta

Zpackaný projekt vlastní kryptoměny Facebooku končí. Firma rozprodává majetek za miliardy

Meta, dříve Facebook definitivně končí s plány na vlastní kryptoměnu. Rozprodává majetek a intelektuální know-how za tím účelem zřízené firmy Diem Association v hodnotě téměř čtyř miliard korun, píše Reuters.

Přečíst článek

pád burzy, ilustrační foto

Krvavý leden odradil řadu firem od vstupu na burzu, IPO propadly o šedesát procent

Letošní leden rozhodně nepatří k těm novoročním startům, na které by veřejně obchodované společnosti rády vzpomínaly. Nedařilo se nejen existujícím akciovým titulům, ale ani nováčkům, kteří se v tomto období pokusili vstoupit na burzu. Globálně poslali investoři do nově zalistovaných firem „pouze“ 26,7 miliardy dolarů, což je v meziročním srovnání propad o 60 procent. IPO za více než šest miliard dolarů firmy raději skrečovaly, píše Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Hacker, ilustrační foto

Hackeři z kryptosměnárny vyvedli půl miliardy dolarů, stopy vedou do Ruska a Severní Koreje

Přečíst článek
Bitcoin, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Zkáza bitcoinu nehrozí. Trh se jen pročistí od horlivých spekulantů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme