Reklama

České akcie se loni držely mimo zájem investorů

Burza cenných papírů Praha
User:Aktron / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
 ČTK

Na pražské burze se loni zobchodovaly akcie za 166 miliard korun, šestina toho, co před 15 lety. Hodnota indexu PX, hlavního indexu burzy, loni podle analytiků meziročně klesla o 15,7 procenta. Hodnota indexu PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán dividendový výnos, se snížila o 9,1 procenta, uvedla burza.

Reklama

Loni se českým akciím příliš nedařilo. Propadly banky, ČEZ i Pilulka. Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně stouply o 18,3 procenta na 166,2 miliardy korun, což je nejvíc za posledních šest let. Vzrostly potřetí v řadě. Vyplývá to ze statistik Burzy cenných papírů Praha. Ještě v roce 2007 přitom obchody překročily bilion korun.

Nejobchodovanějšími emisemi roku 2022 byly akcie společnosti ČEZ (70,7 miliardy korun), Komerční banky (38,5 miliardy korun), Erste Group Bank (34,1 miliardy korun), Moneta Money Bank (12,6 miliardy korun) a GEN Digital (dříve Avast - 2,9 miliardy korun).

Burzovní palác

České akcie letos investorům prodělaly kalhoty. Brutálně propadly banky, ČEZ i Pilulka

Na evropské standardy se pražské burze dařilo spíše méně. Kolabovaly zejména akcie bank nebo lékáren Pilulka. Naopak v plusu skončily akcie zbojovky Colt CZ.

Přečíst článek

Na trh Start, který je určen pro malé a střední podniky, loni vstoupilo pět nových emisí, a to první slovenská firma Gevorkyan, M&T kliky, Coloseum Holding, Bezvavlasy a Hardwario. Na trh Standard byla přijata emise Wood SPAC, což je první emise typu SPAC (Special Purpose Acquisition Company) ve střední Evropě. SPAC je společnost založená za účelem převzetí firem a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu.

peníze, ilustrační foto

Koruna vstupuje do nového roku silná

Koruna vstupuje do nového roku při síle, je nejsilnější od srpna 2011 a nachází se blízko maxim od roku 2008. Svědčí jí včerejší slova guvernéra ČNB Aleše Michla.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme