Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Češi se chytají na udržitelnost. Může to pomoci v boji o zaměstnance

Porada - ilustrační foto
Pixabay
Stanislav Šulc

Více než tři čtvrtiny lidí zvažuje při výběru zaměstnavatele hodnotovou orientaci firem. A nejde jen o nejmladší generaci zaměstnanců, kritéria udržitelnosti zajímají všechny věkové skupiny stejně, ukazuje průzkum UniCredit Bank.

Reklama

Na trhu práce chybí několik desítek tisíc lidí, a právě nedostatek kvalifikovaných pracovníků nejvíc brzdí návrat české ekonomiky k předpandemickému růstu, shodují se ekonomové. Mezi firmami tak probíhá rušný boj o zaměstnance. Podle aktuálního průzkumu UniCredit Bank by firmy mohly namísto slibů rostoucích mezd lákat hodnotami udržitelnosti, pro něž se vžila zkratka ESG.

„Z průzkumu vyplývá, že více než tři čtvrtiny Čechů tento faktor zohledňují i při rozhodování o svém budoucím zaměstnavateli. Firmy, jež odpovědný přístup podceňují, se tak mohou při hledání pracovních sil připravit o podstatnou část uchazečů,“ říká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Alexandr Vondra

Zpackaný Green Deal vytvoří z Evropy zónu chudoby, to nesmíme dopustit, říká Alexandr Vondra

Drakonické povinnosti při přechodu na bezemisní zdroje elektřiny nejsme schopni zvládnout, tvrdí místopředseda ODS Alexandr Vondra, europoslanec a člen výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Rozhovor vznikl krátce po projevu prezidenta Miloše Zemana, který vyzval k odstoupení od Zelené dohody. A krátce předtím, než by mohla Evropská komise rozhodnout, zda bude jádro uznáno jako součást evropského mixu. Na jádru přitom podle Vondry stojí a má stát česká energetika.

Přečíst článek

Vedle důstojné práce, ekonomických parametrů, zdraví a kvality života Češi při výběru budoucího zaměstnavatele nejčastěji zohledňují také rovnost mužů a žen či odpovědnou výrobu a spotřebu. Vysoká míra společenské odpovědnosti a trvalé udržitelnosti firem je při posuzování pracovních příležitostí důležitá pro bezmála 77 procent lidí.

ESG věří všechny generace

Navzdory zažitému stereotypu, že na odpovědný přístup zaměstnavatele kladou větší důraz mladší generace, z průzkumu UniCredit Bank vyplývá, že celkové chování firem ke svému okolí zohledňují všechny věkové skupiny zhruba stejně.

„Liší se ale v tom, co je pro ně nejdůležitější. Zatímco věková skupina 54-65 let klade větší důraz na zdraví, nejmladší lidé na trhu práce si ve větší míře než ostatní všímají toho, jak se zaměstnavatel staví k oblasti dalšího vzdělávání a rozvoje svých zaměstnanců,“ dodává Plocek.

Rozdíly pak podle průzkumu panují i mezi pohlavími. Zatímco na rovnost mužů a žen klade důraz více než polovina žen, u mužů je to necelá čtvrtina. Za důležitý tento parametr považují zejména obyvatelé větších českých měst.

ESG, ilustrační foto

Zelené investice jsou příležitost, věří svět. Češi to vidí jinak a mohou vydělat miliardy

Udržitelnost se stává čím dál důležitějším kritériem pro investory. Velké společnosti začínají výrazně rozšiřovat své zelené portfolio a opouštějí „špinavé“ byznysy. To paradoxně může být prostor pro velké tuzemské hráče, kteří mají mezinárodní ambice, naznačuje například plán miliardáře Pavla Tykače. 

Přečíst článek

Firmy investují stovky milionů do udržitelnosti

Řada českých firem včetně UniCredit Bank, na jejíž podnět průzkum vznikl, si význam odpovědného chování a trvale udržitelného přístupu uvědomuje a je na tomto poli dlouhodobě aktivní nejen ve vztahu ke stávajícím zaměstnancům či uchazečům, ale také k zákazníkům a širšímu okolí.

Příklon firem k ESG odstartovali velcí globální investoři, pro které představovaly firmy myslící na odpovědné řízení, životní prostředí a společnost nižší riziko. Aktuálně dění v ESG nejvíce ovlivňují mezinárodní závazky, ale i regulace. V roce 2022 například začne platit taxonomie EU,“ vysvětluje Martin Křivánek, který v KPMG vede tým ESG.

Jen v loňském roce firmy po celém světě napumpovaly do zelených či jinak udržitelných investic kolem 120 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek investic předchozího roku.

Mileniálové, klimatická stávka, ESG, zelená budoucnost

Průzkum: Mileniálové vidí v ESG práci snů, investoři budoucnost

Mladé generace označované jako mileniálové a Generace Z jsou hlavním motorem změny v myšlení globálních i tuzemských firem týkající se jejich společenské odpovědnosti. Každý třetí člověk ve věku 18 až 35 let by nepracoval ve firmě, která podle něj nemá odpovědný přístup ke světu a dvě pětiny mileniálů by upřednostnilo před jiným takového zaměstnavatele, který více dbá na udržitelnost, úctu k přírodě a celé společnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti Home Credit.

Přečíst článek

Klimatická rizika jsou investičními riziky, proto se ESG v BlackRocku intenzivně zabýváme, investujeme do udržitelného byznysu a pomáháme klientům s takzvanou tranzicí,“ prozradila na konferenci Investiční výhledy 2022 Ewa Jackson, specialistka na udržitelné investování v největším investičním fondu světa BlackRock, který investuje přes 10 bilionů dolarů.

„Vidíme, že udržitelné společnosti loni rostly více než dvakrát rychleji než ty ostatní,“ dodala. Zároveň prozradila, že BlackRock se chystá v následujících pěti letech zdvojnásobit svou expozici právě ve firmách splňujících kritéria ESG, které by měly postupně představovat 37 procent všech investic.

Skupina UniCredit představila cíl mezi lety 2022 až 2024 dosáhnout objemu nových úvěrů v oblasti ESG, udržitelných dluhopisů a sociálních úvěrů v celkové výši 150 miliard eur. UniCredit také investuje 100 milionů eur s cílem zajistit férové a rovnoměrně distribuované odměňování, přičemž se zavázala do roku 2030 dosáhnout cíle čistých nulových emisí skupiny a do roku 2050 cíle nulových financovaných emisí.

Pavel Tykač, jediný majitel Sev.en Energy

Uhlobaron Tykač zakládá fond na globální expanzi. Letos čeká obrat 30 miliard

Miliardář působící v energetice se chce zaměřit na společnosti, které opouštějí institucionální investoři i kvůli takzvaným ESG kritériím. Šéfem nového fondu Sev.en Global Investments se stal bývalý manažer ČEZ a dlouholetý Tykačův spolupracovník Alan Svoboda.

Přečíst článek

Antonio Pasquale, Mattoni

Ano, budeme muset zdražit. Všichni musí zdražovat, říká šéf Mattoni Alessandro Pasquale

„To se tak ráno probudíte a zjistíte, že nemáte třetinu byznysu,“ reaguje šéf Mattoni 1873 Alessandro Pasquale na otázky o pandemii. Lídr trhu s minerálními vodami a dalším nealkem si poradil, díky čemuž má i v pandemické době skvělé výsledky. A dokonce i rozšířil své aktivity v Rakousku a na Slovensku.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Tradiční Oktoberfest čelí kulturní válce. Ne kvůli pivu, ale biokuřatům

Tradiční Oktoberfest čelí kulturní válce. Ne kvůli pivu, ale biokuřatům a udržitelnosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme