Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi rekordně rychle chudnou. Mzdy reálně spadly o 10 procent

Češi rekordně rychle chudnou. Mzdy reálně spadly o 10 procent
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Vysoká inflace se dál propisuje do reálné kupní síly domácností. Ani ve třetím čtvrtletí nedržely mzdy tempo s růstem spotřebitelských cen, a tak reálně poklesly stejně jako ve druhém kvartále o téměř deset procent. Jde tak z pohledu novodobé historie ČR o další rekord v řadě.

Reklama

Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále. Nominálně se průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 2295 korun více než před rokem. Spotřebitelské ceny ale v uvedeném období stouply o 17,6 procenta, reálně tak výdělek klesl. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Mzdy se reálně snižují od loňského čtvrtého čtvrtletí. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta, u mužů dosáhl 37 530 korun, u žen byl 32 171 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 18 301 a 62 659 korun.

Supermarket Albert

Lukáš Kovanda: Češi utahují opasky. Ale ne tolik, jak se čekalo

Český statistický úřad zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jedná se tedy o dvojí zlepšení oproti předběžnému odhadu.

Přečíst článek

„Nominálně lidé v průměru meziročně vydělávali o 6,1 procenta více a jen o trochu rychleji vzrostl medián mezd, takže inflací byly zasaženi v plné šíři i zaměstnanci s nižšími příjmy. Menší reálnou ztrátu zaznamenali pouze pracovníci v dopravě a skladování, administrativě a IT. Nejméně se přidávalo ve zdravotnictví a ve veřejné správě,” okomentoval statistiku Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Reklama

Mezi jednotlivými odvětvími podle ekonoma Jana Bureše z Patria Finance přetrvávají nadále v dynamice mezd rozdíly. Ty se ale postupně zmenšují. „V řadě služeb včetně obchodu, pohostinství a IT dynamika mezd zvolnila z okolí dvouciferných úrovní a pohybuje se nyní podobně jako průmysl v okolí osmi procent. 

V žádném odvětví mzdy neporazily inflaci a nejinak tomu podle Dufka bude zřejmě i v závěru roku. „Možná některé firmy uspíší bonusy, nicméně půjde většinou jen o jednorázovou akci, která trend mezd zásadně nezmění,” dodal.

ČNB

Michl se dohodl s odbory. Mzdy zaměstnanců ČNB už neporostou o inflaci

Zatímco členové bankovní rady si platy zmrazili, ostatním zaměstnancům každoročně mzdy rostly kousek nad inflaci. To už nyní neplatí. Michl se dohodl s odbory a mzdy v ČNB příští rok porostou o 4,5 procenta, tedy výrazně méně, než jakou odhaduje ČNB inflaci. Aktuální prognóza ČNB počítá s průměrnou inflací v příštím roce na úrovni 9,1 procenta.

Přečíst článek

Drahé energie jsou problém číslo jedna

„I když pokračuje trend, kdy se lidem reálná výplata snižuje, nepozorujeme, že by si ve větší míře říkali o vyšší mzdy. Naopak, je vidět větší opatrnost jak při změně zaměstnání, tak i při žádostech o navýšení mzdy,” uvedla Andrea Linhartová Palánová, expertka na řízení lidských zdrojů PwC Česká republika.

Ještě nedávno bylo podle ní získávání a udržení kvalifikovaných pracovníků hlavním problémem firem. Ty do něj také patřičně investovaly. Nyní jsou ale často co do důležitosti, ale hlavně objemu nákladů, prioritou ceny energií nebo jiných vstupů. „A podle nich se teď řídí směřování firem,” dodala Linhartová Palánová.

Vzhledem k tomu, že ekonomika míří do recese, zatímco inflace zůstává vysoká, není pravděpodobné, že by si lidé reálně přilepšili ani v roce 2023. „Lze jen předpokládat, že tentokrát bude už reálný propad mezd přece jen pomalejší,” dodal Dufek.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Spletl jsem se, napsal Zuckerberg a propustil tisíce lidí

Ve stopách Twitteru Elona Muska kráčí i další z amerických miliardářů, Mark Zuckerberg. Ve společnosti Meta Platforms chystá obří propouštění. Matku Facebooku musí opustit 11 tisíc lidí, což představuje asi 13 procent její pracovní síly.

Přečíst článek

„Lehce zrychlí dynamika mezd v podnikové sféře. Celkově však bude dynamika mezd dál výrazně zaostávat za inflací a české domácnosti budou dál v průměru reálně chudnout. Odchylka od prognózy centrální banky přitom nebude natolik vysoká, aby dokázala přesvědčit holubičí většinu v bankovní radě k akci,” míní Bureš.

Polský hvězdný útočník Robert Lewandowski na MS v Kataru.

Paradox. Miliardoví fotbalisté hrají v Kataru s míči, které ušily Pákistánky za méně než dolar

Je to vedle nejlepších a nejdražších fotbalistů na mistrovství světa v Kataru jedna z nejvíce sledovaných věcí. Je jím fotbalový míč, který se borci jako Lionel Messi, Federico Valverde, Robert Lewandowski (na snímku) a spol. snaží dostat do brány soupeře. Míč, který ve „městě fotbalových balonů“, pákistánském Sialkotu, šijí ženy ani ne za dolar za kus, poznamenala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme