Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi na Ukrajinu poslali vojenský materiál za 7,3 miliardy

Ukrajinští vojáci při cvičení
ČTK
 ČTK

Česko poslalo Ukrajině od předloňského začátku ruské invaze z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun, uvedl Karel Čapek z odboru komunikace ministerstva obrany. Válka na Ukrajině trvá 1000 dní, výročí připomene řada akcí v ČR i v zahraničí. Česko v rámci své iniciativy také shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii.

Za letošní rok Ukrajina díky ČR získala stovky tisíc kusů dělostřelecké munice, v současné době dodávky vrcholí a týdně na Ukrajinu putují desítky tisíc granátů všech ráží, uvedlo ministerstvo na síti X.

Vojenský materiál poslaný na Ukrajinu schvaluje česká vláda postupně v utajeném režimu, naposledy seznam darované pomoci odtajnila v červenci. Tehdy celková pomoc od začátku války dosahovala 6,75 miliardy korun, mezi dary bylo osm kusů letecké techniky, 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, 26 průzkumných chemických vozidel nebo 16 kompletních speciálních vozidel protivzdušné obrany.

Česko také spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem na muniční iniciativě, která získává pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) v říjnu řekl, že Česko naplní cíl dodat do konce roku ve své iniciativě Ukrajině 500 tisíc kusů velkorážové munice. Iniciativa by podle něj měla pokračovat i v roce 2025, spíš než konkrétní cíl pro příští rok by preferoval kontinuální dodávky.

Ministerstvo dnes uvedlo, že jen za letošní rok Ukrajina díky ČR získala stovky tisíc kusů dělostřelecké munice. „V současné době dodávky vrcholí a týdně na Ukrajinu putují desítky tisíc granátů všech ráží,“ sdělil úřad. Logisticky jde podle něj o nesmírně náročnou operaci čítající stovky kamionů. „V pomoci budeme pokračovat i příští rok, s dárci už jednáme o dalších příspěvcích. Je důležité zachovat kontinuitu dodávek i v dalších měsících,“ dodal.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022 a okupuje asi pětinu jejího území. Tvrdí, že válka nemůže skončit, dokud nebude uznána jeho anexe ukrajinské půdy. Kyjev naopak žádá, aby Rusko všechna území vrátilo.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putinovým cílem je zničit jakýkoliv demokratický systém, varuje ukrajinská tajná služba

V případě, že Putinův režim uspěje ve válce na Ukrajině, nezastaví se a bude otázkou času, kdo se stane jeho dalším cílem, varoval představitel ukrajinské tajné služby SBU na sněmovní konferenci Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě. Řekl, že boj proti ruské agresi není pouze na bitevním poli, ale i v rovině informační války, manipulace a subverzních operací. Jméno zástupce tajné služby nebylo na konferenci uvedeno.

Přečíst článek

Vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn

Foltýn: Rusové Česko chápou jako nepřítele

Rusko si uvědomuje, že proti spojenému Západu nemůže uspět vojensky ani ekonomicky, proto se snaží rozložit každou zemi zvlášť. Na sněmovní konferenci o ruském subverzním působení to řekl vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn. Evropa podle něj musí mít stejnou vůli jako Rusko, protože ve všem ostatním ho zvládne porazit. Evropskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské invazi zhruba tisícovku dní, označil za nedostatečnou.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme