Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brusel za biliony opraví evropskou energetickou síť. Ta musí zvládnout příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů

Brusel má plán investic do energetických sítí v EU za 584 miliard eur
iStock
 ČTK

Evropská komise má plán, který počítá s částkou 584 miliard eur (14,2 bilionu korun) na generální opravu a modernizaci energetických sítí v zemích Evropské unie. Chce, aby byly připraveny zvládnout očekávaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů. S odkazem na návrh komise o tom informují agentury Bloomberg a Reuters, které měly možnost do hrubého návrhu nahlédnout.

Reklama

Komise jakožto unijní exekutiva příští týden oznámí svou vizi urychlit investice do páteře energetické transformace. Zejména do přeshraničních propojení za účelem zlepšit integraci energie z obnovitelných zdrojů na moři, stojí v návrhu. Plán obsahuje závazek urychlit povolování a výzvu k novým nástrojům financování, včetně od Evropské investiční banky (EIB).

„Evropské energetické sítě jsou konfrontovány s novými a náročnými úkoly,“ stojí v návrhu dokumentu, jehož konečné znění se ještě může změnit. „(Sítě) budou muset uspokojit rostoucí poptávku spojenou s čistou mobilitou, vytápěním a chlazením, elektrifikací průmyslu a nastartováním výroby zeleného vodíku.“

Stanislav Šulc: Elektřinu chceme všichni. Bordel, který přináší, ale nechce nikdo. Jaderný odpad nemá v Česku řešení

Kam s ním? Z otázky budoucnosti úložiště jaderného odpadu se stává významné politikum. A je to tak dobře.

Přečíst článek

Přenosové sítě budou v nadcházejících letech čelit velkému tlaku, protože členské státy zavádějí více obnovitelných zdrojů, přičemž větrná a solární energie obvykle dosahují nejvyšších kapacit v různých denních a ročních obdobích. To zdůrazňuje potřebu mít stále více takzvaných chytrých sítí, které mohou zahrnovat úložná řešení, jako jsou baterie, takže energie proudí tam, kde a kdy je nejvíce potřeba.

Reklama

Distribuční sítě v Evropě jsou zastaralé

Návrh dokumentu poukazuje na to, že 40 procent distribučních sítí v Evropě je starších než 40 let. Přitom se očekává, že spotřeba energie do roku 2030 vzroste o 60 procent. Cílem plánu je zároveň posílit kybernetickou bezpečnost sítí v době zvýšených geopolitických rizik po ruské invazi na Ukrajinu, uvedl Bloomberg.

„Sítě se musejí přizpůsobit decentralizovanějšímu, digitalizovanějšímu a flexibilnějšímu elektrickému systému, kde budou miliony střešních solárních panelů a kde budou místní komunity sdílet zdroje,“ uvádí se v návrhu, z něhož cituje Reuters. Mluvčí komise odmítl návrh dokumentu komentovat.

Společnost Siemens Energy využije záchranný plán v hodnotě 15 miliard eur

Německá vláda přispěchá na pomoc firmě Siemens Energy. Vyzbrojí ji 15 miliardami eur

Německá energetická skupina Siemens Energy, která se ocitla v problémech, využije záchranný plán v hodnotě 15 miliard eur (bezmála 367 miliard korun).

Přečíst článek

Evropský elektroenergetický průmysl varoval, že elektrické sítě se stávají úzkým hrdlem pro poskytování čisté energie. Sítě totiž nejsou modernizovány dostatečně rychle, aby zvládly všechny projekty obnovitelné energie, které čekají na zapojení do sítě.

Evropská komise a regulátoři energetických sítí rovněž vypracují různá doporučení a pokyny pro celoevropskou generální opravu, uvádí se v dokumentu. Jde například o pokyny pro typy investic do energetických sítě, které by měly být schváleny.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Elektrárna, ilustrační foto

EU bude asi považovat jadernou energii za zelenou. Lepší příslib si Fialova vláda nemohla na Nový rok přát

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme