Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Březnová inflace zakotvila na dvou procentech

Březnová inflace zakotvila na dvou procentech
Profimedia
 nst
nst

Inflace v březnu stagnovala na únorových dvou procentech. Ukazují to čerstvá data z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Domácí ceny, zdá se, jsou pod kontrolou a Česká národní banka může na svých dalších zasedání pokračovat ve snižování sazeb.

Reklama

Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování. Ceny klesly pouze u potravin a nealkoholických nápojů. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta. „O to se postaraly zejména dražší pohonné hmoty a dálniční známky,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Za takto nízkou inflaci podle statistiků vděčíme především zlevňujícím potravinám, které jsou meziročně levnější už téměř o šest procent. Odmazávají tak postupně výrazné zdražení z předchozích dvou let.

„Inflační epizoda v Česku skončila. Potraviny v České republice dokonce zlevňují nejrychleji ze všech zemí Evropské unie,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Bez výrazného poklesu cen potravin by celková inflace byla zhruba o 1 procentní bod vyšší,“ upozornil hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Polovina aktuální inflace jde podle Dufka na vrub rostoucím nákladům na bydlení. „Je vidět, že nové tržní ceny energií se do ceníků dodavatelských společností propisují jen velmi pomalu. Pozitivní je, že zlevňuje například zemní plyn pro domácnosti, nicméně elektřina je pro spotřebitele stále dražší,“ dodal Dufek.

Inflace se přestěhovala do služeb

To, že inflace podruhé za sebou zakotvila na cíli ČNB, upevňuje argumentaci radních centrální banky pro další svižné snižování úrokových měr. „Vzhledem k přetrvávání inflace ve službách (+ 5,4 procenta) by ale ČNB měla postupovat ve snižování sazeb i nadále opatrně a příliš nepřeceňovat aktuální zlevňování potravin. Proto i na květnovém zasedání nejspíše sníží sazby „jen“ o 50 bodů,“ dodal Dufek. Příští zasedání bankovní rady ČNB se bude konat 2. května.

„V příštích měsících by měla postupně odeznívat deflace v cenách potravin, což by mohlo vést k tomu, že celková inflace začne opět zvolna vzlínat. Měla by se ovšem udržet v tolerančním pásmu inflačního cíle, tedy do 3 procent,“ doplnil David Marek.

Do konce letošního roku klesne podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovnady hlavní úroková sazna na úroveň 3,75 procenta ze současných 5,75 procenta.

Lidé se opatrně vrací k nakupování. E-shopům stouply tržby

Lidé se opatrně vrací k nakupování. Internetovým obchodům stouply tržby

Tržby internetových obchodů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o čtyři procenta. Podařilo se tak udržet pozitivní trend ze závěru minulého roku. Průměrná cena objednávky se zvýšila o osm procent na 1512 korun. Vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz.

Přečíst článek

Výroba automobilů Škoda v Mladé Boleslavi

Lukáš Kovanda: Český průmysl v únoru zklamal. Kdo za to může? Němci, Číňané i piráti

Český průmysl podvazují vysoké úroky a také slabá německá a čínská poptávka. Stejně tak útoky jemenských povstalců v Rudém moři nebo třeba nadprůměrně teplé počasí, píše v komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme